معرفی اسطوره های منچستریونایتد (بخش دوم)

1
1011
در این یادداشت سعی داریم مروری بر تاثیرگذارترین بازیکنان و مربیان تاریخ باشگاه منچستریونایتد، به عنوان یکی از پرافتخارترین و پرهوادارترین تیم های فوتبال جهان داشته باشیم

 


مجله ورزشی– باشگاه فوتبال منچستر یونایتد در سال ۱۸۷۸ توسط شرکت راه‌آهن لانکشایر و یورکشایر و با نام نیوتون هیث در شهر منچستر انگلیس تاسیس شدو در سال ۱۹۰۲، نام این باشگاه به منچستر یونایتد تغییر یافت در ابتدا تیم منچستر یونایتد با بازیکنانی که بیشتر عضو شرکت راه آهن بودند، وارد عرصه مسابقات شد و با تلاش فراوان منچستر یونایتد در سال ۱۸۹۲ به لیگ انگلستان ملحق شد. امروزه منچستر یونایتد به عنوان یکی از قدرتمندترین و ثروتمندترین و البته محبوب ترین باشگاه های جهان شناخته می شود، شیاطین سرخ علیرغم فراز و نشیب های فراوان مثل حادثه هوایی مونیخ، در بیشتر فصول یکی از مدعیان اصلی قهرمانی بوده اند. بزرگان زیادی در این باشگاه از بدو تاسیس تاکنون فعالیت کرده اند که در اینجا به معرفی برخی از اسطوره های منچستریونایتد خواهیم پرداخت.

 

۶۰-دوایت یورک (۱۹۹۸ – ۲۰۰۲)

او در منچستر یونایتد با اندی کول زوج خوفناکی را تشکیل داد؛ زوجی که با ارسال های بی نظیر دیوید بکهام و رایان گیگز بارها دروازه حریفان را گشودند؛ در فصلی که یونایتدها با فتح سه گانه انگلیس و اروپا نام خود را در تاریخ فوتبال جاودانه کردند، گل های زوج سیاه شیاطین سرخ در به بار نشاندن این موفقیت نقش بسزایی داشت. یورک در ترکیب منچستریونایتد ۹۵ بار به میدان رفت و حاصل آن ۴۷ گل بود که به ثمر رساند. سال ۲۰۰۲ پایان کار دوایت یورک با منچستریونایتد بود.

افتخارات با منچستر یونایتد:

۱ قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۹۹

۱ قهرمانی جام بین قاره ای در سال ۱۹۹۹

۳ قهرمانی لیگ برتر انگلیس در سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱

۱ قهرمانی FA CUP در سال ۱۹۹۹

آقای گل لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۹۹

آقای گل لیگ انگلیس در سال در سال ۱۹۹۹

بهترین بازیکن فصل لیگ انگلیس در سال ۱۹۹۹

۲ بار انتخاب به عنوان بهترین بازیکن ماه انگلیس در ژانویه ۱۹۹۹ و مارچ ۲۰۰۰

حضور در تیم منتخب سال PFA در سال ۱۹۹۹

 

۵۹-سامی مک ایلروی (۱۹۷۱ – ۱۹۸۲)

ساموئل بکستر مک ایلروی نام کامل وی است، وینگری که به عنوان یک جوان ۱۷ ساله در اولین بازیش برای یونایتد، در دربی منچستر طوفان به پا کرد. این وینگر اهل ایرلند شمالی آخرین خرید مت بازبی در اولدترافورد محسوب می شد و در سال ۱۹۶۹ با یونایتد قرارداد فرمهای آماتور را به امضا رساند. دو سال بعد و پیش از حضور در دربی، در ۶ نوامبر ۱۹۷۱ او به یک بازیکن حرفه ای مبدل شد. در ژاننویۀ ۱۹۷۳ دچار یک سانحۀ رانندگی شد و شدیدا آسیب دید، ولی جنگید بازگشت و مجددا خود را در ترکیب اصلی قرار داد. سمی عضوی لاینفک از تیمی از یونایتد بود که در طول ۴ سال برای سه بار در دهۀ هفتاد به ومبلی راه یافتند (فینال اف ای کاپ). وی در ۴۱۹ بازی برای منچستریونایتد ۷۱ گل برای زد.

افتخارات با منچستر یونایتد:

۱ قهرمانی FA CUP در سال ۱۹۷۷

۱ قهرمانی جام خیریه در سال ۱۹۷۷

۱ قهرمانی لیگ دسته دوم انگلیس در سال ۱۹۷۵

 

۵۸-مایک فیلان (۱۹۸۹ – ۱۹۹۴)

در سال ۱۹۸۹ به تیم یونایتد پیوست. در آن زمان فرگوسن ۳ سال بود که هدایت یونایتد را بر عهده گرفته بود و فصل قبل را در رتبۀ ۱۱ لیگ به پایان برده بودند و در این سه سال فرگی هیچ جامی نتوانسته بود همراه یونایتد کسب کند و عطش تیم برای گرفتن جام از هر زمانی بیشتر بود. فیلان فصل اول حضورش در یونایتد، معمولا به عنوان مدافع راست بازی می کرد، ولی با پیوستن دنیس ایروین به تیم در سال ۱۹۹۰، فیلان به خط هافبک منتقل شد . او در تابستان ۱۹۹۹ به عنوان سرمربی تیم ذخیره ها به یونایتد پیوست. در سپتامبر ۲۰۰۸، به عنوان کمک سرمربی، جانشین کارلوس کیروشی شد که یونایتد را برای سرمربیگری تیم ملی پرتغال ترک کرد. در سوم سپتامبر ۲۰۰۸ به سِمت کمک سرمربی ارتقا یافت. او در دو قهرمانی یونایتد در لیگ برتر و یک قهرمانی در جام قهرمانی جهان و دو لیگ کاپ و نیز راهیابی یونایتد به دو فینال لیگ قهرمانان دست راست فرگوسن بود. زمانی هم که مربی تیم اول بود، یونایتد سه لیگ برتر را برد و یک اف ای کاپ و یک لیگ کاپ و یک لیگ قهرمانان را کسب کرد. فیلان پس از اینکه سولشیر هدایت منچستر یونایتد را بر عهده گرفت مجددا به عنوان دستیار به منچستر یونایتد برگشت.

افتخارات با منچستر یونایتد:

۱ قهرمانی جام برندگان یوفا در سال ۱۹۹۱

۱ قهرمانی لیگ برتر انگلیس در سال های ۱۹۹۳

۱ قهرمانی FA CUP در سال ۱۹۹۰

۱ قهرمانی لیگ کاپ در سال ۱۹۹۳

۱ قهرمانی جام خیریه در سال ۱۹۹۰

 

۵۷-برایان مک کلیر (۱۹۸۷ – ۱۹۹۸)

برایان مک کلیر، اولین بازیکنی پس از جرج بست بود که توانست در یک فصل لیگ دسته اول انگلیس، برای سرخهای منچستر ۲۰ گل به ثمر برساند. در نوک حمله همکاری مک کلیر با مارک هیوز، بسیار درخشانتر از حد عادی بود و او بیش از آنچه که باید در کسب ۴ جام در مسابقات حذفی (داخلی و اروپایی) در بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۲ ایفای نقش کرد. این مهاجم پربار و گلزن، پس از پیوستن اریک کانتونا به یونایتد، به خط هافبک رفت و به یک هافبک جنگنده و پرتلاش مبدل شد. یکی از برترین گلهای اواسط دهه ۹۰، که همان چیپ اریک کانتونا برابر ساندرلند در اولدترافورد بود، توسط حرکت پا به توپ انرژتیک (پر انرژی) مک کلیر و پاس دقیقش ساخته و پرداخته شد. مک کلیر نهایتا در سال ۱۹۹۳ با یونایتد به آرزوی قهرمانی در لیگ رسید و اولین دبل باشگاه را هم در سال ۱۹۹۴ با هم تیمیهایش ثبت کرد. او زنندۀ آخرین گل پیروزی برابر چلسی در فینال اف ای کاپ در آن سال بود.

افتخارات با منچستر یونایتد:

۱ قهرمانی جام برندگان یوفا در سال ۱۹۹۱

۱ قهرمانی سوپرکاپ اروپا در سال ۱۹۹۱

۴ قهرمانی در لیگ برتر در سالهای ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ و ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷

۲ قهرمانی در FA CUP در سالهای ۱۹۹۰ و ۱۹۹۴

۱ قهرمانی لیگ کاپ در سال ۱۹۹۲

۵ قهرمانی جام خیریه در سالهای ۱۹۹۰ و ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ و ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷

جایزه سر مت بازبی (بهترین بازیکن باشگاه منچستریونایتد) در سالهای ۱۹۸۸ و ۱۹۹۲

 

۵۶- گری پالیستر (۱۹۸۹ – ۱۹۹۸)

گری پالیستر که یک مدافع سرعتی و عالی روی تواناییهای هوایی محسوب می شد و با توجه به قد و قامت ۶ فوت و ۴ اینچیش قدرت پا به توپی عالی داشت، نیمی از خط دفاعی را تشکیل داده بود که به زعم گروهی از مردم، بهترین و مستحکمترین خط دفاعی تاریخ باشگاه بوده است. با حضور استیو بروس در کنار او، که به آنها لقب “دالی و دیزی” هم اهدا شده بود، در طول هفت سال پر افتخاری که این زوج در کنار یکدیگر بودند، محافظ محوطۀ جریمۀ یونایتد بودند. حضور همچون صخرۀ آنها در خط دفاعی جامهای متعددی را برای یونایتد به همراه داشت، من جمله سه قهرمانی لیگ (سالهای ۱۹۹۳، ۱۹۹۴، ۱۹۹۶)، دو نایب قهرمانی، یک جام برندگان جامهای حذفی اروپا در سال ۱۹۹۱ و یک سوپرکاپ اروپا در همان سال، سه قهرمانی اف ای کاپ در سالهای ۱۹۹۰، ۱۹۹۴ و ۱۹۹۶ و یک لیگ کاپ در سال ۱۹۹۲٫

افتخارات با منچستر یونایتد:

۱ فهرمانی جام برندگان یوفا در سال ۱۹۹۱

۱ قهرمانی سوپرکاپ در سال ۱۹۹۱

۴ قهرمانی لیگ انگلیس در سالهای ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ و ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷

۳ قهرمانی FA CUP در سالهای ۱۹۹۰ و ۱۹۹۴ و ۱۹۹۶

۱ قهرمانی لیگ کاپ در سال ۱۹۹۲

۵ قهرمانی جام خیریه در سالهای ۱۹۹۰ و ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ و ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷

 

 

۵۵-پاتریس اورا (۲۰۰۶ – ۲۰۱۴)

پاتریس اورا تنها چند روز پس از جذب نمانیا ویدیچ در تاریخ ۱۰ ژوئن ۲۰۰۶ به منچستر یونایتد امد و اولین بازیش را برابر منچستر سیتی انجام داد. فرم و تناسب اندام مرد فرانسوی برای پست دفاع مناسب بود. این بازیکن اگر چه درسن ۲۴ سالگی به منچستر پیوست ولی توانست به خوبی خود را نشان دهید. اورا همراه با یونایتد به افتخارات مهم و بزرگی در مسابقات داخلی و رقابت های اروپایی رسید. نمایش های خوب او حتی حضور در تیم منتخب فصل را نیز در پی داشت. پاتریس بهترین نمایش خود را در طی فصل ۲۰۰۶-۰۷ زمانی که قرمزها عنوان قهرمانی لیگ را از آن خود کردند نشان داد. نقشش در فصل موفق یونایتد بواسطه قرار گرفتن در تیم منتخب فصل ۲۰۰۶-۰۷ (pfa team) مشخص گردید.

افتخارات با منچستر یونایتد:

۱ قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۸

۱ قهرمانی جام باشگاه های جهان در سال ۲۰۰۸

۵ قهرمانی لیگ برتر در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳

۳ قهرمانی لیگ کاپ در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰

۵ قهرمانی جام خیریه در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳

حضور در تیم منتخب سال لیگ برتر انگلیس در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰

حضور در تیم منتخب سال یوفا در سال ۲۰۰۹

 

۵۴-هری موگر (۱۹۰۳ – ۱۹۱۲)

نام کامل وی جورج هنری موگر است. دروازه بان کهنه کار منچستر یونایتد در سال های ۱۹۰۳ تا ۱۹۱۲ که یکی از بهترین دروازه بانان تاریخ منچستر یونایتد محسوب می شود. هری موگر از خرید های تیم در زمان مدیریت ارنست منگال بود که با جذب او و چارلی ساگارد توانست از ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۵ در لیگ دسته دوم به مقام سومی برسد. فصل بعد یعنی سال ۱۹۰۵/۰۶ بود که تاریخ سازی منچستر اغاز شد، منچستر یونایتد توانست به یک چهارم نهایی جام خدفی برسد و مهم تر از آن، فصل را در مقام دومی لیگ دسته دو به پایان برساند. در فصل ۱۹۰۷/۰۸ منچستر یونایتد تواست لیگ را برای اولین بار فتح کند. موگر حدودا ۲۵۰ بار برای منچستر یونایتد به میدان رفت که در آن سال ها آماری عالی محسوب می شود.

افتخارات با منچستر یونایتد:

۲ قهرمانی لیگ انگلیس در سال های ۱۹۰۸ و ۱۹۱۱

۱ قهرمانی FA CUP در سال های ۱۹۰۹

 

۵۳-لی شارپ (۱۹۸۸ – ۱۹۹۶)

اوج کارش بازی لیگ کاپ سال ۱۹۹۰ مقابل آرسنال بود که در ورزشگاه هایبوری هت تریک کرد در حالی که ۱۹ سالگیش هم کامل نشده بود با آن شادی های بعد از گل معروف در کنار پرچم کرنر، لی شارپ در فصل ۱۹۹۰-۱۹۹۱ نقش کلیدی در موفقیت یونایتد در جام برندگان یوفا داشت به خصوص با گلزنی مقابل لژیا ورشو در نیمه نهایی. با ظهور رایان گیگز، شارپ کم کم کجبور به ترک منچستر یونایتد شد. لی شارپ ۸ سال در منچستر یونایتد بازی کرد و با این تیم سه بار قهرمان لیگ شد و دیگر جام های داخلی (جام حذفی ، لیگ کاپ و جام خیریه) را نیز فتح کرد و یک بار هم قهرمان جام برندگان یوفا شد.

افتخارات با منچستر یونایتد:

۱ قهرمانی جام برندگان یوفا در سال ۱۹۹۱

۳ قهرمانی لیگ انگلیس در سال های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ و ۱۹۹۶

۲ قهرمانی FA CUP در سال های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۶

۱ قهرمانی لیگ کاپ در سال ۱۹۹۲

۳ قهرمانی جام خیریه در سال های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴

بهترین بازیکن جوان سال توسط PFA در سال ۱۹۹۱

 

۵۲-جان آستون جونیور (۱۹۶۵ – ۱۹۷۲)

او فوتبالش را از آکادمی منچستر یونایتد شروع کرد، بال چپ سال های دور منچستریونایتد و بهترین بازیکن فینال سال ۱۹۶۸ جام باشگاه های اروپا، فرار های او در دهه شصت معروف بود و در بازی فینال برابر بنفیکا نقش بسزایی در برد منچستر یونایتد داشت. او و پدرش هر دو از بازیکنان با سابقه شیاطین سرخ بودند. جان آستون ۷ سال برای منچستر یونایتد بازی کرد و ۲۷ گل در ۱۸۷ بازی برای منچستر یونایتد زد. جان آستون پسر با منچستر یونایتد یک بار قهرمان لیگ انگلیس ، دوبار قهرمان جام خیریه، یک بار قهرمان جام باشگاه های اروپا و یک بار قهرمان جام بین قره ای شد.

افتخارات با منچستر یونایتد:

۱ قهرمانی جام باشگاه های اروپا در سال ۱۹۶۸

۱ قهرمانی جام بین قاره ای در سال ۱۹۶۸

۱ قهرمانی لیگ در سال ۱۹۶۷

۲ قهرمانی جام خیریه در سال های ۱۹۶۵ و ۱۹۶۷

بهترین بازیکن زمین در دیدار فینال جام باشگاه های اروپا در سال ۱۹۶۸

 

۵۱-مایک داکسبری (۱۹۷۶-۱۹۹۰)

زادهٔ ۱ سپتامبر ۱۹۵۹ در آکرینگتون در لانک شایر، مایک داکسبری دفاع راست دهه ۸۰ باشگاه، یک مدافع کناری نه چندان گلزن، داکسبری ۱۴ سال از ۱۹۷۶ تا ۱۹۹۰ عضو منچستر یونایتد بود، دورانی که از نظر عناوین تیمی زیاد پر بار نبود و نتوانستند مانع از شروع نا امیدکننده فرگوسن در شروع فعالیتش در یونایتد شوند. با اینجال وی ۴ بار با یونایتد قهرمان جام حذفی(FA CUP) و ۳ بار قهرمان جام خیریه(سوپرکاپ) شد.

افتخارات با منچستر یونایتد:

۴ قهرمانی FA CUP در سال های ۱۹۷۷ و ۱۹۸۳ و ۱۹۸۵ و ۱۹۹۰

۳ قهرمانی جام خیریه در سال های ۱۹۷۷ و ۱۹۸۳ و ۱۹۹۰

 

۵۰-اندی کول (۱۹۹۵ – ۲۰۰۱)

در ۱۰ ژانویه ۱۹۹۵ در یک انتقال غیر قابل پیشبینی، اندی کول با کیت گیلسپی از نیوکاسل به علاوه رقم ۷ میلیون پوند به منچستر یونایتد پیوست تا باری دیگر لقب گران‌قیمت‌ترین بازیکن جزیره را به خود اختصاص دهد. اندی کول، توانست با منچستریونایتد به افتخارات بسیاری برسد و در ۱۹۵ بازی، ۹۳ گل برای شیاطین سرخ به ثمر برساند. او در برد ۰-۹ منچستر برابر ایپسویچ تاون؛ توانست ۵ بار دروازه‌ی این تیم را باز کند و اولین بازیکن تاریخ لیگ برتر باشد که در یک بازی ۵ گل به‌ثمر رسانده است. در فصل ۱۹۹۹؛ گل خارق‌العاده و پیروزی‌بخش اندی کول در لیگ برتر برابر تاتنهام؛ نقشی بسیار کلیدی در راه قهرمانی منچستر یونایتد در لیگ برتر داشت.

افتخارات با منچستر یونایتد:

۱ قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۹۹

۵ قهرمانی لیگ انگلیس در سال های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷ و ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱

۲ قهرمانی FA CUP در سال های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۹

۱ قهرمانی جام خیریه در سال ۱۹۹۷

بهترین بازیکن ماه نوامبر لیگ انگلیس درنوامبر ۱۹۹۷

حضور در تیم مننتخب فصل PFA در سال ۲۰۰۰

 

۴۹- نوبی استایلز (۱۹۶۰ – ۱۹۷۱)

بدون شک نابی استایلز یکی از مشهورترین فوتبالیستهای منچستری است. همانند وز براون، نابی نیز همیشه یار فدارکار و مورد اعتماد تیم بود چرا که حاضر بود ۱۰۰ درصد وجودش را برای بازیهای باشگاه به کار بگیرد، و علی رغم اینکه کمی زمان برد تا او توانست خودش را در تیم مشهور سالهای ۱۹۶۰ یونایتد جا بیندازد، ولی نهایتا توانست خودش را هم ردیف ستاره هایی کهکشانی که در سالهای ۱۹۶۰ از یونایتد در تیتر روزنامه ها حضور می یافتند (بست، چارلتون، لاو و …) قرار دهد. مشهورترین صحنۀ دوران ورزشی او مربوط به فینال جام جهانی ۱۹۶۶ است که پس از پیروزی برابر آلمان در ومبلی در حالی که جام ژول ریمه را در دست داشت و دندانهای مصنویش را در دست دیگر دور تا دور ورزشگاه به رقاصی پرداخت.

افتخارات با منچستر یونایتد:

۱ قهرمانی جام باشگاه های اروپا در سال ۱۹۶۸

۲ قهرمانی لیگ انگلیس در سالهای ۱۹۶۵ و ۱۹۶۷

۲ قهرمانی جام خیریه در سالهای ۱۹۶۵ و ۱۹۶۷

 

 

۴۸- مارتین بوچان (۱۹۷۲ – ۱۹۸۳)

یکی از سریعترین مدافعین مرکزی تاریخ باشگاه. یک مدافع وسط سازمان یافته چه داخل و چه خارج زمین، او در دهۀ ۱۹۷۰ به مدت ۶ سال کاپیتان باشگاه بود. یکی از کاپیتانهای دوست داشتنی سابق باشگاه، مدافع اسکاتلندی که در دوران سقوط تیم به دسته دو جزو افرادی بود که تیم را تنها نذاشت و به صعود مجدد منچستریونایتد به لیگ بالاتر کمک کرد. برای یک دهه به زعم برخی مارتین تأثیر گذارترین بازیکن یونایتد بود. بوچان تنها کسی است که هم در یک تیم اسکاتلندی و هم در یک تیم انگلیسی توانسته با بازوبند قهرمانی جام حذفی بریتانیا رو بدست بیاورد( آبردین ۱۹۷۰ و یونایتد ۱۹۷۷).

افتخارات با منچستر یونایتد:

۱ قهرمانی FA CUP در سال ۱۹۷۷

۱ قهرمانی جام خیریه در سال ۱۹۷۷

 

۴۷- دنیس ویولت (۱۹۵۳ – ۱۹۶۲)

یکی از بازماندگان جان به در برده از حادثۀ مونیخ بود که بسیاری از هم تیمی ها و البته رفقایش را در آن حادثه از دست داد، ولی دنیس با سرعت از آن ضربۀ روحی سنگین خودش را باز پیدا کرد و دوران ورزشی خودش را از نو ساخت. او هم یکی دیگر از بازیکنانی بود که به اندازۀ تواناییهایش به او در جهان توجه نشده، با این حال او بازیکنی خارق العاده بود که جلوی دروازه همانند یک اسنایپر (تک تیر انداز مخفی) عمل می کرد. او که قهرمان سالهای ۱۹۵۶ و ۱۹۵۷ لیگ است، در فصل ۱۹۵۹/۶۰ (پس از حادثۀ مونیخ) ۳۲ گل به ثمر رساند که تا به امروز هنوز هم رکورد گلزنی باشگاه در یک فصل برای یک بازیکن محسوب می شود.

افتخارات با منچستریونایتد:

۲ قهرمانی لیگ انگلیس در سالهای ۱۹۵۶ و ۱۹۵۷

آقای گل جام باشگاه های اروپا در سال ۱۹۵۷

آقای گل لیگ انگلیس در سال ۱۹۶۰

 

۴۶- ارنست منگنال (۱۹۰۳ – ۱۹۱۲)

ارنست منگنال که بین سال های ۱۹۰۳ تا ۱۹۱۲ هدایت منچستریونایتد را بر عهده داشته در ۵۴٫۱ درصد از بازیهایش در یونایتد پیروز بوده و از این نظر در رده سوم قرار قرار دارد. فقط منگنال، سر مت بازبی و سر الکس فرگوسن یونایتد را به قهرمانی هایش در لیگ رسانده اند. ارنست منگنال یونایتد را به نخستین قهرمانی خود در لیگ رساند. ارنست منگنال توانست با منچستر یونایتد در اولین دوره جام خیریه انگلیس در سال ۱۹۰۸ قهرمان شود. در سال ۱۹۱۱ آن‌ها دوباره لیگ را فتح کردند و این پایان گار منگنال در یونایتد بود.

افتخارات با منچستریونایتد:

۲ قهرمانی لیگ انگلیس در سالهای ۱۹۰۸ و ۱۹۱۱

۱ قهرمانی FA CUP در سال ۱۹۰۹

۲ قهرمانی جام خیریه در سالهای ۱۹۰۸ و ۱۹۱۱

 

۴۵- آرتور آلبیستون (۱۹۷۴ – ۱۹۸۸)

آلبیستون به عنوان یک جوان آکادمی در سال ۱۹۷۲ به باشگاه ملحق شد. و دو سال بعد به بازیکنی حرفه ای مبدل شد و اولین بازیش را هم ۹ اکتبر ۱۹۷۴ در پیروزی لیگ کاپ برابر سیتی در اولدترافورد و در برابر دیدگان ۵۵ هزار تماشاگر انجام داد. یکی از مدافعین کناری اسطوره ای تاریخ باشگاه، مدافعی محصول و دست پروردۀ باشگاه که یک دهۀ تمام در دهۀ ۱۹۸۰ پست مدافع چپ یونایتد رو بیمه کرده بود. انگشت شمارند تعداد بازیکنانی که بیش از این مدافع چپ اسکاتلندی با ثبات و قابل اعتماد که ۴۸۵ بازی برای یونایتد انچام داد برای منچستر یونایتد بازی کرده باشند. در ۴ فینال اف ای کاپ به میدان رفت و سه مدال قهرمانی در این جام کسب کرد.

افتخارات با منچستریونایتد:

۳ قهرمانی FA CUP در سال های ۱۹۷۷ و ۱۹۸۳ و ۱۹۸۵

۲ قهرمانی جام خیریه در سالهای ۱۹۷۷ و ۱۹۸۳

۱ قهرمانی دسته دوم انگلیس در سال ۱۹۷۵

 

۴۴- کلایتون بلکمور

بلکمور در سال ۱۹۸۲ در سن ۱۴ سالگی به منچستر یونایتد آمد و با یونایتد قهرمان FA CUP نوجوانان شد. ستاره ولزی اسبق شیاطین سرخ و هافبک و مدافع کناری دهه های ۸۰ و ۹۰ تیم منچستر یونایتد. بلکمور، عضوی از اولین تیمِ قهرمان سر الکس فرگوسن در منچستریونایتدِ سال ۱۹۹۳ بود که به منچستریونایتد کمک کرد تا قهرمان لیگ برتر شود. یک بازیکن چند پسته و محکم که در دفاع بصورت تخصصی تر بازی می کرد اما در میانه زمین هم به خوبی از عهده وظایفش بر می آمد.

افتخارات با منچستر یونایتد:

۱ قهرمانی جام برندگان یوفا در سال ۱۹۹۱

۱ قهرمانی سوپرکاپ اروپا در سال ۱۹۹۱

۱ قهرمانی لیگ برتر در سال ۱۹۹۳

۱ قهرمانی FA CUP در سال ۱۹۹۰

۱ قهرمانی جام خیریه در سال ۱۹۹۰

 

 

۴۳-دیوید هرد (۱۹۶۱ – ۱۹۶۸)

کمتر بازیکنی در تاریخ یونایتد یافت می شود که راه گلزنی و گشودن دروازه را بهتر از دیوید هرد بلد بوده باشد. وی در هفت سالی که در اولدترافورد سپری کرد، در ۲۶۵ بازی برای باشگاه، ۱۴۵ بار گلزنی کرد. اسطوره ای که در ردۀ ۱۳ هم برترین گلزنان تاریخ باشگاه آرسنال قرار دارد و با انتقال از آرسنال به منچستریونایتد و با ادامۀ گلزنیهایش، الآن در ردۀ ۱۵ ام برترین گلزنان یونایتد نیز هست. یکی از جالبترین نکاتش، هتتریکش برابر ساندرلند است که برابر سه دروازه بان مختلف این هتتریک را انجام داد.

افتخارات با منچستریونایتد:

۱ قهرمانی جام باشگاه های اروپا در سال ۱۹۶۸

۲ قهرمانی در لیگ انگلیس در سالهای ۱۹۶۵ و ۱۹۶۷

۱ قهرمانی FA CUP در سال ۱۹۶۳

۱ قهرمانی جام خیریه در سال ۱۹۶۵

 

۴۲- شی برنان ( ۱۹۵۷ – ۱۹۷۰)

یکی از جوانان دلیری که در بازی معروف برابر شفیلد در اف ای کاپ سال ۱۹۵۸ بعد سانحۀ مونیخ به جای ستارگان از دست رفته به میدان رفت و از قضا در پیروزی ۳-۰ دو گل هم زد. برنان جزئی از تیم قهرمان اروپا در سال ۱۹۶۸ بود و هم‌چنین مدافع قابل اطمینانی در فصول قهرمانی لیگ در میانه و پایان دهه ۶۰ بود. او ۳۵۵ بازی برای منچستر یونایتد انجام داد و اولین بازیکنی شد که از باشگاه مستمری گرفت.

افتخارات با منچستریونایتد:

۱ قهرمانی جام باشگاه های اروپا در سال ۱۹۶۸

۲ قهرمانی در لیگ انگلیس در سالهای ۱۹۶۵ و ۱۹۶۷

۲ قهرمانی جام خیریه در سالهای ۱۹۶۵ و ۱۹۶۷

 

۴۱- سندی ترنبال (۱۹۰۶ – ۱۹۱۵)

نام ترنبال در تاریخ باشگاه به خاطر به ثمر رساندن تک گل منجر به پیروزی در فینال اف‌ای‌کاپ جاودانه شده است. وی ابتدا برای منچستر سیتی بازی می‌کرد در سال ۱۹۰۵ سیتی بخاطر جرایمی مرتبط با دستمزد بازیکنان از فوتبال محروم شد. وقتی در ۳۱ دسامبر ۱۹۰۶ محرومیت برداشته شد، ترنبال به همراه سه هم‌تیمی دیگرش به تیم رقیب پیوست. نمایش ویژۀ ترنبال در سال ۱۹۰۹ بهترین لحظۀ ورزشی وی بود. وی بعدها بخاطر شرکت در یک تبانی گسترده مادام‌العمر از حضور در مسابقات محروم شد. ترنبال در ۲۴۵ بازی ۱۰۰ گل برای منچستریونایتد به ثمر رساند. اما محرومیت تنها تراژدی زندگی وی نبود، ترنبال در جنگ جهانی اول به خدمت هنگ هشتم سوری سیتی فراخوانده شد و پس از ارتقا به درجۀ گروهبانی در نبرد آررا در سن ۳۲ سالگی کشته شد و جسد وی هیچگاه پیدا نشد.

افتخارات با منچستریونایتد:

۲ قهرمانی لیگ انگلیس در سالهای ۱۹۰۸ و ۱۹۱۱

۱ قهرمانی FA CUP در سال ۱۹۰۹

 

 

بخش اول

 

1
دیدگاه بگذارید

برای نظر دادن لطفا وارد شوید
1 رشته نظرات
0 پاسخ های رشته‌ای
1 دنبال کنندگان
 
نظر با بیشترین واکنش
داغ‌ترین رشته نظر
1 نویسندگان نظر
رهام شاهینی نظردهندگان اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
به من اطلاع بده از
رهام شاهینی
عضو

بسیار عالی..