تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019

0
815
مروری خواهیم داشت بر تاریخچه باشگاه لیورپول، از سال ۱۸۹۲ تا ۲۰۱۹

مجله ورزشی– این باشگاه در سال ۱۸۹۲ تأسیس گردید و به سرعت در فوتبال انگلستان به تیم قدرتمندی بدل شد که بین سال های ۱۹۰۰ و ۱۹۴۷، پنج بار قهرمان لیگ شد. با این وجود، لیورپول طی اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی هفت سال را در لیگ دسته دوم سپری کرد و تا سال ۱۹۵۹ که بیل شنکلی به مربیگری این تیم منصوب شد نتوانست به دسته بالاتر صعود کند.

بازیکنان تیم در زمین به طور سنتی پیراهنهای سفید و آبی می پوشیدند اما در دهه ۱۹۶۰ لباس تیم کاملاً قرمز رنگ شد. لیورپول یکی از پر افتخار ترین باشگاه های فوتبال اروپا و یکی از محبوب ترین تیم های فوتبال جهان است که افتخارات پر شماری را کسب کرده است.

 

تاسیس باشگاه

ليورپول در سال ۱۸۹۲ شکل گيری شد، لیورپول را می توان فرزند طلاق دانست که جدایی جان هولدینگ از مسئولین اورتون باعث تشکیل آن شد. در سال ۱۸۸۲ اورتون مجبور بود که يک زمين  برای  بازی  در آن پيدا کند که در همين راستا با شخصي به نام جان هولدينگ در ساندن  آشنا شدند.

ابتدا اورتونی ها در يک زمين که در خیابان پريوری واقع بود فوتبال بازي مي کردند تا اينکه آن ها مجبور شدند که زمين را ترک کنند و به جاي ديگري بروند. در سال ۱۸۸۴ جان اررل که قطعه زميني در خيابان  آنفيلد داشت، موافقت کرد که اين زمين را در اختيار هولدينگ بگذارد و هولدينگ هم اين زمين را به باشگاه اورتون اجاره داد. از اين به بعد اورتون صاحب خانه اي جديد شد و اين همان آنفيلد بزرگ بود که اورتون اولين بازي خود را با پيروزي در اين زمين آغاز کرد.

با بالا  رفتن اجاره آنفيل ، هولدينگ پيشنهاد داد که اورتون اين زمين را بخرد اما پيشنهاد هولدينگ توسط اورتوني ها رد شد و همين باعث اختلافاتي بين سران باشگاه اورتون و هولدينگ شد که اررل نيز در نهايت از دادن زمين به اورتون سرپيچي کرد و سر انجام اورتون مجبور به ترک آنفيلد شد اما  پس از مدتي در زمينی به نام  گوديسون مستقر شد بنابراين يک زمين خالي روي دست هولدينگ و اررل باقی ماند.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019
لیورپول در سال ۱۹۸۲

در سال ۱۸۹۲ هولدينگ با گروهی از اورتونی ها که از باشگاه رفته بودند تشکيل تيم جديدی را به نام ليورپول داد تیم جدید، از اين به بعد در آنفيلد بازي مي کرد که اولين بازي دوستانه خود را در مقابل روترهام برگزار کرد و بازي را ۱-۷ به سود خود تمام کرد. از چهره هاي شاخص ليورپول آن زمان، مک وين را می توان نام برد .

اولین تیم لیورپول که در سال ۱۸۹۲ بنیاد نهاده شد، فقط از بازیکنان اسکاتلندی تشکیل شده بود که با پیراهن های آبی – سفید بازی می کردند، و تازه در سال ۱۸۹۴ رنگ پیراهن آنها به قرمز تغییر کرد.  لیورپولی ها ابتدا پیراهن های قرمز را با شورت سفید یا مشکی می پوشیدند اما رفته رفته یکدست قرمز شدند. جان مک کنا که خود يک اسکاتلندي بود با آوردن هشت بازيکن  حرفه اي اسکاتلندي تيم را متحول کرد . باشگاه اولين بازي رسمي خود را درليگ لانکاس شاير در مقابل والتون هاير  تحت مربيگري  جان مکنا  آغاز کرد و  بازي را ۰-۸ به سود خود برد.

 

موفقیت های اولیه

تام واتسون بعد از یک دوره موفقیت آمیز در ساندرلند و سه قهرمانی لیگ با این باشگاه، راهی لیورپول ‏شد. او که در زمان برعهده گرفتن هدایت قرمزها تنها ۳۷ سال داشت، نقش زیادی در پیشرفت لیورپول ‏ایفا کرد.

‏در فصل ۱۸۹۹-۱۸۹۸، لیورپول تنها با یک امتیاز اختلاف با استون ویلا، قهرمانی لیگ را از دست داد ‏اما دو فصل بعد توانستند این عنوان را به دست بیاورند. او بود که ستاره هایی مانند الیشا اسکات، سم ‏هاردی، جک پارکینسون و الکس رایزبک را به لیورپول برد.‏

با این وجود، اوضاع تیم او بعد از قهرمانی سال ۱۹۰۱ بحرانی شد و در نهایت در سال ۱۹۰۴ به دسته ‏پایین تر سقوط کردند اما بلافاصله با قهرمانی در دسته دوم، به دسته اول برگشتند و در همان سال بار ‏دیگر قهرمان شدند. ‏واتسون در جام حذفی یک بدشانس محض بود؛ به طوری که تیمش ۶ بار در نیمه نهایی این جام شکست ‏خورد و یک بار هم در فینال ناکام شدند. او در سال ۱۹۱۵ و بعد از ۱۹ سال حضور روی نیمکت ‏لیورپول، که همچنان یک رکورد محسوب می شود، از هدایت قرمزها کنار رفت و چند ماه بعد درگذشت.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019
اولین قهرمانی لیورپول در لیگ در فصل ۱۹۰۰-۰۱

جان مکنا با رهبری هاي هوشمندانه خود تيم را به سوي موفقيت پيش می برد بنابراين هواداران به او لقب وفادار را دادند .  اما در ليگ بعد  تيم درا نتهاي جدول قرار گرفت و سقوط کرد . اما با يک روحيه قهرمانانه و محکم خود را دوباره به همان ليگ رسانيد و در نهايت پس از پس از هشت سال موفقيت هاي  پي درپي سرانجام در ليگ اول انگليس در سال  ۱۹۰۱ به اولين قهرماني  خود رسيد.

لیورپول توانست در سال ۱۹۰۱ برای اولین مرتبه قهرمان انگلیس شود. لیورپول در این فصل با به ثمر رساندن ۵۹ گل بهترین خط حمله لیگ را نیز به دست آورد همچنین سم ریبولد با زدن ۱۸ گل، بهترین گل‌زن لیورپول در این فصل شد. لیورپول پس از دومین قهرمانی، پایه هایش را در لیگ برتر محکم کرد، بدون این که در سال های بعد به موفقیت چشمگیری دست پیدا کند. بذر اين موفقيت توسط تام واتسون افسانه اي در سال ۱۸۹۶ رقم خورد .که مربي آن روز هاي ليورپول بود تأثيري که او گذاشت به هيچ وجه فراموش نشدني است .

ببست سال بعد بک دوره موفقيت آميز ديگر براي ليورپول بود. در فصول ۲۲-۱۹۲۱ و ۲۳-۱۹۲۲ آنها بار ديگر قهرمان ليگ شدند که از  چهره هاي  شاخص آن دوره اليشا اسکات دروازه بان  تيم بود.

در اواخر دهه ۲۰ ليورپول دچار افت فاحشي شد در حالي که رقيب ديرينه آن ها اورتون بهتر بازي مي کرد. تيم در آن زمان نياز به تقويت اساسي داشت.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019
لیورپول و اورتون در سال ۱۹۲۴ در ورزشگاه گودیسون پارک

در سال ۱۹۲۴ تيم بازيکان درجه يکی را در خود مي ديد که مي توان به گوردون هاجسون اشاره کرد که برترين گلزن ليورپول در آن زمان به شمار مي رفت تا اينکه در سا ل ۱۹۶۲ راجر هانت رکورد گل هاي او را شکست. هاجسون يکي از دو بازيکن آفريقای جنوبی بود که براي قرمز ها بازي مي کرد. ديگری بری نی وی بود که در سال ۱۹۳۳ به تيم پيوست و تا سال ۱۹۴۳ در تيم باقی ماند در سال ۱۹۳۵ ليورپول با مت باسبی بازيکن منچستر سيتي قرارداد بست که بيش از  ۱۰۰ بازي براي ليورپول انجام داد . بعدها به او پيشنهاد مربيگری در آنفيلد داده شد اما او به منچستر يونايتد رفت .

در طول مدت جنگ جهاني دوم ليورپول پذيراي بازيکناني تظير بيل شنکلي بود. ليورپول با قهرماني در ليگ شروع کرد. در زمان جنگ جهاني دوم بازيکنی به نام بيلي ليدل در سال ۱۹۳۸ در باشگاه ظهور کرد که به سرعت محبوب هواداران گشت و به او لقب ليدل پول برای خيلی از سال ها را دادند. در خط حمله آتشين سرخ ها آلبرت استابين و ليدل و جک بلامر بازي مي کردند که براي هر گونه تيمی خطرناک ظاهر می شدند.

يکي از بازيکنان مشهور ديگر باب پیسلی بود. تيم فصل ۴۷-۴۶ را باقهرماني پشت سر گذاشت اما در فصل بعد در ميان تعجب خيلي ها در ميانه هاي جدول جاي گرفت.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019
لیورپول در فصل ۱۹۴۶-۴۷

در سال ۱۹۵۰ ليورپول براي دومين بار به فينال مسابقه FA Cup  رسيد اما باز مثل فينال قبل با نتيجه ۰-۲ اين بار به آرسنال  در ویمبلی باخت که اين شکست در خاطره هواداران باشگاه تا مدت زيادي باقي ماند و آنها می بايست در حسرت اولين قهرمانی در اين جام باقي بمانند .

 

دوران بیل شنکلی

” بعضی ها فوتبال را نبرد مرگ و زندگی می دانند. من این نظریه را نمی پسندم. من به شما اطمینان می دهم که فوتبال خیلی جدی تر از اینها است.”

این جمله ماندگار بیل شنکلی است، کسی که نظم و انضباط، روحیه جنگندگی و یکی بودن را برای لیورپول به ارمغان آورد. کسی که برای لیورپول ساخته شده بود و لیورپول هم برای او. تحت مدیریت بیل شنکلی، لیورپول سه جام قهرمانی در لیگ، دو جام حذفی و یک جام یوفا، که اولین جام اروپایی تاریخ باشگاه محسوب می شد، بدست آورد. شنکلی ذهنیت برنده را به تیم تزریق کرد، به قول خودش وقتی اول باشید قهرمانید و وقتی دوم باشید هیچی نیستید.

بلافاصله پس از جنگ دوم جهانی، پنجمین عنوان، و در دومین سال بعد از صعود دوباره ( در سال ۱۹۶۲) ، ششمین عنوان قهرمانی خود را کسب کرد..ليورپول در سال۱۹۶۴ دوباره ليگ را فتح کرد و  در سال ۱۹۶۵ اولين قهرماني خود در FA CUP را جشن گرفت و همينطور قهرماني ليگ در سال ۱۹۶۶ به افتخارات خود رنگ و رونقي بخشيد.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019
بیل شنکلی

بازیکن طلایی آن زمان کوین کیگان بود. ليورپول با بيل شانکلي و پرنده های آنفيلد همجنان در اوج، پرواز می کرد. شنکلي در دهه ۷۰ دست به ساختاری گسترده در تيم زد که نتيجه آن قهرمانی در سال ۱۹۷۳ در ليگ بود در همان سال بود که ليورپول اولين جام اروپايی را دشت کرد  آن ها جام يوفا را بردند حال ليورپول بيش از پيش در اروپا شناخته شده تر به نظر می رسيد. در آخرين سال حضور شنکلي در تيم ، دومين قهرماني در FA CUP از آن ليورپول شد. هواداران ليورپول هيچ گاه وي را از ياد نخواهند برد .

شاید او به اندازه باب پیسلی برای لیورپول جام نبرده باشد اما بی تردید، بیل شنکلی بزرگترین مربی ‏تاریخ باشگاه لیورپول است. وقتی او در سال ۱۹۵۹ او هدایت لیورپول را برعهده گرفت، این باشگاه، ‏باشگاهی در حال افول، با زیر ساخت هایی نامناسب بود.

او در اولین اقدام ۲۴ بازیکن لیورپول را کنار ‏گذاشت و به کمک کادر فنی اش که به ‏Boot room‏ معروف شدند (شامل باب پیسلی، جو فاگان و روبن ‏بنت) دست به بازسازی قرمزها زد. شاید اگر او سرمربی لیورپول نمی شد، این باشگاه در اندازه هایی که ‏اکنون هست، وجود نمی داشت. در زمان شنکلی بود که لباس لیورپول یکدست قرمز شد تا احساسی از خطر برای حریف ایجاد کند. به قول شنکلی باعث می شد هر بازیکن چند برابر قواره واقعیش به نظر بیاد.

 

دوران باب پیسلی

موفقیت آمیزترین سال ها در تاریخ باشگاه لیورپول، سال های ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ بود که بهترین آن تحت هدایت باب پیسلی بود که نمایش های او با این تیم، دوران بیل شنکلی را تداعی می کرد.  گفته می شود پیسلی در ابتدا تمایل چندانی برای هدایت لیورپول نداشت اما مدیران ‏لیورپول و همین طور خانواده اش او را برای برعهده گرفتن این پست متقاعد کردند. او در ۹ فصل ‏حضور در لیورپول، ۲۰ جام برد و تنها در یک فصل، هیچ جامی با قرمزها کسب نکرد. ‏ بازیکنان معروف آن زمان این تیم عبارت بودند از مارک لارنسن ، گرام سونس، یان کالاگان، فیل نیل، کوین کیگان، جان توشاک، کنی دالگلیش و یان راش . باب پیسلی موفق شد لیورپول را به سه قهرمانی در جام باشگاه های اروپا و ۶ قهرمانی در لیگ اول انگلستان در دو دهه ۷۰ و ۸۰ برساند.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019
باب پیسلی

در سال ۱۹۷۴ باب پيسلي که در باشگاه قبلاً به عنوان کمک مربي در کنار بيلي شنکلي فعاليت مي کرد،  به سمت مربيگری رسيد. در دوره مربيگري او  ليورپول يکی از دوران پر فروغ خود را سپري می کرد. او تا سال  ۱۹۸۳ مربي ليورپول بود که در اين ۹ سال يکي از موفق ترين مربيان ليگ در انگليس شناخته می شد که تنها در فصل اول حضور او در ليورپول، تيم بدون عنوان بود اما او در سال ۱۹۷۶ ليورپول را به قهرماني در ليگ انگليس رساند.

تيم تحت رهبری او توانست جام يوفا را برای بار دوم در همين سال از آن خود کند: همينظور تکرار قهرمانی در ليگ در سال ۱۹۷۷ و فتح جام باشگاه هاي اروپا براي نخستين بار در تاريخ باشگاه رقم خورد و  شهر ليورپول درسال ۱۹۷۷ غرق در شور و شادماني شد. در بازي فينال که در رم برگزار  شد ليورپول با نتيجه ۱-۳ بورسيا مونشن گلادباخ را شکست داد و قهرمان شد. در اين بازی کوين کيگان آخرين بازي خود را براي ليورپول انجام داد که بعد از آن کني دالگليش جاي او را گرفت.

https://vignette.wikia.nocookie.net/liverpoolfc/images/3/32/LiverpoolSquad1976-1977.jpg/revision/latest?cb=20110911183037
لیورپول در سال ۱۹۷۷

در سال ۱۹۷۸ ليورپول از عنوان قهرمانی خود در جام پاشگاه هاي اروپا دفاع کرد و براي دومين بار پياپی جام را از آن خود کرد که در بازي فينال با تک گل دالگليش اف ث بروخه را از پيش رو برداشت و جام را به آنفيلد آورد.

در سال هاي ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰ تيم به دو قهرماني پياپي در ليگ رسيد. به طور کلی می توان گفت در دهه هفتاد انگليس و اروپا، جولانگاه يکه تازی تيم ليورپول بودند.

در سال ۱۹۸۱ تيم پيسلی براي سومين بار قهرمان اروپا شد و اين بار رئال مادريد را با تنها گل الان کندی مغلوب کرد و پادشاه اروپا شد در طول بيست سال اخير هيچ تيم انگلیسی سابقه ۳ بار قهرماني در اروپا را نداشت. آن ها سه سال پشت سر هم در جام اتحاديه ليگ انگليس قهرمان شدند. ضمناً دو بار پياپي نيز به عنوان قهرمانی در ليگ اول انگليس رسيدند (سال هاي ۱۹۸۲و ۱۹۸۳ ).

قهرمانی لیورپول در جام باشگاه های اروپا در سال ۱۹۸۱


 

لیورپول در دهه هشتاد و نود

زماني که باب پيسلي قصد بازنشستگي را داشت هواداران  از خود مي پرسيدند چه کسي مي تواند بعد از اين افتخارات او را تکرار کند؟

پس از باب پيسلی جو فوگان ۶۳ ساله مربيگری ليورپول را بر عهده گرفت. وی دراولين سال حضورش موفق شد با ليورپول در لیگ و جام باشگاه های اروپا دبل کند و قهرمان لیگ کاپ شود. در آخرین سال حضور فاگان فاجعه هیسل رخ داد. فاگان بعد از حادثه هيسل بازنشسته شد و کني دالگليش بر جای او نشست.

با توجه به اینکه فاگان هدایت تیمی را برعهده گرفته بود که سال ها بر فوتبال انگلیس و اروپا سلطه ‏داشت، بسیار انتظار نتایج فوق العاده از او داشتند. ضمن اینکه او سال ها در کنار تیم لیورپول بود و این ‏امتیاز دیگری برای او محسوب می شد. او که در همان اولین فصل، لیورپول را در لیگ انگلیس، جام ‏اتحادیه و جام باشگاه های اروپا به قهرمانی رساند، تنها چند ساعت پیش از فینال جام باشگاه های اروپا در ‏سال ۱۹۸۵ اعلام کرد که از مربیگری این تیم کناره گیری خواهد کرد.‏

https://vignette.wikia.nocookie.net/liverpoolfc/images/d/da/LiverpoolSquad1977-1978.jpg/revision/latest?cb=20110909163946
لیورپول در سال ۱۹۷۸

فاگان در تنها دو فصل حضور روی نیمکت لیورپول، تاثیر زیادی گذاشت؛ به اندازه ای که می تواند در ‏بین بهترین های تاریخ این باشگاه جای بگیرد.‏

دالگليش هم در نقش بازيکن و هم در نقش مربي در تيم ظاهر شد. کني دالگليش که بازيکن اسطوره اي تيم بود حال مي خواست توانايي هاي خود را در لباس مربيگري نشان دهد.

اولين حضور کني در سال ۸۶-۱۹۸۵ به عنوان بازيکن و مربي  بود. تيم، رقابت سختي را  با وستهام، اورتون و منچستر يونايتد برسر تصاحب جام داشت.  در فينال  FA CUP تيم با اورتون، رقيب ديرينه رو در رو شد و توانست اين دربي را نتيجه ۱-۳ به سود خود تمام کند.

دالگيش در نقش مهاجم در کنار يان راش زوج خط حمله قرمز ها را تشکيل مي داد. سال ۸۷-۱۹۸۶ فصل نااميد کننده اي براي ليورپولي ها  بود. آن ها در پشت سر اورتون قرار گرفتند و در فينال اتحاديه ليگ به آرسنالي ها باختند و نيز در اوج نااميدي يان راش مهاجم خود را در ازاي ۲/۳ ميليون پوند به يوونتوس فروختند. اين مسئله سخت هواداران ليورپول را ناراحت مي کرد.

در فصل ۸۸-۱۹۸۷ ليورپول با ۹ امتياز اختلاف نسبت به تعقيب کننده خود منچستر يونايتد در صدر جدول ايستاد و دوباره ليگ را فتح کرد. جان آلدريگ که جاي راش را گرفته بود با گل هايش  ليورپول را در رسیدن به قهرماني ياري رساند. ضمن آن که بازيکن تازه وارد باشگاه جان بارنز به عنوان بهترين بازيکن فصل شناخته شد.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019
جو فاگان

در سال ۱۸۸۹ یان راش دوباره به تیم بازگشت و هواداران از این که دوباره اورا می دیدند، خوشحال بودند. در همین سال لیورپول در آستانه فتح لیگ قرار گرفت اما در دیدار پایانی لیگ در خانه مغلوب آرسنال شد و از رسیدن به قهرمانی ناکام ماند. مایکل توماس که بعد ها به لیورپول پیوست گل برتری آرسنال را به ثمر رساند تا لیور پول تنها به خاطر تفاضل گل، لیگ را به آرسنال واگذار کند. آن ها یک بار دیگر در فینال FACUP به مصاف اورتون رفتند و موفق شدند این بار هم جام را از آن خود کنند.

دالگلیش در فصل ۱۹۹۰ لیورپول را به  هجدهمین قهرمانی در لیگ انگلیس رساند و این آغازی بود بر دوران طولانی قهرمان نشدن لیورپول در لیگ، ليورپولي ها  همچنان قادر نبودند که در لیگ های اروپا تا ۵ سال بازی کنند . در سال ۱۹۹۱ لیورپول در تعقیب آرسنال برای فتح لیگ ناکام ماند و آرسنال قهرمان شد .در همین سال دالگلیش که دیگر از عهده مربیگری لیورپول بر نمی آمد استعفا داد و گریم سانس جای او را گرفت.

گريم سانس در اولین فصل حضورش در سال ۱۹۹۲ليورپول را به فينال رساند که در فينال FACUP  ليورپول، ساندرلند را با ۲ گل شکست داد. آنها پس از ۵ سال دوري، دوباره به مسابقات جام باشگاه های اروپا رفتند و اين براي هواداران خبر خوشحال کننده اي بود.

در فصل ۹۳-۱۹۹۲ گريم به روي عده اي از بازيکنان گمنام به ويژه بازيکنان جوان تيم که فرصت حضور در مسابقات را نداشتند سرمايه گزاري کرد که استيو مک منه من و رابي فاولر و جيمی ردنپ از اين دسته اند. یان راش هم در سن ۳۰ سالگي همچنان گل مي زد. ضمناً دروازه بان  آن موقع هاي تيم بروس گرابه لار بود که بعد ها جای خود را به ديويد جيمز جوان داد.

https://api.tarafdari.com/1/d67-wniwsaal-rl.jpg
لیورپول در سال ۱۹۸۴

در فصل بعد در سال ۹۴-۱۹۹۳ ليگ دسته اول به عنوان ليگ برتر تغيير نام یافت که ليورپول در ليگ جديد همه را نااميد کرد و ششم شد. سونس که از ناراحتي قلبي رنج می برد، بعد از شکست تحقيرآميز ليورپول از بريستول سيتی در FACUP  کناره گيری کرد. در پايان فصل رابي فاولر جوان با زدن ۲۹ گل به عنوان بهترين گلزن جوان انگليس معرفي شد. تصمیمات اشتباه سانس و خرید های ناموفق ونتایج ضعیف به سرعت لیورپول را از تیم مقتدر چند سال قبل به تیمی درجه دو تبدیل کرد.

روي ايوانز، بازيکن دهه ۵۰ ليورپول در سال ۱۹۹۴ به سمت مربي گري تيم رسيد. در اولين حضور وي، فصل ۹۵-۱۹۹۴ ليورپول چهارم شد و در فينال جام اتحاديه موفق شد در ويمبلي بولتون واندرز را مغلوب کند.

در تابستان ۱۹۹۵ ليورپول با پرداخت ۵/۸  ميليون پوند استان کالیمور را به خدمت گرفت که فاولر و کاليمور زوج خط حمله اي آتشين را تشکيل مي دادند.

در فصل  ۹۶-۱۹۹۵ يان راش افسانه اي که اخيراً در نقش بازيکن  ذخيره بود بار ديگر تيم را ترک  گفت و به ليدزيونايتد رفت. در اين فصل ليورپول در مکان سوم ايستاد و منچستر يونايتد اول و نيوکاسل دوم شد. در  فينال FACUP  هم با نتيجه ۰-۱ به منچستر يونايتد باختند و هيچ چيز بهتر از اين هواداران منچستر را خوشحال و راضی نمي کرد.

در سال ۹۷-۱۹۹۶ ليورپول در آستانه فتح ليگ جام در جام اروپا قرار گرفت اما در پايان در نيمه نهايي در مقابل پاري سن ژرمن مغلوب شد و نيز در ليگ به مقام چهارم رسيد . در پايان اين فصل مهاجم جواني به نام مايکل اوون که عضو آکادمي مدرسه فوتبال ليورپول بودبه هواداران معرفي شد. او پاداش بهترين گلزن در رده جوانان انگليس را در اين سال دريافت کرد. ژرار هوليه فرانسوی در فصل ۹۸-۱۹۹۹ در کنار روی مشغول فعاليت شد اما روی بنا به دلايلی باشگاه را ترک گفت و هوليه مربی جديد باشگاه شد. ليورپول در اين فصل  به عنوان هفتمی بسنده کرد.

 

لیورپول در قرن بیست و یکم

فصل ۰۱-۲۰۰۰ بهترين فصل باشگاه در اين چند سال اخير بود آنها چهار جام را فتح کردند .  در فينال جام اتحاديه بعد از تساوي ۱-۱ در ضربات پنالتي تيم بيرمينگهام را شکست دادند و در جام حذفي يا FACUP  با دو گل مايکل اوون آرسنال را بردند. در جام يوفا هم در يک ديدار تماشايي و جذاب با آلاوز اسپانيا پس از تساوي ۴-۴ در وقت قانوني ،سرانجام در وقت اضافه با نتيجه ۴-۵ بازي را به سود خود تمام کردند و قهرمان شدند و نيز در سوپر جام باشگاه هاي اروپا ۲-۳ مقابل بايرن مونيخ به برتري رسيدند.تيم شامل بازيکناني نظير استيون جرارد جوان ، سامي هيپيا ، مايکل  اوون و اميل هسکي مي شد.

در فصل ۰۲- ۲۰۰۱ ليورپول پس از منچستر يونايتد دوم شدند، در جام اتحادیه هم در دور سوم توسط تیم گمنام گریمس بای تاون حذف شدند.

در فصل ۰۳-۲۰۰۲ آنها يک بار ديگر جام اتحاديه را بردند. آنها در ليگ يک شروع خوب و خيره کننده را داشتند و هفته هاي پياپي در صدر جدول بودند و اين اولين باري بود که پس از يک دهه نااميدي و بحران مکان نخست را لمس مي کردند اما اين پايان کار نبود تيم در اثر تساوي ها و باخت هاي مکرر نه تنها صدر جدول را از دست داد بلکه در نهايت با خوش شانسي به مقام چهارم رسيدند و جام از آن آرسنال شکست ناپذیر شد. همين باعث شد که هواداران خشمگين شوند و انتقادات از هوليه بالا رفت. طرفداران تاکتيک هاي بيش از حد دفاعي هوليه را باعث از دست دادن امتيازات در راه رسيدن به قهرماني و به زير آمدن از منچستر يونايتد و آرسنال  مي دانستند. که سرانجام انتقادات کار خود را کرد و هوليه به ناچار برکنار گرديد.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019

هولیه همچنین نقش مهمی در بازسازی زیرساخت های باشگاه و کمپ تمرینی ملوود داشت. تلاش های او سه ‏سال بعد نتیجه داد و تیم او در سال ۲۰۰۱، در جام یوفا، جام حذفی و جام اتحادیه به قهرمانی رسید. هولیه که زمانی در کمیته توسعه فدراسیون فوتبال فرانسه بود، در دوران حضورش درلیورپول علاقه ‏زیادی برای به خدمت گرفتن بازیکنان فرانسوی داشت. با این وجود، در آخرین روزهای حضور او در ‏لیورپول، تاکتیک های دفاعی و خریدهای نامناسبش باعث شد تا در نهایت در سال ۲۰۰۴ با توافق دو ‏طرفه از این باشگاه جدا شود. ‏

در فصل ۰۴-۲۰۰۳ رافائل بنيتز اسپانيايي که با والنسيا دو بار فاتح لا ليگا و يک جام يوفا شده بود عازم ليورپول شد و مربي گري اين تيم را برعهده گرفت که تا کنون نيز در سمت خود باقي مانده است .در همين فصل بود که مايکل اوون بازيکن محبوب تيم راهي رئال مادريد شد و اين براي هواداران تأسف بار بود .  او بازیکنانی مانند لوئیز گارسیا، آلوارو آربلوا، ژابی آلونسو، په په رینا و فرناندو تورس را از لالیگا به ‏لیورپول برد و در همان اولین فصل، تیمش را قهرمان چمپیونزلیگ کرد.

 

قهرمانی دراماتیک لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۰۵

بنيتز توانست در فصل ۰۵-۲۰۰۴ براي بار پنجم ليورپول را قهرمان باشگاه هاي اروپا کند. باور اين قهرمانی براي تماشاگران ليورپولي خيلي سخت بود آنها در ليگ پنجم شده بودند.

تيم در ورزشگاه آتاتورک در استانبول ترکيه  مقابل آث ميلان قرار گرفت. ميلاني ها با سه گل از ليورپول پيش افتادند آنها ليورپول را در هم شکستند در آن لحظات همه قهرماني آث ميلان را حتمي مي دانستند اما در نيمه دوم در ميان تعجب همگان ليورپول در فاصله ۶ دقيقه سه گل به ميلان زد و باز ي را به وفت اضافه کشاند.

شوت های جرارد و اسمیچر و آلونسو اجازه نداد پسران آنفیلدی در دیار غربت تنها قدم بزنند. قبل از بازی کفه ترازو به نفع میلان به طرز معنا داری سنگینی می کرد و از هر نظر میلان تیم مسلح تری بود. جریان بازی هم جکایت از یک قهرمانی ساده برای روسونری داشت اما هیچ کس تصور نمی کرد با سه گلی که میلان در نیمه اول به لیورپول زد، این تیم به بازی برگردد.

https://api.tarafdari.com/1/photo-2018-07-30-11-30-47.jpg
قهرمانی لیورپول در سال ۲۰۰۵

شاگردان رافا بنیتز یکی از بزرگترین بازگشت های تاریخ فوتبال را رقم زدند. گل جرارد با ضربه سر در دقیقه ۵۴ آغازی بر آتش بازی لیورپول بود. دو دقیقه بعد ولادیمیر اسمیچر گل دوم را برای تیم انگلیسی زد، و ژابی آلونسو هم شادی این شب به یاد ماندنی را برای لیورپول و هوادارانش تکمیل کرد و با گلی که از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند، نتیجه را ۳-۳ کرد. در ضربات پنالتی، پیرلو و شوچنکو پنالتی های خود را هدر دادند تا میلان بازنده بزرگ فینال استانبول و لیورپول هم فاتح بزرگ این میدان باشد.

روحيه ميلاني ها کاملاً متزلزل و به هم ريخته بود بازی در نهايت ۳-۳ به اتمام رسيد و ضربات پنالتي حکم قهرمانی را به ليورپول داد. تيم پنجم انگليس در نگاه هاي حسرت آميز چلسي، منچستريونايتد و آرسنال  قهرمان اروپا شده بود. در آن بازي جرارد، یرزی دودک دروازه بان تيم و جيمي کرگر ستاره های تيم بودند.

حماسه استانبول


 

با وجود قهرماني در اروپا تيم حق نداشت که در مسابقات سال بعد شرکت کند چون تنها ۴ تيم برتر ليگ جواز صعود در رقابت ها را کسب مي کردند و ليورپول پنجم شده بود اما با پا در مياني دولت انگليس و همچنين راي گيری از تيم هاي اروپايي يوهانسن رئيس وقت فوتبال اروپا اجازه حضور تيم در رقابت ها را داد  با اين شرط که ليورپول مي بايست در دور اول مقدماتي مقابل تيم هاي درجه چهار و پنج اروپايي مسابقه  دهد .ليورپول در همين سال موفق شد با برتري ۱-۳ برابر زسکا موسکو روسيه سوپر جام باشگاه هاي اروپا را ببرد.

در فصل ۰۶-۲۰۰۵ ليورپول نتوانست از عنوان قهرماني سال قبل خود دفاع کند و در ۱/۸ نهايي مسابقات به بنفيکا بازي را واگذار کرد .  آنها به عنوان نماينده اروپا در  فينال رقابت هاي جام باشگاه هاي جهان با نتيجه ۰-۱ به سائوپولو باختند. در ليگ هم در پس چلسي و منچستر يونايتد در رتبه سوم ماندند. اما در فينال جام FACUP با وستهام  در ورزشگاه مله نيوم کارديف ولز  روبه رو شدند که مثل فينال جام باشگاه هاي اروپا بازي ۱-۳ باخته را با دو گل کاپيتان جرارد به تساوي کشاندند و در ضربات پنالتي به برتري رسيدند از ستاره هاي بازي جرارد، جان آرنه ريسه و په په رينا بودند.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019
لیورپول در فصل ۲۰۰۶-۰۷

در فصل ۰۷-۲۰۰۶ نيز ليورپول فاتح سوپر جام باشگاه هاي انگليس شد آن ها با دو گل پيتر کراوچ و ريسه چلسي مغرور را سر جاي خود نشاندند.

هر چند با فتح جام هاي رنگارنگ، رافائل بنيتز جايي در دل هواداران ليورپول باز کرد اما شکست هاي سنگين خانگي مقابل چلسي در فصل ۰۶-۲۰۰۵ با نتيجه ۱-۴ و آرسنال در فصل ۰۷-۲۰۰۶ بانتيجه ۳-۶ تا حدودي از محبوبيت وي نزد هواداران کاست . تیم بنیتس در سال ۲۰۰۹ فاصله چندانی با قهرمانی در لیگ برتر نداشت. قرمزها در آن فصل ۸۶ امتیاز ‏کسب کردند که برای قهرمانی کافی به نظر می رسید اما در نهایت منچستریونایتد جام را بالای سر برد.

‏در تابستان آن سال بازیکنانی مانند آربلوا، گارسیا و آلونسو لیورپول را ترک کردند و این باعث افت این ‏تیم در فصل بعد شد؛ به طوری که به رتبه هفتم سقوط کردند. این اتفاق به همراه حذف از چمپیونزلیگ در ‏مرحله گروهی باعث شد تا در پایان فصل بنیتس با توافق دو طرفه از لیورپول جدا شود. ‏

 

فاجعه هیسل
در سال  آخر حضور فاگان  حادثه اي تلخ و رقت انگيز تمام مردم دنيا  را تکان داد .در سال ۱۹۸۵ ليورپول به فينال جام باشگاه هاي اروپا رسيد . آن ها مي بايست در ورزشگاه هيسل واقع در بروکسل بلژيک به مصاف يوونتوس قهرمان ايتاليا بروند اما قبل از شروع بازي، درگیری هواداران ليورپول با طرفداران یوونتوس منجر به مرگ ۴۹ نفر در ورزشگاه شد.

فاجعه ورزشگاه هیسل نام باشگاه را در اروپا کمی بدنام کرد چرا که در آن حادثه ۳۹ هوادار یوونتوسی به دنبال فرار از دست هواداران لیورپولی کشته شدند. نقطه اوج برتری لیورپول در تمام اروپا درتاریخ ۲۹ مه سال ۱۹۸۵ به پایان خود رسید. وقتی در دیدار فینال جام باشگاه‌های اروپا در ورزشگاه هیسل شهر بروکسل بلژیک، هواداران این تیم به طرفداران تیم یوونتوس تورین حمله کردند و در آن آشفتگی و دستپاچگی،‌ ۳۹ نفر کشته شدند،‌

که به همين خاطر کميته اجرايي ليگ اروپا تصميم به محروميت تمام تيم هاي انگليسي از حضور در هر رقابت اروپايي حتي بازي دوستانه تا سال ۱۹۹۰ گرفت.ليورپول بازي را ۰-۱ به يوونتوس واگذار کرد و نايب قهرمان شد . لیورپول به مدت هفت سال اجازه  حضور در رقابت‌های بین‌المللی را از دست داد.

 

فاجعه هیلزبورو

چهار سال پس از فاجعه هیسل باشگاه فاجعه دیگری را تجربه کرد. در فاجعه هیلزبورو ۹۶ هوادار لیورپول تحت فشار هجوم تماشاگران بین حصار ورزشگاه کشته شدند.

به علت تراکم بیش از حد تماشاگران در ورزشگاه هیلزبورو شفیلد، هواداران لیورپول مایوسانه سعی کردند خود را از ازدحام نجات دهند. به همین سبب راه خروج که تنها از یک تونل تشکیل می‌شد، به سرعت و به طور کامل مسدود شد. در همین اثنا،‌ واکنش پلیس برای جلوگیری از ازدحام، باعث شد تا عده‌ای از مردم زیر دست و پا له شده و کشته شوند.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019
فاجعه هیلزبورو

در این ماجرا ۹۶ هوادار لیورپول جان باختند. به یاد قربانیان جان باختگان حادثه هیلزبورو دو شعله فروزان به علامت باشگاه اضافه شد.  این دومین حادثه غم انگیز برای باشگاه بود که هیچوقت از ذهن هواداران پاک نشد و لیگ آن سال تحت الشعاع آن فاجعه قرار گرفت .که بعداً به دستور  تيلور ریپورت لیگ انگلستان تحت کنترل شديد نیرو های امنیتی پلیس در آمد.

 

افتخارات

لیگ برتر :
۱۸ بار قهرمانی در سال های : ۱۹۰۰-۰۱، ۱۹۰۵-۰۶، ۱۹۲۱-۲۲، ۱۹۲۲-۲۳، ۱۹۴۶-۴۷، ۱۹۶۳-۶۴، ۱۹۶۵-۶۶، ۱۹۷۲-۷۳، ۱۹۷۵-۷۶، ۱۹۷۶-۷۷، ۱۹۷۸-۷۹، ۱۹۷۹-۱۹۸۰، ۱۹۸۱-۸۲، ۱۹۸۲-۸۳، ۱۹۸۳-۸۴، ۱۹۸۵-۸۶، ۱۹۸۷-۸۸، ۱۹۸۹-۹۰

اف ای کاپ (جام حذفی) :
۷ بار قهرمانی در سال های : ۱۹۸۱، ۱۹۸۲، ۱۹۸۳، ۱۹۸۴، ۱۹۹۵، ۲۰۰۱، ۲۰۰۳

جام اتحادیه (کارلینگ کاپ) :
۸ بار قهرمانی در سال های : ۱۹۶۵، ۱۹۷۴، ۱۹۸۶، ۱۹۸۹، ۱۹۹۲، ۲۰۰۱، ۲۰۰۶، ۲۰۱۲

جام خیریه :
۱۵ بار قهرمانی در سال های : ۱۹۶۴ (مشترک)، ۱۹۶۵ (مشترک)، ۱۹۶۶، ۱۹۷۴، ۱۹۷۶، ۱۹۷۷ (مشترک)، ۱۹۷۹، ۱۹۸۰، ۱۹۸۲، ۱۹۸۶ (مشترک)، ۱۹۸۸، ۱۹۸۹، ۱۹۹۰ (مشترک)، ۲۰۰۱،

جام باشگاه های اروپا/لیگ قهرمانان اروپا :
۶ بار قهرمانی در سال های :  ۱۹۷۷، ۱۹۷۸، ۱۹۸۱، ۱۹۸۴، ۲۰۰۵، ۲۰۱۹

 لیگ اروپا / جام یوفا (سابق) :
۳ بار قهرمانی در سال های : ۱۹۷۳، ۱۹۷۶، ۲۰۰۱

 سوپرجام اروپا :
۳ بار قهرمانی در سال های : ۱۹۷۷، ۲۰۰۱، ۲۰۰۵

 

بازیکنان برجسته تاریخ باشگاه و جوایز انفرادی و برخی از رکورد های مهم

بازیکنان نامدار زیادی در دهه های مختلف برای لیورپول بازی کرده اند. یان کلهن با ۸۵۷ بازی رکورد دار بیشترین بازی برای باشگاه در تمام مسابقات است. کلهن با ۶۴۰ بازی در لیگ، در مسابقات لیگ هم رکورد دار بازی به شمار می رود.

جیمی کرگر با ۱۵۰ بازی رکورد دار بازی برای باشگاه در رقابت های اروپایی است. بهترین گلزن تاریخ باشگاه یان راش است که ۳۴۶ گل در تمام مسابقات برای باشگاه زده است. استیون جرارد با ۴۱ گل بهترین گلزن باشگاه در رقابت های اروپایی است و راجر هانت با ۲۴۵ گل بهترین گلزن تاریخ باشگاه لیورپول در رقابت های لیگ است. جرمی سینکلر که در ۱۶ سپتامبر سال ۲۰۱۲ برای لیورپول برابر وست برومویچ به میدان رفت با ۱۶ سال و ۶  روز جوان ترین بازیکن تاریخ باشگاه است.

رکورد بیشترین هتریک در تاریخ باشگاه در اختیار گوردون هاچسون با ۱۷ هتریک است، راجر هانت در فصل ۱۹۶۱-۶۲ پنج هتریک در یک فصل انجام داد و از این لحاظ رکورد دار است، رابی فاولر هم که در مقابل آرسنال در سال ۱۹۹۴ در ۴ دقیقه و ۳۳ ثانیه هتریک کرد، سریع ترین هتریک تاریخ باشگاه را انجام داد.

جوان ترین گلزن تاریخ باشگاه میکل اوون است که با ۱۷ سال و ۱۴۳ روز سن در سال ۱۹۹۷ دروازه ویمبلدون را باز کرد، مسن ترین گلزن تاریخ باشگاه هم بیلی لیدل است که با ۳۸ سال و ۵۵ روز سن در سال ۱۹۶۰ به استوک سیتی گل زد.

مایکل اوون تنها بازیکن باشگاه است که موفق به دریافت توپ طلای فوتبال اروپا شده است، اوون در سال ۲۰۰۱ با درخشش در رقابت های مختلف و قهرمانی در ۴ جام با لیورپول به این افتخار رسید. استیون جرارد در سال ۲۰۰۵، فرناندو تورس در سال ۲۰۰۸  و کنی دالگلیش در سال ۱۹۸۳ در بین سه نامزد نهایی توپ طلا قرار داشتند که موفق به کسب آن نشدند.

تاکنون دوبار مهاجمان لیورپول توانسته اند کفش طلای اروپا را به دست بیاورند، اولین بار در سال ۱۹۸۴ که یان راش با ۳۲ گل به کفش طلا رسید و بار دوم لوئیز سوارز در سال ۲۰۱۴ که با ۳۱ گل کفش طلا گرفت، استیون جرارد تنها بازیکن تاریخ باشگاه است که موفق به کسب عنوان بهترین بازیکن سال اروپا شده است، جرارد در سال ۲۰۰۵ این جایزه را تصاحب کرد.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019
استیون جرارد

تاکنون ۸ بار بازیکنان لیورپول توسط اتحادیه بازیکنان حرفه ای انگلیس (PFA) به عنوان برترین بازیکن فصل انتخاب شده اند، محمد صلاح در فصل ۲۰۱۷-۱۸، لوئیز سولرز در فصل ۲۰۱۳-۱۴، استیون جرارد در فصل ۲۰۰۵-۰۶، جان بارنز در فصل ۱۹۸۷-۸۸، یان راش در فصل ۱۹۸۳-۸۴، کنی دالگلیش در فصل ۱۹۸۲-۸۳ و تری مک درموت در فصل ۱۹۷۹-۸۰، و ویرجیل فن دایک در فصل ۲۰۱۸-۱۹٫

استیون جرارد سه بار در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ و فرناندو تورس دوبار در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در تیم منتخب سال فیفا حضور داشتند. سامی هوپیا در سال ۲۰۰۱ ، لوئیس گارسیا و استیون جرارد در سال ۲۰۰۵ ، استیون جرارد در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ ، فرناندو تورس در سال ۲۰۰۸  و ویرجیل فن دایک  در سال ۲۰۱۸ لیورپولی هایی هستند که در تیم منتخب سال یوفا حضور داشته اند.

بازیکنان زیادی از لیورپول تاکنون در پایان فصل آقای گل لیگ انگلیس شده اند:

سم ریبولد در سال ۱۹۰۳ با ۳۱ گل ، جک پارکینسون در سال ۱۹۱۰ با ۳۰ گل ، یان راش در سال ۱۹۸۴ با ۳۲ گل ، جان آلدریج در سال ۱۹۸۸ با ۲۶ کل ، مایکل اوون در سال های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ با ۱۸ گل (به طور مشترک) ، لوئیز سوارز در سال ۲۰۱۴ با ۳۱ گل و محمد صلاح در سال ۲۰۱۸ با ۳۲ گل(بیشترین گل در یک فصل).

تری مک درموت و گرام سونس در سال ۱۹۸۱ (به طور مشترک با ۶ گل) تنها بازیکنان لیورپول هستند که در لیگ قهرمانان اروپا آقای گل شده اند. دین ساندرز در سال ۱۹۹۲ با ۸ گل تنها بازیکن لیورپول است که در جام یوفا آقای گل شده است.

در داخل خود باشگاه نیز هرساله جایزه ای به بهترین بازیکن فصل داده می شود، استیون جرارد تا کنون چهاربار به عنوان برترین بازیکن فصل باشگاه انتخاب شده است و از این لحاظ رکورد دار است،

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019
کنی دالگلیش

باشگاه لیورپول از بدو تاسیس تا به امروز اسطوره های بزرگ ، کاپیتان های پر افتخار و مربیان برجسته ای در تاریخ خود داشته است، بازیکنان بزرگی مثل کنی دالگلیش ، یان کالهان ، استیون جرارد ، یان راش ، کوین کیگان ، جیمی کرگر ، ری کلمنس ، رابی فاولر ، فیل نیل و راجر هانت و بیلی لیدل و مربیان بزرگی مثل بیل شنکلی و باب پیسلی و جو فاگان و….

 

آنفیلد

استادیوم آنفیلد در حدود ۳ کیلومتری شمال مرکز شهر لیورپول و در مرکز منطقه‌ آنفیلد قرار گرفته است. ورزشگاه تیم رقیب همشهری لیورپول، اورتون، هم تنها یک کیلومتر آن طرف‌تر قرار گرفته است و فقط منطقه‌ استنلی پارک بین آن‌ها قرار دارد.

استادیوم آنفیلد در سال ۱۸۸۴ تاسیس شد، اما همان در سال‌های ابتدایی تاسیس، باشگاه اورتون (Everton FC) این استادیوم را اجاره کرد. بنابراین در تاریخ ۲۸ سپتامبر سال ۱۸۸۴ تیم اورتون بود که در اولین بازی انجام گرفته در آنفیلد، تیم ارلزتاون (Earlstown) را با نتیجه‌ ۵ بر صفر شکست داد. در سال ۱۸۹۱ بحث‌هایی بین مالک باشگاه اورتون و مسئولان وقت ورزشگاه بر سر اجاره‌ آنفیلد اتفاق افتاد که موجب خروج اورتون از این ورزشگاه شد و پس از آن تیم تازه تاسیس لیورپول به این ورزشگاه نقل مکان کرد.

اولین بازی لیگی در ۸ سپتامبر ۱۸۹۳ در مقابل لینکلن سیتی برگزار شد. در سال ۱۸۹۵ جایگاه اصلی ورزشگاه توسط آرچیبالد لیچ یکی از معروف ترین معماران ورزشگاه های جهان ساخته شد و در سال ۱۹۰۳ جایگاه راه آنفیلد ساخته شد.  در سال ۱۹۰۶ جایگاه سیفون کاپ یا کاپ ساخته شد که نامش از تپه ای در آفریفا جنوبی گرفته شده است که رژیم وقت در درگیری مابین بریتانیا و ایرلند و آفریقا جنوبی تعداد زیادی را کشت. بیش از ۳۰۰ مرد کشته شدند که بیشترشان از لیورپول بودند.

https://api.tarafdari.com/1/anfield-stadium-37595.jpg

لیورپول از سال ۱۸۹۲ در ورزشگاه آنفیلد بازی می‌کند و در  هیچ ورزشگاه دیگری بجز آنفیلد بازی نکرده است، ورزشگاه چهار ستاره آنفیلد خانه تیم لیورپول است، آنفیلد دارای دو دروازه ورودی است که این دروازه ها به احترام دو مربی بزرگ باشگاه، باب پیسلی و دیگری بیل شنکلی نامگذاری شده است .  به روی سر در دروازه شنکلی جمله معروف هرگز تنها نخواهی رفت آورده شده که در مدخل ورودی این دروازه، بیرون ازفروشگاه باشگاه مجسمه ای از بیل شنکلی وجود دارد و همچنین در تونلی که بازیکنان به سوی میدان می روند، لوحی یادبود از شنکلی است که این جملات به روی آن حک شده است :« این آنفیلد است یاد آور جوانانی که برای ما بازی می کردند و نیز یاد آور موقعیتی است که آن ها برای ما فراهم ساختند» .

پیش تر گنجایش ورزشگاه ۴۶ هزار نفر بود که پس از بازسازی به ۵۴ هزار نفر افزایش یافت.آنفیلد طی سال‌های آخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم دستخوش تغییرات و بهسازی‌های بسیاری شد که برجسته‌ترین آن‌ها ساخت جایگاه اصلی تماشاگران جدید با طراحی آرچیبال لیچ، طراح معروف اسکاتلندی، در سال ۱۸۹۵ بود. همچنین یک دهه بعد جایگاه معروف اسپیون کوپ (Spion Kop) در ورزشگاه ساخته شد.پس از انجام این تغییرات به مدت دو دهه تقریبا هیچ تغییر اساسی در استادیوم صورت نگرفت تا اینکه در سال ۱۹۲۸ جایگاه کوپ بزرگ‌تر شد که گنجایش حدود ۳۰.۰۰۰ نفر تماشاچی را داشت.

رکورد حضور تماشاچی در استادیوم آنفیلد به بازی لیورپول برابر وولورهمپتون وندررز (Wolverhampton Wanderers) در سال ۱۹۵۸ بازمی‌گردد که ۶۱.۹۰۵ نفر در این استادیوم حضور داشتند. بین سال‌های ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۳ تغییرات و بهسا‌زی‌های دیگری در ورزشگاه آنفیلد رخ داد و جایگاه اصلی تماشاچیان تخریب و با جایگاه جدیدی جایگزین شد.

در دهه‌ ۱۹۸۰ هیئت مدیره‌ باشگاه تصمیم گرفتند، تمام جایگاه‌های تماشاچیان در ورزشگاه را با صندلی تجهیز کنند. همچنین در سال ۱۹۸۲ دروازه‌‌های معروف شنکلی (Shankly Gates) برافراشته شدند. این دروازه‌ها به یادبود یکی از مربیان محبوب لیورپول به نام بیل شنکلی (Bill Shankly) ساخته و برای اولین بار از سوی همسر آن مرحوم گشوده شدند.

آخرین تغییرات قابل توجه در آنفیلد مربوط به دهه‌ ۱۹۹۰ است. طی این تغییرات در ابتدا جایگاه دو ردیفه‌ ویژه‌ استادیوم به نام «جایگاه سده» (Centenary Stand) بازسازی و پس از آن هم جایگاه اسپیون کوپ کاملا با صندلی تجهیز شد. این تغییرات بالاخره در سال ۱۹۸۸ و با ساخت ردیف دوم جایگاه تماشاچیان آنفیلد رود (Anfield Road) به پایان رسیدند. ورزشگاه آنفیلد از ورزشگاه‌های منتخب برای برگزاری بازی‌های یورو ۱۹۹۶ بود که طی آن میزبان سه بازی گروهی و بازی یک‌چهارم نهایی بین فرانسه و هلند بود.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019

یکی از معروفترین قسمت های آنفیلد، The Boot Room به شمار می آید به این خاطر که مربیان معروفی از جمله شنکلی، باب پیسلی، فاگان و کنی دالگلیش در این اتاق مدت ها به صرف چای و بحث راجع به تیم، نقشه کشیدن برای شکست رقبا و همچنین برنامه ریزی برای تیم می پرداختند . ضمناً لوح یادبودی برای زنده نگه داشتن خاطره کشته شدگان سانحه ی هیلسبرو در این مکان وجود دارد که هواداران تیم و رقیب با گذاشتن گل، خاطرات آن واقعه تلخ را یاد آوری میکنند .

جایگاه کوپ معروف ترین بخش آنفیلد است که هواداران پرشور و دو آتشه لیورپول در این قسمت از زمین مستقر می شوند که با سرو صداها ی فراوان و سرود های مهیج و با نشاطی که می خوانند باعث ترس و اضطراب در روحیه حریفان لیورپول می شوند، در واقع کوپ نشینان مظهر تعصب و غیرت تیم به حساب می آیند که در سخت ترین و بحرانی ترین شرایط، تیم محبوب خود را تنها نمی گذارند . آن ها همواره با سرود معروف خود (هرگز تنها قدم نخواهی زد…) به تیم در هنگام مسابقه روحیه می دهند … هواداران کوپ شعار های مهیجی را در هنگام بازی زمزمه می کنند زمانی که لیورپول به طرف آن ها بازی می کنند، هواداران با سر دادن یک شعار قدیمی و محلی ( توپ را بچسبان به گل ) تیم را برای گلزنی تشویق می کنند .

یکی دیگر از جایگاه های آنفیلد جایگاه صد ساله است. این جایگاه در سال ۱۹۶۳ ساخته شد که قبلا به نام جایگاه جاده کملین معروف بود و گنجایش ۶۶۰۰ نفر را داش. جایگاه جدید در جشن صد سالگی باشگاه در سال ۱۹۹۲ افتتاح شد که به همین خاطر به آن جایگاه صد سالگی(centenary) می گویند. هواداران تیم مهمان در جایگاه جاده آنفیلد مستقر می شوند.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019
آنفیلد در دهه هشتاد

در دهه ۷۰ نقشه باشگاه این بود که تمام خانه های اطراف جاده کملیش را بخرد و با ویران کردن آن ها این جایگاه را گسترش دهد.در سال ۱۹۸۱ باشگاه تقریباً تمام خانه ها در این جاده را خرید اما نقشه گسترش جایگاه دقیقاً یک دهه به تأخیر افتاد زیرا آغای جان و خانم نورا میسون حاضر به فروش خانه خود نبودند تا اینکه سرانجام در سال ۱۹۹۰ خانه خود را ترک گفتند و کار توسعه جایگاه شروع شد که اکنون گنجایش این جایگاه به ۱۱۷۶۲ نفر رسیده است. در این جایگاه، مسئولان باشگاه و افراد برجسته فوتبال و نیز کارگردان تلویزیونی مستقر می شوند .

در اواخر دهه‌ اول قرن ۲۱ میلادی باشگاه لیورپول تصمیم گرفت تا به استادیومی بزرگ و پیشرفته‌تر نقل مکان کند و تمام برنامه‌ریزی‌های برای این کار صورت گرفت و حتی مجوز ساخت ورزشگاه ۶۰.۰۰۰ نفری جدید باشگاه در نزدیکی استنلی پارک صادر شده بود، اما ساخت این ورزشگاه به دلیل کسری بودجه به تعویق افتاد و بالاخره در سال ۲۰۱۲ مالکان جدید باشگاه آن را منتفی کردند. مالکان جدید باشگاه تصمیم گرفتند به جای ساخت ورزشگاه جدید تغییرات اساسی در ورزشگاه آنفیلد انجام بدهند. اولین فاز این برنامه در سال ۲۰۱۵ با افزایش ۸.۵۰۰ نفری ظرفیت جایگاه اصلی (Main Stand) آغاز شده و قرار است در فصل ۱۷-۲۰۱۶ به پایان برسد. با اتمام این پروژه گنجایش کل ورزشگاه به ۵۴.۰۰۰ نفر می‌رسد.

 

هواداران مشهور

لیورپول پایگاه هواداری بزرگ و وسیعی در سراسر جهان دارد، لیورپول یکی از پرطرفدارترین باشگاه های فوتبال در جهان است . از طرفداران مشهور این تیم میتوان به لبران جیمز، کارولین وزنیاکی بانوی شماره ۱ تنیس جهان، دنیل کریگ بازیگر انگلیسی،ساموئل ال. جکسون، کریس دی برگ، لیام نیسون، کلایو اوون، کوبی برایانت دیگر بسکتبالیست مشهور ان بی ای ، آنجلینا جولی، روسانا دیویدسون، پاپ ژان پل دوم، نلسون ماندلا، اسون گوران اریکسون، کریستی گالاچر، دکتر دره و…..اشاره کرد.

 

۱۰ گلزن برتر تاریخ باشگاه لیورپول

۱- یان راش مجموعا ۳۴۶ گل ( ۲۲۹ گل در لیگ، ۳۹ گل در اف ای کاپ، ۴۸ گل در لیگ کاپ، ۲۳ گل در دیگر رقابت ها)
۲- راجر هانت مجموعا ۲۸۶ گل ( ۲۴۵ گل در لیگ، ۱۸ گل در اف ای کاپ، ۵ گل در لیگ کاپ و ۱۸ گل در دیگر رقابت ها)
۳-گوردون هاجسون مجموعا ۲۴۱ گل ( ۲۳۳ گل در لیگ، ۸ گل در اف ای کاپ)
۴-بیلی لیدل مجموعا ۲۲۸ گل ( ۲۱۵ گل در لیگ، ۱۳ گل در اف ای کاپ)
۵-رابی فاولر مجموعا ۱۸۳ گل ( ۱۲۸ گل در لیگ، ۱۲ گل در اف ای کاپ، ۲۹ گل در لیگ کاپ، ۱۴ گل در دیگر رقابت ها)
۶-کنی داگلیش مجموعا ۱۷۲ گل ( ۱۱۸ گل در لیگ، ۱۳ گل در اف ای کاپ، ۲۷ گل در لیگ کاپ و ۱۲ گل در دیگر رقابت ها)
۷-مایکل اوون مجموعا ۱۵۸ گل ( ۱۱۸ گل در لیگ، ۸ گل در اف ای کاپ، ۹ گل در لیگ کاپ و ۲۳ گل در دیگر رقابت ها)
۸-استیون جرارد مجموعا ۱۵۸ گل ( ۹۷ گل در لیگ، ۱۲ گل در اف ای کاپ، ۹ گل در لیگ کاپ و ۴۰ گل در دیگر رقابت ها)
۹-هری چامبرز مجموعا ۱۵۱ گل ( ۱۳۵ گل در لیگ، ۱۶ گل در اف ای کاپ)
۱۰-جک پارکینسون مجموعا ۱۳۰ گل ( ۱۲۵ گل در لیگ و ۵ گل در اف ای کاپ)

Related image
یان راش

 

نماد، لوگو، لقب، و سرود و شعار باشگاه

نماد باشگاه لیورپول از نماد شهر لیورپول که به Liverbird مشهور است و بر روی یک سپر قرار گرفته، تشکیل شده است. در بالای آن شکلی از دروازه ی شنکلی که روی آن شعار معروف لیورپول ” You’ll Never Walk Alone ” نوشته شده، به چشم می خورد. دو شعله نیز برای یادآوری سانحه ی هیلسبورو در اطراف آن قرار دارد.

بسیاری به اشتباه پرنده لوگو لیورپول را لک لک یا ققنوس عنوان می کنند در حالی که هیچ کدام از این دو نیست و حتی به اشتباه لقب لیورپول رو « لک لک ها » میدانند.علاوه بر اینکه این پرنده لک لک نیس و هیچ ربطی به لک لک ندارد، لقب تیم لیورپول هم قرمز هاست «Reds». محل زندگی این پرنده تو شمال غرب انگلیس « تو شهرستان مرسی ساید و منطقه ی لانکاشایر » قرار دارد.

این پرنده یکی از گونه های در حال انقراض است. لیوربرد  نماد شهر لیورپول انگلستان است. ایده بهره جستن از این نماد به قرون وسطی برمی‌گردد اما در کل پرنده لیور ، موجودی اسطوره‌ای است که ریشه آن در اسطوره‌های کهن بریتانیا به ویژه در منطقه مرسی ساید نهفته است بجز باشگاه لیورپول در  دانشگاه لیورپول ، دانشگاه جان مورز ،دانشگاه اج هیل و لیورپول اکو، (روزنامه محلی منطقه مرسی ساید) هم از این نماد استفاده می شود.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019

سرود معروف و اصلی هواداران دو آتیشه ی لیورپولی همان سرود هیچ گاه تنها نخواهی ماند است (You’ll never walk alone). این سرود در سال ۱۹۴۵ توسط روجرز و همراستین نوشته شد. گری مرسدن و گروهش این آهنگ را در باشگاه لیورپول در جشن تولد مرسیبیت اجرا کردند.

مرسدن در باره این سرود میگوید :

“آنچنان بی درنگ تاثیر میگذارد که شنوندگان ساکت میشوند. می ایستند و گوش فرا میدهند.”

این سرود در اکتبر سال ۱۹۶۳ منتشر شد. و تبدیل به محبوب ترین سرود هواداران لیورپول گشت. لیورپولی ها در تمام بازی های لیورپول چه در خانه و چه خارج از خانه این سرود را می خوانند.

سرود باشگاه ها - لیورپول - بیلی شنکلی - تو هیچگاه قدم نخواهی زد

در سال ۲۰۰۵ وقتی جان تری در آنفیلد به میدان رفت این چنین گفت:در تمام عمرم هیچگاه چنین چیزی نشنیده بودم و فکر نمی کنم در آینده هم بشونم. در آنفیلد مو بر تنم سیخ شد.”

آهنگ “تو هیچ وقت تنها قدم نخواهی زد”، سرود باشگاه هست. این سرود از سال ۱۹۶۰ تاکنون توسط هواداران در ورزشگاه خوانده می شود. شعار “تو هیچ گاه تنها قدم نخواهی زد” هم چنین روی نشان باشگاه و نیز بالای دروازه ی شنکلی دیده می شود.

همانطور که اشاره شد لیورپول ابتدا از لباس های آبی و سفید استفاده می کرد، بعد ها از لباس قرمز و شورت و جوراب های سفید یا مشکی استفاده کردند، رنگ بندی ای که منچستر یونایتد را با آن امروز می شناسند، از سال ۱۹۶۴ لیورپول یکدست قرمز پوش شد، سیر تغییر و تحول کیت های لیورپول را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

Image result for ‫لیوربرد‬‎

پرنده لیوربرد جزء جدایی ناپذیر و همیشگی لوگو لیورپول بوده است، با این حال لوگو باشگاه در طول تاریخ تغییر کرده است. تغییرات عمدتا در کادر اطراف لیوربرد بوده است، در سال ۱۹۹۹ سپر سفید رنگی در پشت نماد باشگاه قرار گرفت و تا کنون لوگو رسمی باشگاه بوده است و تغییر نکرده است، از سال ۲۰۱۲ باشگاه از نماد بدون جزئیات باشگاه که یاد آور لوگوی دهه شصت و هفتاد تیم است روی پیراهن هایشان استفاده  می کنند اما لوگوی رسمی باشگاه همانی است که در سال ۱۹۹۹ رونمایی شد. در سال ۱۹۹۳ به احترام قربانیان فاجعه هیلزبورو دو مشعل در دو سمت لوگو اضافه شد.

ورودی بیلی شنکلی ورزشگاه آنفیلد

 

مالکیت باشگاه

در  سال ۲۰۰۶ سهام باشگاه ليورپول توسط دو ميلياردر معروف آمريکايي به نام تام هيکس و جورج ژيلت خريده شد. هم‌اکنون مالکیت باشگاه لیورپول را گروه ورزشی فین‌وی (به انگلیسی: Fenway Sports Group) بر عهده دارد که جان هنری و تام ورنر در راس آن می‌باشند.

این گروه پیش از خرید سهام باشگاه لیورپول، در بخش ورزش به موفقیت‌های کلانی با تیم بوستون ردساکس که یکی از بزرگترین و پرطرفدارترین تیم‌های بیسبال می‌باشد به دست آورده‌است. هم‌چنین اسطوره بسکتبال آمریکا، لبران جیمز نیز قسمت کوچکی از سهام تیم لیورپول را در اختیار دارد. در تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۱۰ باشگاه لیورپول با مبلغ ۳۰۰ میلیون پوند به گروه ورزشی فین‌وی واگذاری شد. سهام دار اصلی باشگاه هم اکنون جان دبلیو هنری است.

 

رقابت لیورپول و منچستر یونایتد

لیورپولی ها هیچ اختلاطی با یونایتدی ها ندارند ، هرگز نمی بینم در کنار هم کار کنند. دوشهر با گویش و لهجه متفاوت. جدال این دو تیم جدال بین دو شهر متفاوت و دو تاریخ و دو فرهنگ متفاوت است نه فقط جدال بین دو تیم. دوباشگاه که طرفداران هر کدام خودشان را بزرگترین باشگاه بریتانیا می دانند. رقابت این دو تیم از خاکستر انقلاب صنعتی در انگلیس شکل گرفت.

در سال ۱۸۰۰، لیورپول و منچستر بر شمال غرب انگلستان به دلایل مختلفی حکمفرما بودند، لیورپول با وجود رودخانه مرسی موقعیت زیاد شغلی و مالی را برای اهالی شهر بوجود آورده بود. منچستر، در ۴۰ مایلی دریای ایرلند قرار دارد، که در صنعت پارچه بسیار مشهور است چراکه صدها کارخانه پارچه در اطراف این شهر وجود دارد و قطب نساجی بود.

رابطه این دو به این شکل بود که لیورپول کالاهای تولیدی منچستری ها را به اقصی نقاط جهان صادر می کردند. دو شهری که متحد های خوبی بودند در زمان رکورد اقتصادی به دشمنان درجه یک هم تبدیل شدند.

شهر منچستر به دریا وصل نبود اما بعد از احداث کانال ۵۴ کیلومتری وابستگیشان به لیورپول از بین رفت.  سیاسیتی که هر دو ضهر را متضرر کرد و خیلی از صنایع هر دو شهر را از بین برد. این اتفاقات باعث نفرت مردم دو شهر از هم شد که در زمین فوتبال هم این موضوع خودنمایی کرد،

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019

در سال ۱۹۸۵ هواداران لیورپول با گاز اشک آور از منچستر یونایتد رون اتکینسون استقبال کردند. یا در همان سال منوری را بین هوادران منچستر یونایتد شلیک کردند.

با ورود فرگوسن نفرت بین دو تیم بیشتر شد و فرگی بذر نفرت از لیورپول را در دل بازیکنان مستعد جوانش می کاشت. گری نویل یکی از بازیکنان منچستریونایتد در مصاحبه ای گفته بود:((حالم از لیورپول بهم می خوره، هم تیم لیورپول، هم شهر لیورپول و هم مردم لیورپول)).

این دو تیم دربی های داخل شهری خودشان را هم دارند اما بازی این دو تیم که به مستطیل سبز محدود نمی شود و نفرتی چندین دهه ای در آن حرف اول را می زند همچنان با اختلاف مهم ترین و حیثیتی ترین مسابقه فوتبال انگلستان است.

استیون جرارد و جرج وال از لیورپول و  سندی ترنبال از منچستر یونایتد با ۹ گل بهترین گلزنان مصاف های دو تیم هستند. بزرگترین پیروزی در دیدارهای دو تیم در اکتبر ۱۸۹۵ بود که لیورپول ۷-۱ منچستریونایتد را شکست داد.

این هم‌آورد، حساس‌ترین بازی فوتبال در کشور انگلیس است و همچنین در کنار هم‌آوردهای همانند ال‌کلاسیکوی اسپانیا، سوپرکلاسیکوی آرژانتین، شهرآورد دلا مادونینای ایتالیا و شهرآورد اولدفریم اسکاتلند از حساس‌ترین بازی‌های فوتبال باشگاهی جهان بشمار می‌رود.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019

 

دربی مرسی ساید

تا پیش از دهه ۸۰ این دربی، لقب “دربی دوستانه” را یدک می کشید ولی اکنون چهره ای کینه ورزانه و خشن به خود گرفته است. یک رقابت واقعی میان دو باشگاه یک شهر که حتی اعضای یک خانواده را هم از یکدیگر جدا می سازد.

هواداران لیورپول در کنار هواداران اورتون مشغول به زندگی و کار هستند. آن ها درطول هفته در کنار هم کار می کنن ، اغلب دوست هستند یا با هم رابطه خویشاوندی دارند. برخی ها اعتقاد دارند خواستگاه دربی و اصلا لفظ کلمه دربی از این بازی و این شهر می آید.

دو باشگاهی که فاصله بسیار نزدیکی با هم دارند و  دو ورزشگاه گودیسون پارک ورزشگاه خانگی تیم اورتون و آنفیلد ورزشگاه لیورپولی ها در دو طرف استنلی پارک واقع شده است. رقابت این دو تیم شهر را به دو بخش آبی و قرمز تبدیل می کند.

تا حدود دهه ۶۰ میلادی، اورتون تیم قوی تر و پرافتخارتر شهر بود ولی ظهور لیورپول به مدد توانایی بیل شنکلی شکل گرفت و آن ها بدل به قدرت اول شهر شدند.

رقابت میان دو تیم در دهه ۸۰ اوج گرفت، زمانی که دو تیم بر سر قهرمانی لیگ و جام حذفی می جنگیدند. اما بعد از ناکامی اورتون در دو دهه اخیر در کسب جام، آن ها اکنون کاملاً زیر سایه لیورپول قرار گرفته اند. این مسابقه به خصوص در دهه ۸۰ میلادی به دلیل قدرت دو تیم و رقابت برای قهرمانی در جام های داخلی، از اهمیت زیادی برخوردار بود.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019

ولی اکنون بدل به مسابقه ای حیثیتی در شهر لیورپول شده است. این مسابقه مهمترین بازی فصل اورتون است ولی برای لیورپولی ها، اینطور نیست و آن ها به بازی با سیتی، آرسنال و یونایتد فکر می کنند. به قول بیل شنکلی دو تیم برتر مرسی ساید تیم لیورپول و تیم ذهیره های لیورپول هستند..

در سال های اخیر این مسابقه بیشتر رقابتی یک طرفه بوده است، آمار اورتون در برابر لیورپول چنگی به دل نمی زند و بیش از بیست سال موفق به شکست دادن لیورپول در آنفیلد نشده اند. لیورپول همیشه برنده نیست اما زیاد هم به اورتون نمی بازد. دیوید جانسون و پیتر بردسلی تنها بازیکنانی هستند که موفق به گلزنی برای هر دو تیم در دربی مرسی ساید شده اند.

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019

– یان راش (لیورپول – ۲۵ گل)، دیکسی دین (اورتون – ۱۹ گل)، الکس یانگ (اورتون – ۱۲ گل) و استیون جرارد (لیورپول – ۱۰ گل) بهترین گلزنان تاریخ دربی مرسی ساید هستند.

– دیکسی دین (اورتون – ۱۸ گل) و یان راش (لیورپول – ۱۳ گل) بهترین گلزنان دربی مرسی ساید در مسابقات لیگ هستند.

– نویل سوتال (اورتون – ۴۱ بازی)، یان راش (لیورپول – ۳۶ بازی)، بروس گروبلار (لیورپول – ۳۴ بازی)، آلن هانسن (لیورپول – ۳۳ بازی) و کوین راتکلیف (اورتون – ۳۲ بازی) رکوردداران بازی در دربی مرسی ساید هستند.

– ری کلمنس (لیورپول – ۱۵ بازی از ۲۷ بازی)، نویل سوتال (اورتون – ۱۵ بازی از ۴۱ بازی) و بروس گروبلار (لیورپول – ۱۰ بازی از ۳۴ بازی) رکوردداران کلین شیت در دربی هستند.

 

لیورپول در سال های اخیر

پس از جدایی بنیتز، روی هاچسون سرمربی لیورپول شد اما نتایج ضعیفش سبب شد تا خیلی زود جایش را به کنی دالگلیش بدهد، در پایان فصل لیورپول ششم شد، فصل بعد دالگلیش دو پله رتبه تیم را بدتر کرد و تیم در پایان فصل ۲۰۱۱-۱۲ هشتم شد اما در لیگ کاپ قهرمان شد و در اف ای کاپ نایب قهرمان شد.

فصل بعد برندون راجرز سرمربی شد. با وجود هفتمی در لیگ در فصل اول مدیران باشگاه به اون اعتماد کردند.

فصل ۲۰۱۳-۱۴ یکی از تلخ ترین فصول لیورپول بود، آن ها در شرایطی که تا سه هفته قبل از هفته آخر مدعی اول قهرمانی بودند در نهایت بازهم در حسرت قهرمانی ماندند و دوم شدند. تیم طلایی لیورپول با رفتن ستاره هایی مثل سوارز و استرلینگ دوباره به وضعیتی نا امید کننده مبتلا شد، آن ها در لیگ ششم شدند و در لیگ قهرمانان اروپا در دور گروهی حذف شدند.

https://api.tarafdari.com/1/111665.jpg

راجرز در میانه های فصل بعد اخراج شد تا یورگن کلوپ که تخصصش را در احیا تیم ها در دورتموند نشان داده بود جایش را بگیرد، همه از آمدن کلوپ خوشحال بودند. کلوپ در همان نیم فصل ابتدایی لیورپول را به فینال لیگ اروپا رساند که در آنجا مغلوب سویا شد. در فصل ۲۰۱۶-۱۷ لیورپول در لیگ چهارم شد و دوباره سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را کسب کرد، این برای تیمی که در سال های قبل هشتم و هفتم شده بود پیشرفت خوبی بود.

فصل بعد لیورپول که با جذب نفراتی مثل مانه و صلاح و فیرمینو و واینالدوم و رابرتسون و…..با زمان راجرز چه از نظر سبک بازی و چه از نظر ترکیب به شدت تغییر کرده بود پس از ۱۱ سال به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسید، هرچند با اشتباهات مهلک انفرادی و بدشانسی و مصدومیت صلاح به رئال مادرید آماده باختند. کلوپ ظرف ۳ سال لیورپول را مجددا به تیمی تبدیل کرد که در محاسبات قهرمانی گنجانده می شد ، لیورپول دوباره یک تیم با قابلیت رقابت برای قهرمانی در لیگ برتر و لیگ قهرمانان شد.

فصل فراموش نشدنی ۲۰۱۸-۱۹، لیورپول تا هفته آخر برای قهرمانی جنگید، قرمزها با ۹۷ امتیاز پشت سر منچسترسیتی ۹۸ امتیازی به نایب قهرمانی لیگ برتر رسیدند. لیورپول ۱۹-۲۰۱۸ به برترین نایب قهرمان تاریخ پنج لیگ معتبر فوتبال جهان تبدیل شد.

در لیگ قهرمانان اروپا، لیورپول پس از صعود از گروه دشواری که پاریس سنت ژرمن و ناپولی هم در آن حضور داشتند، در مرحله یک هشتم نهایی، در مجموع دو بازی رفت و برگشت ۳-۱ بایرن مونیخ را شکست داد. لیورپول در دور بعد پورتو پرتغال را هم به راحتی شکست داد و به نیمه نهایی رسید.

https://www.foxsportsasia.com/uploads/2019/06/62049115_424457128351091_1794931347702153216_n.jpg

در نیمه نهایی، لیورپول برای دومین بار در تاریخ لیگ قهرمانان، بازگشتی رویایی را تجربه کرد و بعد از شکست آث میلان در فینال استانبول، این بار باخت سه بر صفر بازی رفت مقابل بارسلونای پرمهره و آماده را بدون صلاح و فرمینیو، با چهار گل در خانه پاسخ داد تا جادوی کلوپ کامل شود. لیورپول در غیاب دو ستاره اصلی خط آتش خود، بازگشتی جادویی را رقم زد و شکست سنگین ۳ بر صفر بازی رفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا مقابل بارسلونا را با ۴ گل در بندر آنفیلد پاسخ داد و راهی فینال شد.

فینال لیگ قهرمانان اروپا با دیدار تیم‌های فوتبال لیورپول و تاتنهام در ورزشگاه واندا متروپولیتانو شهر مادرید آغاز شد و این دیدار با نتیجه ۲ بر صفر به سود لیورپول به پایان رسید. لیورپول با این پیروزی برای ششمین بار عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان را بدست آورد و کلوپ به ناکامی‌های اخیر خود در فینال‌ها پایان داد.

لیورپول در فوتبال بانوان هم فعالیت می کند و تیم بانوان لیورپول دوبار قهرمان لیگ شده است، آنفیلد کوچک اما وسیع است. قدیمی اما مدرن است. سال ها است رنگ جام قهرمانی لیگ برتر را ندیده است اما وقتی اسطوره اش لیز خورد و جام از دستانشان افتاد، تنها یک جمله گفت:” تو هیچگاه تنها قدم نخواهی زد.” اینجا آنفیلد است. اینجاهیچگونه تقسیم بندی وجودندارد. همه بازیکنان متعلق به کشوری به نام باشگاه لیورپول هستندوزبان همه آن ها فوتبال است. .

تاریخچه کامل باشگاه لیورپول از تاسیس تا سال 2019

 

دیدگاه بگذارید

برای نظر دادن لطفا وارد شوید
  اشتراک  
به من اطلاع بده از