تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس

0
153
در این یادداشت مروری داریم بر تیم منتخب ستاره های فقید باشگاه پرسپولیس

مجله ورزشی– در این یادداشت مروری داریم بر تیم منتخب ستاره های فقید باشگاه پرسپولیس، تیم منتخب اسطوره های پرسپولیس که دیگر در قید حیات نیستند.

آرایش تیم:۲-۴-۴

دروازه بان : عزیز اصلی

عزیز اصلی دروازه‌بان اسبق تیم فوتبال پرسپولیس که در دوران فوتبالش به «عزیز فنر» مشهور بود و به غیر از دروازه‌بانی در تیم فوتبال پرسپولیس و تیم ملی فوتبال کشورمان، در چند فیلم سینمایی هم ایفای نقش کرده بود. او از روحیه‌ای عالی و سرشار از رقابت جویی بهره می‌برد و این روحیه بارها وی را به سمت دعوا با حریفان و داوران مسابقات هم کشاند اما عزیز در دلش فقط عاشق فوتبال بود.

تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس


دفاع راست : فریبرز مرادی

مرحوم مرادی از بازیکنان با اخلاق باشگاه پرسپولیس و فوتبال کشورمان در دهه ۶۰ به حساب می آید که به همراه سرخ پوشان به افتخارات فراوانی دست یافته است. فریبرز مرادی چند سال پس از خداحافظی ابراهیم آشتیانی از پرسپولیس، این تیم را صاحب یک دفاع راست مستحکم کرد. مرادی به سرعت توانست اعتماد سرمربی تیم، علی پروین را به دست آورده و به یکی از مهره های ثابت پرسپولیسی ها در طول یک دهه تبدیل شود. فریبرز مرادی یکی از بازیکنان تاثیرگذار پرسپولیس در شهرآوردها نیز محسوب می شود.

تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس


دفاع میانی : کاظم سید علیخانی

زنده یاد سیدعلیخانی در ۲۲ تیرماه ۱۳۳۳ در تهران به دنیا آمد و بعد از مطرح شدن در ماشین‌سازی به پرسپولیس آمد. او بین سال‌های ۵۸ تا ۶۸ برای پرسپولیس بازی کرد و به بازوبند کاپیتانی این تیم رسید. سیدعلیخانی عضو مهمی از تیم موفق و تاریخ‌ساز پرسپولیس در دهه ۶۰ بود که ۵ بار قهرمان جام باشگاه‌های تهران شد و هوادارانش را از فوتبال زیبا و تماشاگرپسند سیراب کرد.

تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس


دفاع میانی : محراب شاهرخی

شاهرخی جزو بنیان‌گذاران پرسپولیس است. محراب برای جلوگیری از به هم ریختن پرسپولیس خیلی چیزها را تحمل کرد از جمله بی ادبی و فحاشی یکی، دو بازیکنی که چند بار در حضور همه بازیکنان اتفاق افتاد. محراب با پرسپولیس در لیگ سال ۵۶ دوم و در مسابقات جام اسپندی قهرمان شد و در فوتبال سال ۱۳۶۰ باشگاه های تهران به عنوان قهرمانی رسید. شاهرخی در دوران بازیگری،‌ جزو نفرات برجسته فوتبال ایران و در دفاع چپ بازیکنی مثال‌زدنی بود. شوت‌های سنگین مروارید سیاه در خاطر فوتبال دوستان باقی مانده است.

تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس


دفاع چپ : ابراهیم آشتیانی

در سال ۱۳۵۱ همراه با پرسپولیس قهرمان مسابقات منطقه‌ای ایران شد و در سال ۱۳۵۲ به مقام قهرمانی جام تخت جمشید دست یافت در همین سال بود که پرسپولیس برد تاریخی ۶ بر صفر مقابل تاج را کسب کرد که گل اولین این دیدار با حرکت از جناح راست و پاس آشتیانی و ضربه حسین کلانی به ثمر رسید. در سال ۱۳۵۳ آشتیانی همراه با خداحافظی بازیکنان قدیمی باشگاه در حالی که ۲۸ سال سن داشت به عنوان کاپیتان پرسپولیس انتخاب شد و در همان سال جام سوم تخت جمشید را به عنوان کاپیتان تیم بالای سر برد.

تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس


هافبک : مجید سبزی

يکي از افتاده ترين و متواضع ترين و مودب ترين بازيکناني که فوتبال ايران به خود ديده است. مردي که چه مردم و چه مسئولين آن طور که بايد قدرش را نداستند و درد کم توجهي را متحمل شد. حرمت پيشکسوت را نگه مي داشت و به طور خلاصه مرد اخلاق بود. با پرسپوليس قهرماني باشگاه های تهران و جام حذفی تهران را در سال ۶۱ تجربه کرد به همراه دو نايب قهرمانی در ليگ و يک نايب قهرمانی در جام حذفی تهران. مرحوم سبزی پس از ۶ سال بازی در پرسپوليس در سال ۶۴ با اين تيم از فوتبال خداحافظي کرد.

تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس


هافبک : ایرج سلیمانی

زننده گل به چلسی و ناسیونال اروگوئه. هافبک نام آشنای دهه پنجاه فوتبال ایران، ایرج سلیمانی از تیم شهباز به پرسپولیس آمد و ۱۱۵ بار پیراهن پرسپلیس را بر تن کرد، سلیمانی لقب جالبی داشت، به او نورافکن پنجم می گفتند، شوت های سرکش و قدرتمندش بارها تیم های حریف را به دردسر انداخت، در سطح غیر حرفه ای در تیم های فاخری و شهباز اهواز و پاس کرمانشاه سابقه بازی و عضویت داشته و شهباز تهران اولین و پرسپولیس آخرین تیم دوران حرفه ای وی در سطح اول لیگ ایران به حساب می آیند.

تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس


هافبک کناری : محمدرضا خلعتبری

زنده یاد محمدرضا خلعتبری متولد فرودین ماه سال ۱۳۲۷ در روستای آسیاب سر از توابع بخش مرکزی شهرستان رامسر بود. در دوران کودکی با فوتبال در زمین خاکی شاهین شرق در محله ۴۰۰ دستگاه در خیابان نیروی هوایی سابق آشنا شد. به دعوت زنده یاد «پرویز دهداری»، خلعتبری فوتبالش را از جوانان شاهین تهران آغاز کرد.قهرمانی در لیگ تخت جمشید در سال های ۱۳۵۲ و ۱۳۵۴ به همراه تیم پرسپولیس تهران بود و ۸۸ بار برای پرسپولیس بازی کرد. تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس


هافبک کناری : هادی نورورزی

نوروزی در ۱۵۲ بازي براي پرسپوليس ۲۶ گل زد، همچنين يکی از بازيکنان موثر پرسپوليس در ليگ قهرمانان محسوب مي شد که ۵ بار براي پرسپوليس در ليگ قهرمانان موفق به گلزنی شده است. نوروزی ۱۴ پاس گل نيز در ۷ سال حضورش در پرسپوليس داد که در بهترين فلصش از اين حيث توانست ۹ پاس گل در ليگ ۸۹-۹۰ به نام خود ثبت کند. همچنين موفق شده است در دربي هاي تهران ۴ بار دروازه استقلال را باز کند. از نوروزي بازي هاي زيادي را در ذهن داريم؛ گل هاي مهمي مثل گلش در دربی و نمايش خيره کننده اش در بازی مقابل ملوان در فصل ۹۰ ـ ۸۹ او فصل پيش هم در هر دو دربی با دو پاس گل پيروزی تيمش را سبب ساز شد.

تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس


مهاجم : صفر ایرانپاک

صفرايرانپاک با زدن ۱۲ گل در ۱۴ مسابقه در ليگ سال ۵۰ آقاي گل باشگاه هاي تهران شد و در همان سال با پرسپوليس جام قهرمانی ليگ باشگاه های تهران را بالای سر برد، ايرانپاک با زدن ۷ گل به استقلال بهترين گلزن تاريخ شهرآورد تهران است، او به طور کلی متخصص باز کردن دروازه رقبای صاحب نام و قدر بود. صفر ایرانپاک برترین گلزن سرخپوشان در دهه پنجاه بود و از جمله یاران وفادار تاریخ این تیم به شمار می رود. این مهاجم تکرار نشدنی طی سال های ۴۹ تا ۵۹ و به مدت ۱۰ سال عضو پرسپولیس بوده و ۱۷۹ بار با پیراهن شماره ۹ در مسابقات مختلف به میدان رفت.

تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس


مهاجم : همایون بهزادی

همایون بهزادی را پدر معنوی باشگاه پرسپولیس می دانند؛ بهزادی رابا لقب سرطلایی میشناسیم. بهزادی از محبوبترين فوتباليست هاي ايران در دهه‌ی چهل و پنجاه شمسي با افتخارات متعدد از جمله فتح دو دوره جام ملتهای آسيا، آقای گل جام ملتهای آسيا، قهرمان تورنمنت کوروش کبير و …..به شمار مي رود. بهزادی تا سال ۱۳۵۲ رکورد دار بازی ملی براي ايران بود. بهزادی در زمان بازی اش در پرسپولیس و تیم ملی، یکی از بهترین مهاجمان زمان خودش بود و در قدرت سر زنی نظیر و مانند نداشت. به خاطر قدرت سرزنی و گلزنی اش و همچنین پرش های بلندش به همایون سرطلایی معروف شده بود.

تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس


سرمربی : استانکو پوکله پوویچ

او از نظر هواداران کرواسی به گفتن جملات قصار و طنزپردازی‌هایش معروف بود. تیم فوتبال پرسپولیس دو قهرمانی در سال‌های ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ را با هدایت او به دست آورده است. استانکو جایگاه ویژه ای در ذهن خوره های فوتبال دهه شصت و هفتاد دارد؛ مرد کروات با افراط در خوردن شکلات و نوشیدن قهوه با شال قرمز و ۳-۶-۱ معروفش که منتقدان و مخالفان زیادی داشت معمار پرسپولیس در دهه هفتاد شد.

تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس


 

ترکیب تیم

تیم منتخب ستاره های فقید پرسپولیس

دیدگاه بگذارید

برای نظر دادن لطفا وارد شوید
  اشتراک  
به من اطلاع بده از