مروری بر ده رکورد افسانه‌ای پادشاه دنیای تنیس؛ راجر فدرر

8
327
نگاهی انداخته‌ایم به ده رکورد افسانه‌ای پادشاه بلامنازع دنیای تنیس؛ راجر فدرر.

 

مجله ورزشی – بسکتبال را با مایکل جردن، بوکس را با محمد علی، شنا را با مایکل فلپس، فرمول یک را با میشائیل شوماخر و بسیاری از ورزش‌های دیگر را با قهرمانان بزرگ آن ورزش‌ها می‌شناسند. در این میان و در دنیای تنیس نیز با وجود قهرمانان بزرگی چون رافائل نادال، نواک جوکوویچ، پیت سمپراس، آندره آغاسی، بیون بورگ، جیمی کانرز و … نام «راجر فدرر» درخشندگی خاصی دارد و استاد سوئیسی از دید بسیاری، بزرگترین تنیسور تاریخ محسوب می‌شود. اینک به مناسبت سی و هشتمین سالروز تولد پادشاه دنیای تنیس، مروری داریم بر ده رکورد افسانه‌ای این اسطوره فراموش نشدنی دنیای ورزش. با ما همراه باشید.

۱- طولانی ترین صدرنشینی در تاریخ رنکینگ ATP

انجمن حرفه‌ای های تنیس موسوم به «ATP»  به عنوان معتبرترین نهاد رسمی دنیای تنیس، از تاریخ ۲۳ آگوست ۱۹۷۳ اقدام به رتبه بندی تنیسورها و ارائه رنکینگ نموده‌است. در این میان تنسیورهای مختلفی به مرور زمان در رتبه نخست جا خوش کرده‌اند و پس از سپری نمودن ایامی جای خود را به نفر بعدی داده‌اند اما طولانی‌ترین صدرنشینی رنکینگ ATP در میان تمام ستاره‌های دنیای تنیس به استاد سوئیسی تعلق دارد.

دوم فوریه ۲۰۰۴ بود که در رنکینگ ارائه شده توسط ATP  نام راجر فدرر در رتبه نخست دیده می‌شد و این صدر نشینی بیش از چهار سال تداوم یافت و آقای نابغه به مدت ۲۳۷ هفته رتبه نخست را در دست داشت. پیش از این جیمی کانرز با ۱۶۰ هفته صدرنشینی مداوم رکورددار محسوب می‌شد که فدرر با جهشی بلند و ارائه نمایش‌هایی خیره کننده، رکورد دست نیافتنی جدیدی را در دنیای تنیس به ثبت رساند. راجر همچنین با ۳۱۰ هفته ایستادن در رتبه نخست رنکینگ ATP رکورد بیشترین صدرنشینی در تاریخ این رنکینگ را نیز داراست. پیت سمپراس (۲۸۶)، ایوان لندل (۲۷۰)، جیمی کانرز (۲۶۸)، نواک جوکوویچ (۲۶۳) و رافائل نادال (۱۹۶) در رتبه‌های بعدی لیست رکوردداران صدرنشینی در تاریخ رنکینگ ATP قرار دارند.

۲- طولانی‌ترین فاصله زمانی میان اولین و آخرین هفته صدرنشینی در رنکینگ ATP

علاوه بر طولانی‌ترین صدرنشینی و بیشترین رنک نخست ATP، رکورد طولانی‌ترین فاصله زمانی ما بین اولین و آخرین هفته صدرنشینی نیز به راجر فدرر تعلق دارد. ۱۴ سال و ۱۴۲ روز پس از نخستین صدرنشینی، فدرر باز هم طعم حضور در رتبه نخست دنیای تنیس را تجربه کرد تا افسانه خود را در تاریخ این ورزش جاودانه‌تر سازد. ماتادور اسپانیایی نیز با ۱۰ سال و ۷۲ روز فاصله ما بین اولین و آخرین صدرنشینی در جایگاه دوم قرار دارد و به نظر شانس چندانی برای شکستن رکورد رقیب ابدی خود نخواهد داشت.

۳- کسب بیشترین پیروزی متوالی در فینال مسابقات رسمی

از اکتبر ۲۰۰۳ تا اکتبر ۲۰۰۵ راجر فدرر در ۲۴ فینال تورنمنت‌های رسمی از جمله ۵ گرنداسلم، ۲ تور پایان فصل و ۷ مسترز ۱۰۰۰ امتیازی حضور پیدا کرد و شگفت انگیز اینکه ستاره جویای نام سوئیسی در تمامی این فینال‌ها برنده از زمین خارج شد. پیش از این دو اسطوره بزرگ دنیای تنیس رُد لاور با ۱۹ و بیون بورگ با ۱۵ پیروزی متوالی در فینال های رسمی بهترین عملکرد را در این زمینه به ثبت رسانده بودند.

۴- بیشترین قهرمانی تور پایان فصل (مسترز کاپ)

تور پایان فصل را می‌توان پس از مسابقات گرنداسلم، مهمترین و معتبرترین تورنمنتِ سال دانست. جایی که بازیکنانی که بهترین عملکرد را در طول سال داشته‌اند به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. این مسابقات که از سال ۱۹۷۰ با عنوان «مسترز گرند پریکس» به وجود آمد تا کنون قهرمانان متعددی به خود دیده است اما بیشترین عنوان قهرمانی، مطابق انتظار از آن اسطوره سوئیسی بوده است. فدرر با ۶ قهرمانی و ۱۰ حضور در فینال رکورددار است و پس از وی ایوان لندل (۵ قهرمانی و ۹ فینال)، نواک جوکوویچ (۵ قهرمانی و ۷ فینال) و پیت سمپراس (۵ قهرمانی و ۶ فینال) در رتبه‌های بعد قرار دارند.

۵- کسب بیشترین قهرمانی در مسابقات گرنداسلم

در طول سال مسابقات متعددی در دنیای تنیس برگزار می‌شود که مهمترینِ آنها «چهار گرنداسلم» می‌باشد؛ اوپن استرالیا، اوپن فرانسه، ویمبلدون و یو اس اوپن. تا پیش از ظهور فدرر، پیت سمپراس اسطوره بزرگ دنیای تنیس با کسب ۱۴ قهرمانی در مسابقات گرنداسلم، رکورددار تاریخ به شمار می‌آمد و استاد سوئیسی سرانجام با فتح ویمبلدون ۲۰۰۹ و کسب پانزدهمین قهرمانی گرنداسلم خود، رکورد جدیدی را در دنیای تنیس به ثبت رساند.

پس از آن فدرر، پنج قهرمانی دیگر نیز در گرنداسلم‌های مختلف بدست آورد تا با بیست قهرمانی، افسانه خود را در دنیای تنیس بزرگتر سازد. فدرر تا کنون هشت قهرمانی در مسابقات ویمبلدون (رکورد تاریخ تورنمنت)، شش قهرمانی در مسابقات اوپن استرالیا، پنج قهرمانی در مسابقات یو اس اوپن و یک قهرمانی در مسابقات اوپن فرانسه بدست آورده است. درخشش نابغه البته به همین‌جا ختم نمی‌شود و رکورد بیشترین حضور در فینال (۳۱)، بیشترین حضور در نیمه نهایی (۴۵)، بیشترین حضور در یک‌چهارم نهایی (۵۵)، بیشترین حضور در تورنمنت‌ها (۷۷) و بیشترین بازی (۴۱۰) در مسابقات گرنداسلم نیز به فدرر تعلق دارد.

۶- تنها تنیسور تاریخ با دستیابی به صد پیروزی در یک گرنداسلم

با پیروزی مقابل کی نیشیکوری در یک‌چهارم نهایی مسابقات ویمبلدون ۲۰۱۹، فدرر به رکورد ۱۰۰ پیروزی در تاریخ این تورنمنت رسید و به اولین و تنها تنیسور تاریخ بدل شد که تعداد بردهای خود در یک تورنمنت گرنداسلم را سه‌رقمی می‌کند. راجر در مسابقات تنیس اوپن استرالیا هم موفق به کسب ۹۷ پیروزی شده و شانس زیادی برای تبدیل شدن به تنها تنیسور تاریخ با بیش از ۱۰۰ پیروزی در دو گرنداسلم مختلف خواهد داشت.

۷- بیشترین برد در تاریخ مسابقات گرنداسلم

مسابقات گرنداسلم ستارگان بزرگی به خود دیده است که هر کدام پیروزی های متعددی به دست آورده‌اند. در این میان هشت تنیسور موفق به عبور از مرز ۲۰۰ بُرد شده اند و سه تنیسور، ۲۵۰ پیروزی را پشت سر گذاشته اند. در این بین اما تنها یک تنیسور از مرز ۳۰۰ برد در تاریخ مسابقات گرنداسلم عبور کرده است و او کسی نیست جز راجر فدرر.

نابغه دنیای تنیس تا کنون (پایان ویمبلدونِ ۲۰۱۹) موفق به کسب ۳۵۳ پیروزی در تاریخ مسابقات گرنداسلم شده و نواک جوکوویچ (۲۷۷) و رافائل نادال (۲۶۵) وی را تعقیب می‌کنند. استاد سوئیسی ۱۰۱ برد در مسابقات ویمبلدون (رکورد مسابقات)، ۹۷ برد در اوپن استرالیا (رکورد مسابقات)، ۸۵ برد در یو اس اوپن (دومین رکورد برتر تورنمنت پس از جیمی کانرز با ۹۸ برد) و ۷۰ برد در اوپن فرانسه (دومین رکورد برتر مسابقات پس از رافائل نادال با ۹۳ برد) بدست آورده است.

۸- کسب چهل پیروزی متوالی در دو گرنداسلم مختلف

تنها چهار مرتبه اتفاق افتاده است که یک تنیسور موفق شود به مرز ۴۰ پبروزی متوالی در یک تورنمنت گرنداسلم برسد که دو مورد آن به استاد سوئیسی تعلق دارد. فدرر حد فاصل سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ در مسابقات ویمبلدون چهل بازی متوالی، پیروز از زمین خارج شد که ما حصل آن پنج قهرمانی متوالی و یک نایب قهرمانی بود. آقای نابغه همین عملکرد را در یو اس اوپن نیز مابین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ تکرار کرد تا به تنها تنیسور تاریخ با چهل برد متوالی در دو گرنداسلم مختلف بدل شود.

۹- بیشترین حضور در «تمامی فینال های مسابقات گرنداسلم یک سال تقویمی میلادی»

جک کرافورد در سال ۱۹۳۳ به اولین تنیسوری بدل شد که در فینال هر چهار گرنداسلم سال حاضر بود. بعدها شش بازیکن دیگر نیز موفق به تکرار دستاورد کرافورد شدند و در این میان دو بازیکن بیش از یک مرتبه موفق به ثبت چنین آماری شدند. رُد لاور در سال‌های ۱۹۶۲ و ۱۹۶۹ موفق به حضور در هر چهار فینال گرنداسلم سال شد و بعدها نابغه سوئیسی در سه سال مختلف چنین دستاوردی را به ثبت رساند. فدرر نخست در سال ۲۰۰۶ در هر چهار فینال حاضر بود و به جز شکست مقابل پادشاه خاک رس در فینال اوپن فرانسه در هر سه تورنمنت دیگر با پیروزی زمین مسابقه را ترک کرد.

سال ۲۰۰۷ دوباره همین داستان تکرار شد و باز هم شکست ۳-۱ مقابل نادال در فینال اوپن فرانسه، فدرر را از کسب هر چهار قهرمانی ناکام گذاشت. سرانجام در سال ۲۰۰۹ راجر فدرر باز هم به فینال هر چهار گرنداسلم سال رسید و رکورد بیشترین حضور در هر چهار گرنداسلم سال را به نام خود ثبت کرد. فدرر در این سال در دو فینال اوپن استرالیا و یو اس اوپن با شکست مقابل نادال و دل‌پوترو به نایب قهرمانی بسنده کرد و در دو فینال اوپن فرانسه و ویمبلدون با برتری مقابل رابین سودرلینگ و اندی رادیک به قهرمانی رسید. جالب اینکه اگر دیدار نیمه نهایی اوپن استرالیا در سال ۲۰۰۸ با برتری فدرر مقابل جوکوویچ به پایان می‌رسید، آقای نابغه به رکورد حضور در چهار فینال گرنداسلم در چهار سال متوالی دست می‌یافت!

۱۰- راهیابی به ده فینال متوالی مسابقات گرنداسلم

تاریخ ورزشِ حرفه‌ای، رکوردهای افسانه‌ای و دست نیافتنی متعددی به خود دیده است از کسب توپ طلا در ۴۱ سالگی (استنلی متیوس) گرفته تا زدن ۹۱ گل در یک سال تقویمی میلادی (لیونل مسی)، کسب ۲۳ مدال طلای شنا در مسابقات المپیک (مایکل فلپس)، کسب ۱۰۰ امتیاز در یک دیدار NBA (ویلت چمبرلین)، ثبت ۴۰۲ پرتاب سه امتیازی موفق در یک فصل از رقابت‌های NBA (استفن کری)، ده مرتبه کسب عنوان امتیاز آورترین بازیکن لیگ NBA (مایکل جردن)، کسب ۱۲ مدال طلای جهانی و المپیک در کشتی (الکساندر کارلین) و … . فرم خیره کننده نابغه پرافتخار دنیای تنیس در سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ را نیز می‌توان در شمار برجسته‌ترین نمایش‌های تاریخ ورزش و رکورد افسانه‌ای حضور در ۱۰ فینال متوالی مسابقات گرنداسلم را نیز می‌توان یکی از دست نیافتنی‌ترین رکورد‌های تاریخ ورزش دانست.

داستان از ویمبلدون ۲۰۰۵ آغاز شد، جایی که جوان با استعداد سوئیسی در پی دفاع از عنوان قهرمانی بود و در نهایت نیز موفق ظاهر شد و حضور در فینال این تورنمنت سرآغازی شد بر ۱۰ حضور متوالی در فینال مسابقات گرنداسلم. فدرر در این ده حضور متوالی در فینال تنها دو مرتبه پذیرای شکست شد که هر دو نیز در فینال اوپن فرانسه مقابل رافائل نادال به وقوع پیوست. جالب اینکه دومین رکورد برتر در این زمینه نیز به فدرر تعلق دارد که موفق شد از اوپن فرانسه ۲۰۰۸ تا اوپن استرالیا ۲۰۱۰ در هشت فینال متوالی به میدان برود. در حقیقت اگر دیدار مقابل نواک جوکوویچ در دیدار نیمه نهایی اوپن استرالیای ۲۰۰۸ با برتری فدرر همراه می‌شد، این تنیسور افسانه ای به رکورد حضور در ۱۹ فینال متوالی مسابقات گرنداسلم دست می‌یافت!

8
دیدگاه بگذارید

برای نظر دادن لطفا وارد شوید
4 رشته نظرات
4 پاسخ های رشته‌ای
5 دنبال کنندگان
 
نظر با بیشترین واکنش
داغ‌ترین رشته نظر
5 نویسندگان نظر
اباذر مصطفی لودانیال وفائیاسماعیل دیندارمحمدرضا مهربانی فرمحمد حسینی نظردهندگان اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
به من اطلاع بده از
محمد حسینی
عضو
محمد حسینی

از بزرگترین اسطوره های دنیای تنیس.. ی قهرمان بزرگ… با ثبات فوق العاده بالا و همیشه در اوج…..

محمدرضا مهربانی فر
مدیر

مطلب جذابی بود
واقعا من که عاشق فدررم و تنیس رو با فدرر میشناسن

اسماعیل دیندار
عضو
اسماعیل دیندار

یعنی اون باختش تو نیمه نهایی استرالیا ۲۰۰۸ داستانی شد برا فدرر

دانیال وفائی
عضو

ممنون .مثل همیشه فوق العاده بود .خسته نباشی اباذر جان .
واقعا حیرت آوره فدرر . برای من جذابترین تنیسور و یکی از جذابترین ورزشکارای تاریخه .