MIA SAN MIA ؛ شعاری فراتر از فوتبال

2
121

 

همین و بس ، همین و بس ، زنده باد مادرید ( رئال مادرید) ؛  تو تمام زندگی من هستی (َاِی. سی  میلان ) ؛  هرگز تنها قدم نخواهی زد ( لیورپول ) ؛  فراتر از یک باشگاه ( بارسلونا) ؛  افتخار ، افتخار من یونایتد ( منچستر یونایتد) ؛  بردن مهم نیست ، تنها چیزی است که اهمیت دارد( یوونتوس). این ها شعارهای برخی از تیم های بزرگ اروپایی است. شعار هایی که به گونه ای فلسفه ی باشگاه های مذکور را نشان می دهند و باشگاه ها سعی می کنند این شعارها را به خون عاشقان خود تزریق کنند.در این یادداشت به سراغ شعار باشگاه بایرن مونیخ می رویم . آیا MIA SAN MIA ؛ شعاری فراتر از فوتبال است ؟

 

با ما همراه باشید.

 

اصطلاح MIA SAN MIA

mia san misa
mia san mia

MIA SAN MIA، اصطلاحی است که ریشه اش به قرن ۱۹ میلادی در امپراتوری اتریش- مجارستان برمی گردد. این اصطلاح بعد ها توسط ” فرانس ژوزف استراوس ” سیاستمدار آلمانی و رهبر جامعه مسیحیت در باواریا مورد استفاده قرار گرفته است، قبل از آنکه در دهه ۸۰ میلادی توسط باشگاه بایرن مونیخ به کار گرفته شود. بر طبق گفته ی برخی ازافراد حاضردر باشگاه این اصطلاح در زمان راهیابی تیم بایرن مونیخ به فینال جام باشگاه های اروپا در سال ۱۹۸۷ بیشتر نمود پیدا کرد.

زمانی که هانس فلوگر ، هانسی دورفنر و  لودویگ کوگل ، بازیکنان وقت بایرن تصمیم داشتند کلمات این اصطلاح را در قالب یک آهنگ برای جشن قهرمانی پس از بازی به هم مرتبط سازند و شعاری جالب توجه را تقدیم هواداران بایرن کنند. بایرن مونیخ این بازی را ۲ بر  ۱  به پورتو باخت و قهرمانی را از دست داد. با وجود این باخت اما ، بایرن شعاری در خور نام باشگاه بدست آورد. شعاری متناسب با تاریخ غنی خود ، شعاری که نشان دهنده ی روحیه ی پیروزی و کسب موفقیت های بی سابقه بود.

ساختار لغوی MIA SAN MIA

این عبارت مختص ایالت باواریا است و معادل انگلیسی آن WE ARE WE   ( ما، ما هستیم ) می باشد که در زبان آلمانی بصورت WIR SIND WIR است و با توجه به متفاوت بودن گویش و نوشتار باواریایی به  MIA SAN MIA  تبدیل شده است. معنای این عبارت به لحاظ فنی ما، ما هستیم می باشد که در زبان عامیانه بصورت ما همینیم که هستیم (همان WE ARE WHO WE ARE  در زبان انگلیسی)  در آمده است.

 

مفهوم MIA SAN MIA  از زبان توماس مولر

توماس مولر از متعصب ترین باواریایی ها
توماس مولر از متعصب ترین باواریایی ها

“توماس مولر” که  خودش اهل باواریاست در مورد  این شعار  می گوید :

این عبارت  نشان دهنده میل و رغبت کامل برای موفقیت است و هیچ حالت میانی ای وجود ندارد. فقط برد !

 MIA SAN MIA   نمایانگر روحیه ی پیروزی با میزان مناسبی از خودباوری و البته بدون هیچ نوع غروری است.

مولر ادامه می دهد:

 هر کسی که می خواهد برنده شود باید سخت کار کند . این موضوع در مورد فوتبالیست های حرفه ای نیز صادق است .بهترین ها همیشه در بایرن بوده اند. همه بازیکنان با تمام وجود در تمرینات حاضر می شوند. هر کسی که این تفکر را درک نکند و خود را با آن تطبیق ندهد  به جای اشتباهی آمده است. این چیزی است که ما تلاش می کنیم به بازیکنان جوان بیاموزیم. هیچ چیزی مهمتر از این موضوع نیست .

 

اصول ۱۶ گانه ی MIA SAN MIA

MIA SAN MIA  شانزده ” قانون طلایی” دارد که اولین بار در جشن ۱۱۰ سالگی تاسیس بایرن مونیخ در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. این قوانین در راهروی منتهی به کافی تریای کمپ تمرینی “زبنا اشتقاسه” (Säbener Straße) به چشم می خورند. قوانین مذکور همه روزه به کسانی که از این راهرو عبور می کنند یادآوری می شوند.

این اصول عبارتند از :

 

۱- MIA SAN EIN VEREIN   ؛ ما یک باشگاه هستیم.

نمایی زیبا از آلیانز آرنا
نمایی زیبا از آلیانز آرنا

 

همه ی ما بوسیله ی تاریخچه باشگاه شکل گرفته ایم و درگیر توسعه ی آن هستیم ، ما ارزش های یکسانی را به اشتراک می گذاریم .

 

۲-   MIA SAN BOTSCHAFTER  ؛ ما سفیر هستیم.

سفیران بایرن با ملیت های مختلف
سفیران بایرن با ملیت های مختلف

همه افراد اعم از بازیکن ، مسئول و هوادار تصویر کلی باشگاه را را می سازیم. بنابراین مسئولیت همه در باشگاه این است که همواره با ارزش های باشگاه زندگی کنند و تصویر مثبتی از باشگاه ارائه دهند.

 

۳–  MIA SAN VORBILDER  ؛ ما الگو هستیم .

فیلیپ لام یک الگوی مناسب
فیلیپ لام یک الگوی مناسب

 

بازیکنان و کارکنان باید به عنوان الگویی برای هواداران رفتار کنند.بازیکنان جوان به آن ها نگاه کرده و آرزو می کنند جا پای آنان بگذارند.بر همین اساس هواداران نیز باید الگویی مناسب برای هواداران سایر تیم ها باشند.ما نباید بازندگانی خشن و بی ظرفیت یا هولیگان باشیم.باید همواره و تحت هر شرایطی چه خوب و چه بد ، تیم را حمایت کنیم .

۴- MIA SAN TRADITION  ؛ ما سنت هستیم.

1900؛ سال تاسیس بایرن
1900 ؛ سال تاسیس بایرن

 

این مفهوم خود توصیفی است و برای من یکی از مهمترین هاست .ما باید به سنت و تاریخمان چه در درون زمین و چه در بیرون از آن افتخار کنیم. در میان افراد خارج از باشگاه افرادی هستند که می توانند مخالفت بایرن با رژیم نازی ، نوع رفتار با بازیکنان و احترام به آن ها ، کمک کردن در هنگام نیاز و در نهایت نظم و انضباط مالی باشگاه را متوجه شوند.

 

۵- MIA SAN INNOVATION ؛ ما نوآوری هستیم .

 

دو تن از مربیان مبتکر بایرن مونیخ
دو تن از مربیان مبتکر بایرن مونیخ

 

ما باید همواره در جستجوی روش های جدید برای بهبود تصویر ، ورزشی ، مالی ، سنتی و بشر دوستانه ی باشگاه باشیم .

 

۶- MIA SAN SELBSTVERTRAUEN ؛ ما خود باور هستیم.

نماد خودباوری در بایرن مونیخ
نماد خودباوری در بایرن مونیخ

ما انتظارات بالایی از خود داریم و همواره هدف والایی را دنبال می کنیم.ما کیفیت خود را باور داریم و از کسی هراسی نداریم. می خواهیم تمام بازی ها را ببریم.ما دلیرانه به عنوان یک تیم حمله کرده و دفاع می کنیم.

 

۷- MIA SAN GRENZENLOS  ؛ ما تنوع هستیم .

طرفداران بایرن با ملیت های متفاوت
طرفداران بایرن با ملیت های متفاوت

 

ما همگان را بدون توجه به نژاد ، مذهب و باور ها می پذیریم.ما باور داریم که می توان از فرهنگ های متنوع چیز های زیادی بیاموزیم و ارزش های ما بوسیله ی آنها شکل گرفته اند.در اینجا شعار بایرن با شعار اتحادیه اروپا “متحد در عین تنوع ” در ارتباط است.

 

۸-    Mia san Fußball    ؛ ما فوتبال هستیم .

MIA SAN MIA ؛ شعاری فراتر از فوتبال

 

باشگاه ما به لطف فوتبال  – این بازی زیبا –  مردم را با هر سبکی از زندگی با هم متحد می کند.بیایید ریشه های خود را فراموش نکنیم. بایرن مونیخ بوسیله ی “فرانس جان “ و دیگر اعضای باشگاه ژیمناستیک Münchner Turn در سال ۱۸۷۹ شکل گرفت .پس ار مدتی آن ها تیم را ترک کردند ، چون به فوتبال اهمیت زیادی داده نمی شد و بازیکنان فوتبال باشگاه از پیوستن به اتحادیه فوتبال آلمان منع می شدند.بنابراین فرانس جان و هم قطارانش در ۲۷ فوریه ۱۹۰۰ باشگاه فوتبال بایرن مونیخ را تاسیس کردند.

 

۹- MIA SAN RESPEKT  ؛ ما احترام هستیم .

MIA SAN MIA ؛ شعاری فراتر از فوتبال

 

احترام متقابل بین بازیکنان ، مربیان ، اعضای هیئت مدیره و هوادارن برای موفق باقی ماندن باشگاه اساسی است.

۱۰MIA SAN FREUDE ؛ ما لذت هستیم .

MIA SAN MIA ؛ شعاری فراتر از فوتبال

بازیکنان کاری را که عاشقش هستند انجام می دهند.آن ها باید از بازی کردن برای بایرن مونیخ شادمان باشند و برای پول درآوردن به باشگاه نیامده باشند.بایرن همچنین منبعی برای سرگرمی هوادارانش است.ما باید شکست ها را نیز بپذیریم و لذت دیگران را خراب نکنیم .

 

۱۱- MIA SAN TREUE ؛ ما وفادار هستیم .

 

MIA SAN MIA ؛ شعاری فراتر از فوتبال

ما به وفاداری نسبت به تعداد زیادی از بازیکنان خود می بالیم . ما به بازیکنانی که از آکادمی جوانان خودمان بیرون می آیند وفادار هستیم و همه شانسی را که مستحقش هستند به آن ها می دهیم .ما به بازیکنان گذشته ی خود نیز وفادار هستیم و باید به هواداران خود نیز وفادار باشیم.

 

۱۲- MIA SAN PARTNER ؛ ما شریک هستیم .

3 تن از بزرگترین بازیکنان تاریخ بایرن مونیخ
3 تن از بزرگترین بازیکنان تاریخ بایرن مونیخ

 

در پیروزی و شکست با هم هستیم و هر اتفاقی که بیفتد یکدیگر را حمایت می کنیم.

 

۱۳- MIA SAN HEIMAT    ؛ ما عاشق خانه هستیم.

MIA SAN MIA ؛ شعاری فراتر از فوتبال

 

ما به شهر مونیخ افتخار می کنیم و به عنوان یک تیم تمام تلاشمان را انجام می دهیم تا تاریخ این شهر را غنی تر کنیم .

 

۱۴MIA SAN MOTOR  ؛ ما پویا هستیم .

MIA SAN MIA ؛ شعاری فراتر از فوتبال

 

ما محافظه کارانی که در گذشته محبوس شده باشند نیستیم.ما پویا و مبتکرهستیم. ما چیزهای جدید را برای توسعه و باقی ماندن در اوج امتحان می کنیم، اما ارزش هایمان هرگز نباید فراموش شوند.

 

۱۵- MIA SAN VERANTWORTUNG  ؛ ما مسئولیت هستیم .

MIA SAN MIA ؛ شعاری فراتر از فوتبال

 

ما مسئولیت داریم که الگو و نمونه ای برای دیگران باشیم. ما مسئول اعمال خود و احتمالا شکست هایمان هستیم این موضوع در شکست های اخیرمان مشهود است .

 

۱۶- MIA SAN FAMILIE ؛ ما خانواده هستیم.

MIA SAN MIA ؛ شعاری فراتر از فوتبال

از همه چیز مهمتر این است که ما یک خانواده هستیم که برای باقی زندگی خود همه چیزمان را به اشتراک می گذاریم. کسی که یک بار باواریایی شود، همیشه باواریایی است .

 

ارتباط بازیکنان و مدیران را با هواداران

MIA SAN MIA ؛ شعاری فراتر از فوتبال
MIA SAN MIA شعار همیشگی هواداران

 

MIA SAN MIA   با دنبال کنندگان خود در هم تنیده شده است. ظرفیت ۷۵۰۰۰ نفری ورزشگاه “آلیانز” که این شعار را به نمایش می گذارد اغلب اوقات تکمیل است و بلیط ها از قبل بطور کامل به فروش می رسد. بازیکنان نیز بیشترین حمایت را از طرف هوادارن در یافت می کنند.

مانوئل نویر (به عنوان کاپیتان) و سایر بازیکنان ارتباط خود را با طرفداران حفظ می کنند مخصوصا ۲۹۱۰۰۰ حامی رسمی باشگاه .

یکی از نقاط برجسته ارتباط بین بازیکنان و هواداران دیدار های سالیانه آن ها در کریسمس است. یکی از بزرگ ترین افتخارات و سنت های بایرن این است که همه بازیکنان ، مربیان و حتی مدیران ( هونس و رومنیگه ) یک روز را در باشگاه هواداران سپری کرده و با آن ها در آلمان یا خارج از آن به  مسافرت می روند.این موضوع به هوادارن اجازه می دهد که به قهرمانان فوتبالیشان نزدیک تر شوند ، از آن ها سوال بپرسند ، با آ ن ها سلفی بگیرند و از دریافت هدایای کریسمس از جانب بازیکنان لذت ببرند.

 

کمک مالی بایرن  به سایر تیم ها

با وجود اینکه بایرن همواره به دلیل  ضعیف کردن سایر تیم های بوندسلیگا مورد انتقاد قرار می گیرد اما این تیم ید طولایی در همکاری با سایر باشگاه های آلمانی دارد ، به ویژه زمانی که این باشگاه ها با مشکلات مالی رو به رو هستند. از جمله باشگاه هایی که بایرن مونیخ از  کمک مالی  به آن ها دریغ نکرده می توان به تیم های مونیخ ۱۸۶۰ ، سن پائولی، هانسا روستوک و کایزرسلاترن  اشاره کرد . در حقیقت بایرن با قرض دادن مبالغی سعی در کم کردن مشکلات مالی این باشگاه ها داشته است.

حتی اصلی ترین رقیب سال های اخیر بایرن نیز از کمک های این تیم مونیخی بی بهره نبوده است . هر چند منتقدان همواره بایرن را متهم ردیف اول تضعیف دورتمند می دانند اما بنظر می رسد بایرن آن طور که تصور می شود به فکر ضعیف کردن رقیبش نبوده است. مدرک این ادعا وام ۲ میلیون یورویی بایرن به دورتمند در سال ۲۰۰۳ است.

زمانی که  در سال ۲۰۰۳  دورتمند  در لبه پرتگاه قرار داشت این بایرن بود که دورتمند را نجات داد. بایرن به جای اینکه دست روی دست  بگذارد و نظاره گر سقوط دورتمند از لبه  پرتگاه باشد. اقدام به پرداخت وام به این تیم کرد.

اولی هونس” مدیر بایرن در این مورد می گوید:

 زمانی که دورتمند متوجه شد که دیگر نمی تواند دستمزد اعضایش را بپردازد ، ما یک وام ۲ میلیون یورویی بدون نیاز به وثیقه برای مدت چند ماه به دورتمند دادیم .

زمانی که از “هانس یواخیم واتسکه”  در مورد صحت این ادعا سوال شد در جواب گفت :

 بله من صحت  پرداخت چنین وامی را  تایید می کنم.

هر چند که همواره بایرن خرید هایی از سایر باشگا های بوندسلیگایی مخصوصا دورتمند داشته  اما شاید داستان این وام بتواند مثال نقضی بر اتهام تضعیف تیم های دیگر بوندسلیگا توسط بایرن باشد.

 

MIA SAN MIA  ؛ یک فلسفه بزرگ

MIA SAN MIA ؛ شعاری فراتر از فوتبال

 

 

MIA SAN MIA  چیزی بیش از یک شعار است. یک فلسفه است . راهیست برای زندگی .

مانند بسیاری از فلسفه های دیگر ممکن است  MIA SAN MIA به طور کامل اجرا نشود اما چراغ راهی برای مدیران ، بازیکنان و هوادارن بایرن مونیخ است. فلسفه ای است  که بایرنی ها باید در اجرای آن کوشا باشند.

MIA SAN MIA  ؛ شعاری فراتر از فوتبال  است .

 

 

 

 

 

 

2
دیدگاه بگذارید

برای نظر دادن لطفا وارد شوید
1 رشته نظرات
1 پاسخ های رشته‌ای
2 دنبال کنندگان
 
نظر با بیشترین واکنش
داغ‌ترین رشته نظر
2 نویسندگان نظر
دانیال وفائیمحمد مهربان نظردهندگان اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
به من اطلاع بده از
محمدرضا مهربانی فر
مدیر

فوق العاده بود آقای وفایی
واقعا لذت بردم
ممنون از شما