کلاوس آوگنتالر؛ چشم و چراغ بایرن مونیخ

0
147

مجله ورزشی– وفاداری صفتی است که در فوتبال امروز رنگ باخته. زرق و برق امروز دنیای فوتبال، وفاداری را به گونه‌ای منفی   تحت تاثیر قرار داده است. هر چند هنوز هم فوتبال بازیکنانی وفادار را به خود می بیند، اما زمانی فوتبال فرانچسکو توتی را داشت. کسی که رم برایش همه چیز بود. علاقه چند باره ی رئال مادرید، قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و احتمالا توپ طلا هرگز باعث نشد خانواده فقیرش را ترک کند تا با پولدارها زندگی کند.

کلاوس آوگنتالر؛ چشم و چراغ بایرن مونیخ

پدر بزرگم یک میلانی بوده ، پدرم یک میلانی بود ، من و پسرم هم میلانی هستیم. پس فراموشش کن.

همین جملات “چزاره مالدینی “ کافی بود که ” سر الکس فرگوسن “ دست از تلاش برای به خدمت گرفتن ” پائولو مالدینی”  بردارد. مگر می شود پائولو را در جای دیگری غیر از میلان تصور کرد. هر چند سر الکس  نیز در منچستر یونایتد از وجود بازیکنان وفادار بی بهره نبود، ” رایان گیگز ” و “پل اسکولز” شاهدی بزرگ بر این مدعا هستند.

باید دید در سایر باشگاه‌های اروپایی وفاداری در وجود چه بازیکنانی معنا می‌شود. طرفداران اینترمیلان به وفادار بودن ” جوسپه برگومی “ می‌نازند، یوونتوسی ها “جامپیرو بونیپرتی” را ستایش می کنند. آرسنالی ها به ” تونی آدامز” می بالند و در بارسلونا “کارلس پویول” نماد وفاداری و تعصب است.

دراین میان بازیکنانی هم بودند که سرنوشتی خارج از تیم محبوبشان داشتند اما ذره ای از عشق و علاقه هواداران به آن‌ها کم نشد و کسی در وفاداری آن‌ها شک نکرد. “ایکر کاسیاس” یکی از این بازیکنان است . داستان جدایی او از رئال مادرید بی شباهت به جدایی ” آگستینو دی بارتولومی “ از تیم محبوبش رم نیست . در زمان جدایی “آگو” از رم هوادارن بنری با این عنوان به ورزشگاه آوردند.

 آن‌ها رم را از تو گرفتند ولی هوادارانت را نه  .

شاید رئال مادرید را از کاسیاس گرفته باشند ولی هوادارنش را هرگز. او همواره ایکر مقدس رئالی ها باقی خواهند ماند.

“استیون جرارد” در لیورپول، “فرانک لمپارد” و “جان تری”  در چلسی نیز با وجود بازنشسته نشدن در باشگاه  محبوبشان، هنوز هم نزد طرفداران این تیم‌ها نماد وفاداری و تعصب هستند.

تیم بایرن مونیخ نیز از وجود بازیکنان وفادار بی نصیب نبوده است.” سپ مایر”، “هانس گئورگ شواتزنبک” و “برند دورنبرگر” تمام دوران حرفه ای خود را در بایرن مونیخ سپری کردند . از میان بازیکنان کنونی بایرن نیز توماس مولر تنها برای بایرن بازی کرده و باید منتظر نشست و دید که آیا در بایرن بازنشست می شود یا خیر ؟

اما هدف این یادداشت هیچ یک از این بزرگان نیستند. در این یادداشت به سراغ یکی از وفادارترین بازیکنان تاریخ بایرن می رویم . کلاوس آوگنتالر؛ چشم چراغ بایرن مونیخ.

لطفا با ما همراه باشید.

 وفا سن و سال و زمان و مکان نمی شناسد؛ همیشه و همه جا باید وفادار بود .

گویی این جمله منسوب به ” گوته “ در وجود هموطنش نهادینه شده بود. ۱۵ سال حضور مداوم در بایرن مونیخ نشان می دهد که “کلاوس” همواره و تحت هر شرایطی به تیمش وفادار بوده است.

” کلاوس آوگنتالر “ در ۲۶ سپتامبر ۱۹۵۷ در ” فیورستنسل ” ، آلمان غربی به دنیا آمد. در دوران کودکی به تیم ویلسهوفن رفت. سپس در تیم جوانان بایرن توپ زد و در نهایت در سال ۱۹۷۶ به تیم بزرگسالان بایرن پیوست .

او به عنوان یک مدافع مرکزی توپ می زد .سبک بازی او بی شباهت به ” قیصر” نبود. بازیسازی را از مرکز دفاع شروع می کرد، قدرت رهبری بالایی از خود نشان می داد و به عنوان یک سوئیپر قدرت حمل توپ بالایی داشت. مدافعی سربالا و با هوش بود با قدرت شوتزنی بسیار بالا.

در سال ۱۹۸۴ کاپیتان بایرن مونیخ شد و بازوبند کاپیتانی را تا پایان دوران بازیش در سال ۱۹۹۱به بازویش بست.
کلاوس آوگنتالر کاپیتان با تعصب بایرن مونیخ
کلاوس آوگنتالر کاپیتان با تعصب بایرن مونیخ

“آوگنتالر” یکی از پرافتخار ترین بازیکنان تاریخ فوتبال آلمان و بایرن مونیخ به شمار می رود. ” آوگه ” ۴۰۴ مرتبه پیراهن بایرن را بر تن کرد و ۵۲ گل نیز به ثمر رساند، با بایرن ۷ بار قهرمان بوندسلیگا شد، و سه بار DFB POKAL  را بدست آورد .

شیلد معروف بوندسلیگا بر دستان آوگه
شیلد معروف بوندسلیگا بر دستان آوگه

اوضاع برای او و بایرن در فینال های اروپایی ایده آل نبود.” آوگه ” فینال جام باشگاه های اروپا را در سال ۱۹۸۲ با نتیجه ۱ بر ۰ به ” استون ویلا “ واگذار کرد . بایرن در سال ۱۹۸۷ نیز به فینال اروپا راه پیدا کرد و در حالی که کاپیتان و رهبر خط دفاعیش را نداشت باز هم مغلوب شد. این بار تیم ۲ بر ۱  مقابل ” پورتو ” قربانی شد. آوگنتالر به دلیل محرومیت این بازی را از دست داده بود. او در جام جهانی ۱۹۸۶ نیز عضو تیم ملی آلمان بود و حتی در دو بازی مرحله گروهی نیز به میدان رفت . اما در فینال به میدان نرفت و شاهد قهرمانی آرژانتین و دیگو مارادونا بود.

اما جنگ تمام نشده بود . چون ” آلمان ها برمی گردند، آن ها همیشه برمی گردند.” در حقیقت همه  این شکست ها و ناراحتی ها مقدمه ای بر سالی درخشان برای “آوگه” بود .

۱۹۹۰ سالی فراموش نشدنی برای آوگنتالر
آوگنتالر در لباس تیم ملی آلمان
آوگنتالر در لباس تیم ملی آلمان

سال ۱۹۹۰ درخشان‌ترین و پرافتخارترین سال دوران بازی آوگه به شمار می رود. او ابتدا قهرمان آلمان شد و شیلد معروف بوندسلیگا را بالای سر برد. اما شادی بزرگ هنوز از راه نرسیده بود. آلمان در جام جهانی ۱۹۹۰ با هم به فینال راه یافت و باید باز هم به مصاف آرژانتین می رفت. آلمان با تک گل “آندریاس برمه” از روی نقطه پنالتی قهرمان شد. کلاوس بالاخره به آرزوی همیشگی خود رسید. حضور در یک فینال بسیار  مهم و البته قهرمانی. آن هم فینال جام جهانی.

پس از این اتفاقات او عنوان کرد:

باید اعتراف کنم که تبدیل شدن به بازیکنی با بیشترین مدال قهرمانی افتخاری ویژه است.

زدن بهترین گل فصل فوتبال آلمان   

آوگنتالر در زدن شوت های از راه دور تبحر داشت و بخش زیادی از گل هایی که برای بایرن به ثمر رساند از این راه زده شد. بدون شک معروف ترین این گل ها در ۱۹ آگوست ۱۹۸۹ به ثمر رسید. او تک گل بازی بایرن و آینتراخت فرانکفورت را به زیبایی هر چه تمام تر به ثمر رساند.  کمی جلوتر از خط نیمه زمین ضربه ای به توپ نواخت و توانست ” اولی اشتاین “ دروازه بان فرانکفورت را مغلوب کند. زیبایی این گل به حدی بود که لقب ” بهترین گل فصل” و به ” بهترین گل یک دهه “ فوتبال آلمان را به خود بگیرد.

سرانجام آوگنتالر در سال ۱۹۹۱ کفش‌هایش را آویخت. او که تمام دوران حرفه‌ای خود را وقف بایرن کرده بود به عنوان مربی در بایرن مونیخ مشغول به کار شد .

دوران کم فروغ مربیگری
آوگنتالر و کار به عنوان دستیار تراپاتونی
آوگنتالر و کار به عنوان دستیار تراپاتونی

آوگنتالر در دوران مربیگری فروغ چندانی نداشت و افتخار قابل توجهی بدست نیاورد. در بایرن دستیار مربیانی مانند یوپ هاینکس، سورن لربی، اریک ریبک، فرانس بکن بائر، جیووانی تراپاتونی و اوتو ره هاگل بود.

او مدتی سرمربی‌گری تیم اتریشی ” گریزر ای کی “ شد و دو بار با این تیم به مقام سوم اتریش رسید. سپس به تیم نورنبرگ پیوست و آن ها را از دسته پایین تر به بوندسلیگا آورد. در آوریل ۲۰۰۳ زمانی که تیم نورنبرگ در خطر سقوط قرار گرفت اخراج شد. در می ۲۰۰۳ هدایت بایرن لورکوزن را در اختیار گرفت. او تیم لورکوزن را از سقوط نجات داد. مدتی در ولفسبورگ سرمربیگری کرد و در پایان کارش مدتی هدایت “اونتر هاخینگ” را بر عهده داشت. او پیشنهاداتی نیز از فوتبال چین و ترکیه داشت که به علت تمایل نداشتن به کار در این دو کشور، این پیشنهادات را رد کرد.

چرا به او لقب  AUGE  داده شده بود ؟

کلاوس آوگنتالر به Auge   معروف بود. هر چند این لقب از ابتدای نام خانوادگیش وام گرفته شده بود اما Auge   در زبان آلمانی به معنای ” چشم “ است و این عنوان صرفا به توانایی او در بازی خوانی، کنترل کردن بازی از عقب زمین مسابقه به عنوان یک مدافع آخر و بعدها به عنوان یک لیبرو کلاسیک و بطور خلاصه  به بینش عمیقش اشاره داشت.

وفا داری و عشق به بایرن
کلاوس آوگنتالر مظهر وفاداری و عشق به بایرن
کلاوس آوگنتالر مظهر وفاداری و عشق به بایرن

آوگه یکی از وفادارترین بازیکنان تاریخ بایرن به شمار می‌رود. کسی که در دوران بازیگری تمام فکر و ذکرش بایرن بود. او در سال ۲۰۰۵  در ترکیب منتخب تاریخ بایرن مونیخ قرار گرفت. عشق و علاقه او به بایرن در این جمله‌اش خلاصه می‌شود:

 بایرن همواره همه چیز من بوده است. من حتی قرمز و سفید، فکر می کنم.

این جملات بیانگر محبوبیت بی‌پایان بایرن مونیخ نزد اوست. او می‌تواند الگویی مناسب برای بسیاری از بازیکنان فوتبال باشد.

دیدگاه بگذارید

برای نظر دادن لطفا وارد شوید
  اشتراک  
به من اطلاع بده از