مروری بر زندگی نامه ورزشی جعفر کاشانی پیشکسوت فقید پرسپولیس

0
529
پیشکسوت باشگاه پرسپولیس در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۹۸ از دنیا رفت، مروری خواهیم داشت بر کارنامه ورزشی وی

مجله ورزشی– جعفر کاشانی، از مهم‌ترین چهره‌های تاریخ فوتبال ایران است، بازی در شاهین، پیکان، پرسپولیس و تیم ملی، دو قهرمانی در جام ملت‌ها، کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی، بازی در المپیک، قهرمانی جام عمران منطقه‌ای، جام بین‌المللی دوستی، جام تخت جمشید و جام کوروش ازجمله افتخاراتی است که در کارنامه کاشانی ثبت شده است. جعفر کاشانی کارمند سیاسی وزارت امورخارجه هم بود و به همین خاطر، با این‌که عمر فوتبال مدافعان طولانی‌تر از سایر بازیکنان است، او زودهنگام با فوتبال خداحافظی کرد و برای انجام مأموریت‌های اداری، کفش‌های فوتبالی‌اش را در ۳۰ سالگی آویخت.

 

شروع فوتبال

جعفر کاشاني يا جعفر اشرف کاشاني در تاريخ ۲۹ فروردين ۱۳۲۳ در گلوبندک یا به روایتی دیگر در ۱۱ اسفند ۱۳۲۲ متولد شد و بزرگ شده محله چهارصد دستگاه است، پدر و مادر وي هردو کاشاني اند اما خودش در محله گلوبندک به دنيا آمد، با گذشت سه يا چهارسال، خانواده به محله فوتبال خيز چهارصد دستگاه در شرق تهران نقل مکان مي کنند، در زمين چهارصد دستگاه بازيکنان بزرگي تربيت شدند که تعداد زيادي از آن‌ها در تيم‌هاي ملي هم بازي کرده‌اند. مثل آقاي حسن حبيبي، فريبرز اسماعيلي، مهدي لواساني، هادي نراقي، گودرز حبيبي، اصغر شرفي، فرامرز ظلي، اميرعاصفي و عباس حجري و…..

تا پانزده سالگي در کوچه ها و محله هاي اين منطقه به توپ لگد مي زد. وقتی به دبیرستان ناصرخسرو می‌رفت، در مسیرش که شاهینی‌ها در زمین شماره ۳ تمرین می‌کردند، بهزادی، دهداری، شیرزادگان و بقیه را می‌دید. کاشاني در رشته های ديگر هم دستي بر آتش داشت، کلاس هشتم يا نهم بود که زير نظر مرحوم احمد اسفندياري کشتي مي گرفت که براي لطمه نخوردن به درسش ادامه نداد، واليبالش هم خوب بود و حتي با کاپيتان وقت تيم ملي مسعود حاجي جعفر در امجديه تمرين مي کرد. اول دبيرستاني که بود دل را به دريا زد و به حسن حبيبي بازيکن شاهين که سرپرست تيم چهارصد دستگاه بود گفت که آرزوي فوتباليست شدن را در سر دارد و مرحوم حبيبي نيز با آغوش باز او را پذيرفت. به دليل جست و خيز هاي خوبي که داشت بچه هاي تيم به اتفاق به اين نتيجه رسيدند که جعفر را درون گل قرار دهند، در آن زمان تيمشان در پست گلر وضعيت مناسبي نداشت. مدت زيادي از حضور جعفر کاشاني در تيم چهارصد دستگاه نميگذرد که اين تيم در مسابقات محلات تهران که با نام جام مکري برگزار شد به مقام قهرماني مي رسد، تعدادي از بچه هاي چهارصد دستگاه پس از بازي هاي خوبشان به واسطه حسن حبيبي وارد تيم بزرگ شاهين مي شوند و فوتبال را حرفه اي تر بازي مي کنند.

مروری بر زندگی نامه ورزشی جعفر کاشانی پیشکسوت فقید پرسپولیس
این تصویر متعلق به شاهین در سال ۱۳۴۴ است

 

پیوستن به شاهین

او از معدود بازیکنان شاهین است که سلسله‌مراتب از ۱۵ تیم‌ پایه‌ای باشگاه نظیر پولاد، داریوش و دماوند را طی نکرد و از ابتدا جزو تیم اصلی بود. بعدها دکتر اکرامی، مؤسس مکتب شاهین، دعوتش کرد تا در تمرینات شرکت کند و سال ۴۲، در آستانه بیست سالگی، شاهینی شد. اولین بازی‌اش در شاهین تهران با شاهین خرمشهر بود که در پست گوش چپ به میدان رفت و سه گل هم زد. جعفر کاشاني دوره دبيرستان را در مدرسه ناصر خسرو تحصيل مي کرد در سال ۱۳۴۲ در مسابقات آموزشگاه های تهران قهرمان شده بودند، در راه برگشت معمولا بازيکنان تيم شاهين را می ديد که در زمين شماره ۳ مشغول تمرين هستند و به تماشاي تمرين آن ها مي پرداخت، يک روز که مثل هميشه تمرين بزرگاني همچون بهزادي و شيرزادگان و دهداري و …. را تماشا مي کرد، بنيانگذار باشگاه مرحوم اکرامي او را صدا زد و به او گفت:بابا جون دلت ميخواد بياي باشگاه شاهين بازی کنی؟

کاشاني از اينکه دکتر اکرامي او را مي شناخت حيرت زده شد و بعد ها متوجه شد که بازي او را در مسابقات آموزشگاه هاي تهران ديده است، کاشاني که از خدا چنين فرصتي مي خواست بي درنگ قبول کرد، دکتر اکرامي به او حرقي در آن روز زد که تا پايان عمر آويزه گوشش بود، به او گفت:((بابا جون، آنقدر خوب بازي کن که خودشون بيان دنبالت)). و اينگونه جعفر کاشاني وارد دنياي وسيع فوتبال شد و مسير زندگي اش کاملا تغيير کرد. باور کردني نيست به همين سادگي يکي از بهترين هاي تاريخ فوتبال ايران به يک تيم باشگاهي مي پيوندد نبوغ دکتر اکرامي در شناسايي استعداد ها بواقع اگر نگوييم بي نظير است بايد آن را کم نظير دانست.

هر چند در اکثر منابع سال پيوستن کاشاني به شاهين ۱۳۴۳ عنوان ميشود اما او در آخرين روزهاي سال ۴۲ در حاليکه در آستانه ۲۰سالگي قرار دارد عملا عضوي از باشگاه شاهين بود و در چند ديدار دوستانه نيز بازي کرد. نخستين بازيش براي شاهين مقابل هم نام بوشهري در بوشهر در ديداري دوستانه بود که در همان بازي اول در شرايطي که به عنوان فول بک بازي مي کرد هتريک کرد و شاهين با نتيجه خيره کننده ۸-۱ بازي را برد. از سال ۴۳ که جعفر کاشاني به عضويت رسمي شاهين درآمد در ابتداي کار در پست هاي مختلفي مورد آزمايش قرار گرفت اما در جريان اردوي شاهين در شوروي و انجام چند ديدار دوستانه پست اصلي وي تعيين شد، پس از اينکه در ديدار دوستانه مقابل لوکوموتيو تفلیس در قلب خط دفاعي اين تيم قرار گرفت از آن پس ديگر به ندرت پستش را تغيير دادند.

مروری بر زندگی نامه ورزشی جعفر کاشانی پیشکسوت فقید پرسپولیس

پيوستن جعفر کاشاني به شاهين برخلاف سنت هميشگي و روال مرسوم در اين باشگاه بود که اعتراضاتي را درپي داشت، شاهين تهران ۱۵ تيم پايه داشت(پولاد-داريوش-دماوند….) که بازيکنان مي بايست پس از بازي در يکي از اين تيم ها و سپس جلب نظر مربيان به تيم اصلي شاهين اضافه مي شدند به طوري که همه ساله صدها نفر براي رسيدن به تيم اصلي شاهين در تکاپو بودند و کاشاني بدون طي اين مراحل و بدون اينکه در يکي از اين تيم ها بازي کرده باشد به شاهين آمد، علي رغم اعتراضات دکتر اکرامي به او اعتماد داشت و از انتخابش مطمئن بود.

جعفر کاشاني با شاهين در سال ۱۳۴۲ قهرمان جام حذفي تهران مي شود اما بدون شک به ياد ماندني ترين سال براي او و بسياري از هواداران شاهين سال ۴۴ بود که مسابقات پس از دو سال وقفه پيگيري مي گردد و شاهين در يک رقابت نفس گير با تيم دارايي به مقام قهرماني مي رسد تا کاشاني اولين قهرماني اش در ليگ باشگاه هاي تهران که در آن زمان معتبر ترين تورنومنت باشگاهي در کشور بود را در سن ۲۱ سالگي تجربه کند.

يکي از کامل ترين مدافعان تاريخ فوتبال ايران و پرورش يافته شاهين دکتر اکرامي با کلکسيوني از افتخارات و عناوين، از جمله کسب دو قهرماني جام ملتهاي اسيا، حائز مداليون طلا از بازي هاي آسيايی تهران، جام عمران منطقه ای، قهرمان تورنمنت بين المللي دوستی، جام تخت جمشيد، جام منطقه ای و …..

تيم شاهين در حالي که به همراه دارايي و تهرانجوان و ….در واج شايستگي و محبوبيت قرار داشت در تابستان سال ۱۳۴۶ پرونده اش براي هميشه بسته مي شود تا همزمان پرونده جعفر کاشاني هم در اين تيم بسته شود. علي رغم اينکه کاشاني تنها سه سال عضو شاهين بود، با گذشت نيم قرن از دوران اوج شاهين عشق و علاقه جعفر کاشاني به اين تيم بازيکن ساز ذهن و خاطر او پاک نشده است و کماکان خود را يک شاهيني تمام عيار مي داند.

مروری بر زندگی نامه ورزشی جعفر کاشانی پیشکسوت فقید پرسپولیس
تیم منتخب تهران جام دوستی تهران، تیمی به مدیریت استاد فقید داوود نصیری که مدیر تیم های ملی بود ومربیگری رایکوف، جعفر کاشانی ایستاده از سمت راست نفر دوم است. همایون بهزادی، حسین کلانی، جعفر کاشانی سه ستاره تیم شاهین بعد از انحلال این باشگاه ابتدا به پاس رفته و حتی قرارداد هم امضا میکنند ولی “علی عبده” با پیگیری خود و موافقت سرهنگ فریدون صادقی ( مدیر پاس) قراردادشان را فسخ و آنها را به سایر شاهینی های تازه وارد پرسپولیس اضافه میکند.

 

پیوستن به پرسپولیس

در زمستان ۱۳۴۶ در اقدامي هماهنگ جعفر کاشاني و همايون بهزادي و حسين کلاني و چند نفر ديگر به واسطه رفاقت با اعضاي تيم پاس با اين تيم قرارداد امضا کردند و در تمريناتشان شرکت نمودند. در شرايطي که همگان آن ها را بازيکن پاس مي دانستند، علي عبده مدير متمول مجتمع بولينگ و باشگاه پرسپوليس که در فکر توسعه تيم فوتبالش بود خواهان حضور شاهيني ها در پرسپوليس شد. با پافشاري عبده و تلاش وي باشگاه پاس راضي به فسخ قرارداد بازيکنان سابق شاهين شد تا جمع شاهيني ها در باشگاه پرسپوليس کامل باشد. پيش از حضور در پرسپوليس، کاشاني يک سال براي پيکان بازي کرد و با اين تيم قهرمان جام دوستي و باشگاه هاي تهران شد.

نخستين بازي کاشاني براي پرسپوليس در فروردين ۴۷ در ديدار دوستانه برابر تاج بود، نخستين عنوان قابل ذکر تيم پرسپوليس که کاشاني در آن سهيم بود فتح تورنمنت پنج جانبه انتخابي  باشگاههاي آسيا بود که در نخستين سال فعاليت سرخپوشان بدست آمد. دستاوردي که با بي تدبيري، به آساني از کف رفت. در سال ۱۳۵۰ اولين قهرماني پرسپوليس در ايران تحت عنوان ليگ منطقه اي به دست آمد، جعفر کاشانی اسفند ۵۰ در آستانه کسب اولین قهرمانی پرسپولیس به مجله دنیای ورزش گفته بود: «مسئله مهمی که ما را در این راه مدد می‌کند، آقای علی عبده با تلاش فراوان برای رفع گرفتاری‌های ما محبت می‌کند. برومند و فکری در کار سرپرستی تلاش‌شان چشمگیر است و بالأخره آلن راجرز سرمربی خوب انگلیسی ما.»

مروری بر زندگی نامه ورزشی جعفر کاشانی پیشکسوت فقید پرسپولیس

دو سال بعد در سال ۵۲ کاشاني با پرسپوليس فاتح جام تخت جمشيد شد تا دومين قهرماني خود را با پرسپوليس در بالاترين سطح فوتبال ايران تجربه کند، کاشانی در آخرين سال دوران حرفه ايش در سال ۵۳ با پرسپوليس نايب قهرمان ليگ تخت جمشيد شد. سال ۴۸ با الهه گنجی ازدواج کرد و بنا به روش مرسوم شاهینی‌ها نام فرزند اولش را شاهین گذاشت.

آن ها زير نظر راجرز دوبار فاتح ليگ ايران شدند، راجرز انگليسي بسيار مشکل پسند بود و با وجود اينکه تيم بهترين نتايج را مي گرفت و رقيب را بسيار سهل از پيش رو بر مي داشت، باز هم معتقد بود که هنوز به آنچه که مورد نظر است نرسيده ايم. علي عبده هم که در راس باشگاه قرار داشت به شدت براي موفقيت تيم و رفع مشکلات و گرفتاري هاي بچه ها و باشگاه در تلاش بود و از هيچ کوششي دريغ نمي کرد.

مروری بر زندگی نامه ورزشی جعفر کاشانی پیشکسوت فقید پرسپولیس
ستارگان تیم پرسپولیس در سال ۱۳۵۱، به ترتیب از راست: علی پروین، مرحوم ایرج سلیمانی، جعفر اشرف کاشانی، شادروان ابراهیم آشتیانی و زنده یاد همایون بهزادی

يکي از خاطرات جالب کاشاني در پرسپوليس در سال ۴۷ و در ديدار با عقاب بود که عزيز اصلي به دليل اختلاف با کادر فني حاضر به ايستادن درون دروازه نشد و گلز ذخيره هم غايب بود و کاشاني که زماني در تيم چهارصد دستگاه گلر بود با نظر پرويز دهداري درون دروازه ايستاد و به خوبي از آن حراست کرد و کلين شيت کرد و پرسپوليس هم قاطعانه آن بازي را پنج بر صفر از تيم عقاب برد. البته اين بار دوم بود کهکاشاني گلر مي شد، اولين بار در بازي‌هاي باشگاهي سال ۱۳۴۲ بود که گلرهاي تيم شاهين، مرحوم جمشيد محمدي و اصغر بابايي نيامده بودند. شاهين با راه‌آهن بازي داشت و جعفر کاشاني که براي اولين بار پيراهن تيم شاهين را مي‌پوشيد درون دروازه ايستاد. آن بازي هم کاشاني کلين شيت کرد و شاهين ۱-۰ برنده شد. سومين تجربه دروازه‌باني‌ جعفر هم در خوزستان بود. پرسپوليس با يک تيم خوزستاني بازي داشت که گلرهاي تيم به دلايلي نتوانستند داخل دروازه بايستند. باز هم به کاشاني گفتند برو داخل دروازه. استاديوم مملو از تماشاگر بود. اين مسابقه هم با برد ۲-۰ پرسپوليس تمام شد، با اين حساب کاشاني در سه مسابقه که دروازه‌بان بود حتي يک گل هم نخورد. کاشاني در برخي مسابقات به عنوان هافبک و حتي مهاجم هم بازي کرد.

مروری بر زندگی نامه ورزشی جعفر کاشانی پیشکسوت فقید پرسپولیس
برترینهای اولین لیگ تخت جمشید، از نگاه کیهان ورزشی ۱۳۵۲، همایون بهزادی (خط حمله)، غلامحسین مظلومی ( آقای گل)، جعفر کاشانی(دفاع)، مشکین قلم(بازیکن اخلاق)، داود حیدری(داور)

 

پست های مدیریتی محتلف

کاشانی از جمله فوتبالیست‌هایی بود که خارج از فوتبال هم سمت‌های مهمی داشت. او سال‌ها کارمند وزارت امور خارجه بود و به عنوان کاردار، سرکنسول و سفیر ایران در کشورهای انگلیس، سوریه، ‌ آلمان و امارات فعالیت کرد.

کاشانی در سال‌های گذشته پست‌های مختلفی در ورزش از جمله رییس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس، رییس سازمان فوتبال باشگاه پرسپولیس و مشاور ارشد ورزش شهرداری تهران را بر عهده داشته است. در سال ۱۳۶۵ به درخواست دکتر اکرامي براي احيا شاهين کوشش زيادي نمود و اين باشگاه را مجددا زنده کردند. او تلاش زیادی کرد که باشگاه شاهین را احیا کند اما به نتیجه‌ای که می‌خواست نرسید. آقای کاشانی سابقه مدیر عامل باشگاه شاهین رو هم داشته و مدت ها رئیس و از اعضای اصلی هیئت باشگاه پرسپولیس بخصوص در سال های حضور برانکور بوده است.

او فروردین امسال در واکنش به اخباری که درباره اختلافاتش با سرمربی پرسپولیس منتشر شده بود، به پاس خدمات برانکو ایوانکوویچ، یک انگشتر نفیس عقیق به او اهدا کرد. آخرین حضور فوتبالی جعفر کاشانی ریاست هیات مدیره باشگاه پرسپولیس بود. او بارها در گفتگوی خود اعلام کرده بود اگر پرسپولیس که فرزند ماست ناکام شود من سکته می کنم.

مروری بر زندگی نامه ورزشی جعفر کاشانی پیشکسوت فقید پرسپولیس

کاشاني در ابتدا کارمند اداره استخدامي کشور بود اما بعدها به سازمان وزارت امورخارجه کشور منتقل شد، وي داراي ويژگي هاي منحصر به فرد اخلاقي بسياري بود، ويژگي هاي مثبتي که نشريه دنياي ورزش در مقاله اي در باب آن نوشت:

اگر با او ۵ ساعت بنشيني و يک ريز صحبت کني حتي يک جمله نميبيني که در آن از کسي نام ببرد روابط عمومي عالي او کليد بسياري از موفقيت هاي ورزشي و غير ورزشي او بوده و هست و از اين بابت يک الگو براي ورزشکاران همدوره خويش محسوب مي شد.

کاشاني که کارمند سياسي وزارت امورخارجه بود پس از خداحافظي از فوتبال براي ماموريت به منچستر انگليس مي رود و مجددا به ايران باز مي گردد و بارديگر اين بار براي ماموريت به آلمان غربي آن روزها مي رود و مدت دوسال و نيم نيز در آنجا خدمت مي کند سپس به سوريه رفته و در آنجا اين بار بعنوان سرکنسول ايران مشغول بکار ميشود و آخرين کشوري که جعفر کاشاني در آن از سوي وزارت امورخارجه مشغول بکار ميشود امارات متحده عربي است. در سال ۱۳۶۱ در سفر صادق خلخالی حاکم شرع دادگاه های انقلاب به امارات و درخواست برگزاری مراسمی در این کشور و نامیدن خلیج اسلامی به جای خلیج فارس با برخورد شدید کاشانی مواجه و از امارات اخراج گردید، او بعدا توسط خلخالی تهدید و در نهایت از وزارت امور خارجه بیرون آمد.

مروری بر زندگی نامه ورزشی جعفر کاشانی پیشکسوت فقید پرسپولیس

کاشاني در نهایت بازنشسته اين وزارت خانهشد. کاشاني ليسانس ادبيات دارد و به شدت اهل مطالعه است به خصوص در زمينه تاريخ،

 

تیم ملی

او از سال ۱۳۴۷ تا سال ۱۳۵۳ عضو تیم ملی فوتبال ایران بود و ۳۸ بازی با لباس تیم ملی انجام داد. با تیم ملی در جام ملت‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۷۲ دو دوره متوالی به قهرمانی دست یافت. افتخار صعود به المپیک و حضور در آن رقابت‌ها را نیز در کارنامه دارد. اواسط  فصل فوتبالي ۴۴ – ۱۳۴۳ جعفر کاشاني براي اولين بار، به اردوي تيم ملي ايران نيز دعوت مي شود اما هميشه بر روي نيمکت ذخيره ها جاي مي گيرد و هرگز فرصتي براي نشان دادن شايستگي هايش نمي يابد که دلايلش آنچنان هم فني نبود او خود در اين رابطه چنين مي گويد:

در تيم ملي من هميشه رزرو بودم و به من اجازه ورود به بازي را نمي دادند و مي گفتند اگر مي خواهي در تيم ملي بازي کني بايد عضو باشگاه دارايي شوي . ولي من هميشه روي رنگ پيراهن باشگاه و نام آن تعصب داشتم و دارم چگونه مي توانستم؟ چاره اي نداشتم بايد صبر مي کردم تا بالاخره نوبت نيز بمن برسد

مروری بر زندگی نامه ورزشی جعفر کاشانی پیشکسوت فقید پرسپولیس
در راه ملتهای آسیا ۱۹۶۸، اردیبهشت ۱۳۴۷، زمین شماره ۳ شهباز مصطفی عرب- حسین فرزامی- غلام وفا خواه- مهدی لواسانی- حسین کلانی-محراب شاهرخی- جعفر کاشانی- فریبرز اسماعیلی- پرویز قلیچ خانی- همایون بهزادی- حسن حبیبی- فرامرز ظلی- اصغر شرفی- علی جباری- عزیز اصلی-عبدالله ساعدی- افتخاری- گودرز حبیبی

چهارمين دوره مسابقات جام ملتهاي آسيا به ميزباني تهران در استاديوم امجديه برگزار مي شود حال جعفر کاشاني بعد از سال ها نيمکت نشيني يکي از مردان ثابت تيم ملي گرديده و از همان روز اول در قلب تيم ملي جايش را ثابت کرده تا ديدار برابر هنگ کنگ به اولين تجربه حضور ملي او نيز تبديل گردد او در ۲۴ سالگي آنقدر پخته عمل مي کند که تحسين همه کار شناسان را بر مي انگيزد. در ديدار اول کاشاني در کنار حسن حبيبي زوج خط دفاعي ايران را تشکيل داده اند اما ارنج بد باعث شد تا کار ايران مقابل هنگ کنگ گره بخورد در اواسط نيمه دوم با ورود علي جباري موتور خط حمله ايران تازه روشن مي شود و در بيست دقيقه پاياني دو گل مي زنند و ۲-۰ ديدار افتتاحيه را با برد پشت سر مي گذرانند. دومين حريف ايران تايوان است با پيوستن حسين کلاني به جمع مردان خط حمله تيم ايران ۴ بار دست به گلزني مي زند، اينجا خط دفاع تيم ملي بي نقص عمل کرده و بدون گل خورده پاي به ديدار سوم مي گذارد. در ديدار سوم روند کلين شيت هاي تيم ملي قطع شد اما توانستند برمه را ۳-۱ و در بازي بعد اسرائيل را ۲-۱ شکست دهند و با ۴ برد مقتدرانه در جام لت هايي که بصورت دوره اي و در يک گروه برگزار شد، قهرمان جام ملت هاي ۱۹۶۸ شوند. سال بعد کاشاني در مسابقات ارتش هاي جهان با تيم ايران سوم شد.

مروری بر زندگی نامه ورزشی جعفر کاشانی پیشکسوت فقید پرسپولیس
“اوزه بیو” در حال خوش و بش با جعفر کاشانی در در جام جهانی کوچک (جام استقلال برزیل) سال ۱۹۷۲

کاشاني در تيم ملي افتخارات زيادي کسب کرد، در سال ۱۹۷۲ از عنوان قهرمانيشان در جام ملت ها دفاع کردند، در مقدماتي المپيک ۷۲ مونيخ بازي کرد و در صعود ايران به المپيک نقش داشت و در مسابقات المپيک هم حاضر بود، جام جهاني کوچک برزيل ديگر تورنومنتي بود که کاشاني در آن پيراهن تيم ملي را بر تن کرد. بدين ترتيب شهريور ۱۳۵۳ او به هفت سال حضور موفق خود پايان ميدهد هفت سالي که در آن دو بار قهرماني آسيا – يکبار صعود به المپيک و قهرماني بازيهاي آسيايي و چندين قهرماني در تورنمنتهاي مختلف ( جام کوروش – جام ايران ……. )  ديده مي شود.

 

خداحافظی از فوتبال

آذر ۱۳۵۳ کاشاني تصميم به خداحافظي از فوتبال مي گيرد، دربي پانزدهم آخرين بازي کاپيتان جعفر کاشاني بود تا در مقابل رقيب سنتي کفش هايش را بياويزد، کاشاني دو هفته قبل همه را از تصميمش مطلع کرده بود، ابتدا مسئولين باشگاه و اطرافيان سعي در منصرف نمودنش داشتند اما او مخالفت کرد و بر تصميمي که گرفته بود استوار بود، سرانجام بازي با نتيجه ۲-۱ به نفع پرسپوليس به پايان رسيد تا جعفر کاشاني با خاطره اي شيرين از دنياي فوتبال خداحافظي کند. در پايان کاشانی روي دوش هم تيمي هايش قراگرفت و درحالي که اشک شوق مي ريخت با حضور بزرگاني مثل ناصر حجازي و علي جباري و جوادالله وردی و بهرام مودت و علي پروين در فضايي صميمي با امجديه و هواداران خداحافظي نمود. جعفر کاشاني از معدود بازيکنان تاريخ پرسپوليس است که برايش ديدار يادبود برگزار شد،  پرسپوليس به دنبال رقيبي براي اين بازي بود، از قضا باشگاه ملوان هم قصد داشت براي بازيکن با سابقه اش بهمن صالح نيا مسابقه مشابهي برگزار کند، با توافق دو باشگاه دو ديدار در تهران و انزلي به افتخار اين دو مرد بزرگ تاريخ دو باشگاه برگزار شد، هرچند نتيجه در اين گونه مسابقات اهميتي ندارد اما بازي رفت در تهران با پيروزي ۳-۱ پرسپوليس و بازي برگشت در انزلي با برد ۲-۱ ملوان به پايان رسيد. بعداً پرسپولیس، به خاطر جدایی مسیح‌نیا و مصدومیت بیژن ذوالفقارنسب، به کاشانی پیشنهاد داد برگردد، اما او نپذیرفت. قهرمانی بازی‌های آسیایی در تهران نیز آخرین موفقیت ملی کاشانی بود.

مروری بر زندگی نامه ورزشی جعفر کاشانی پیشکسوت فقید پرسپولیس
۲۷ آذر ۱۳۵۳، بازی پرسپولیس و تاج، خداحافظی جعفر کاشانی بر روی شانه های جواد اله وردی و مشایعت ناصر حجازی و …

 

درگذشت جعفر کاشانی

جعفر کاشانی روز قبل از فوتش به دکتر قلب مراجعه می کند و دکتر برای وی آزمایشگاه هسته ای قلب تجویز می کند. در روز دهم مهر جعفر کاشانی قصد داشته به دکتر مراجعه کند و جواب آزمایشش را نشان دهد، اما وقتی راننده به درب منزل وی می رسد درب را باز می کند اما هر چقدر راننده منتظر می شود خبری از جعفر کاشانی نمی شود. راننده به داخل منزل مراجعه می کند و می بیند وی در راه پله ها بیهوش شده، سریعا او را به بیمارستان رسالت منتقل می کند. اما در نهایت جعفر کاشانی به دلیل لخته خون در قلب و ایست قلبی به دیدار حق می شتابد.

مروری بر زندگی نامه ورزشی جعفر کاشانی پیشکسوت فقید پرسپولیس

 

افتخارات جعفر کاشانی

قهرمان جام حذفی تهران- شاهین ۱۳۴۲
قهرمان باشگاه‌های تهران شاهین۱۳۴۴
قهرمان باشگاه‌های تهران پیکان۱۳۴۸
قهرمان جام دوستی پیکان۱۳۴۸
قهرمان جام منطقه‌ای پرسپولیس۱۳۵۰
قهرمان جام تخت جمشید پرسپولیس۱۳۵۲
نایب قهرمان جام تخت جمشیدپرسپولیس۱۳۵۳

قهرمان جام ملتهای آسیا۱۳۴۷
عنوان سوم ارتش‌های جهان۱۳۴۸
قهرمان جام منطقه‌ای۱۳۴۹
قهرمان جام کوروش کبیر۱۳۵۰
صعود به المپیک مونیخ۱۳۵۱
قهرمان جام ملت‌های آسیا۱۳۵۱
حضور در جام جهانی کوچک۱۳۵۱
حضور در المپیک مونیخ۱۳۵۱
قهرمان بازی‌های آسیایی۱۳۵۳

دیدگاه بگذارید

برای نظر دادن لطفا وارد شوید
  اشتراک  
به من اطلاع بده از