این نابغه ی فوتبال دنیا

4
826

“مارادونا توپ را در اختیار دارد، دو بازیکن پشت سرش هستند ، توپ تحت کنترل اوست ، از سمت راست شروع به حرکت کرده است . ” نابغه فوتبال دنیا ” ، سومی را هم از پیش رو بر می دارد ، او می خواهد به ” بروچاگا”  پاس دهد .همیشه مارادونا ، نابغه ، نابغه ، نابغه،  (ta , ta, ta, ta ). می خواهم گریه کنم . خدای مقدس ، زنده باد فوتبال . دیگو ! مارادونا ! متاسفم،  می خواهم گریه کنم ، در یک کورس به یاد ماندنی در بهترین بازی تاریخ.

بادبادک کیهانی، از کدام سیاره آمدی که سر راهت چندین بریتانیایی را پشت سر گذاشتی؟

 این چنین یک کشور می تواند مشت محکمی باشد . فریاد ها برای آرژانتین ، آرژانتین ۲ انگلستان ۰ . دیگو ! دیگو آرماندو مارادونا ! خدای شکرت ، برای فوتبال ، برای مارادونا ، برای این اشک ها . برای … آرژانتین ۲ انگلستان ۰ .”

این ها فریادهای ” ویکتور هوگو مورالس”  ژورنالیست ، مفسر و گزارشگر  معروف اروگوئه ای در حین گزارش       ” گل قرن”  بودند.

 

 احساسات خشن و ترسناک چیزی است که در صفحات مربوط به جنایت در روزنامه ها می خوانید اما بعد از اتفاقی که برای من پس از آن گل افتاد ، فکر می کنم همه چیز را در مورد احساسات خشن و ترسناک می دانم .

این جملات ” مورالس ”  است کسی که بازی را برای میلیون ها نفر گزارش می کرد . بنظر می رسد او در حین گزارش  این گل احساسی ترین و هیجان انگیز ترین  ” ۱۱″  ثانیه ی عمر گزارشگری خود را تجربه کرده باشد.

۱۱ ثانیه ابدی برای دیگو آرماندو مارادونا  و تاریخ فوتبال ! از زمانی که توپ را در میانه میدان در اختیار می گیرد تا زمانی که آن را به گل تبدیل می کند .  تاریخی ترین ۱۱ ثانیه برای دیگو مارادونا .

مارادونا در  کتاب زندگی نامه اش در مورد این گل گفته است :

 وقتی دوباره گل را تماشا می کنم ، به سختی می توانم باور کنم که من این کار را کرده ام . باورنکردنی بود . می خواستم تکه های عکس گل را کنارهم  بالای تختم و کنار عکس دخترم  “DAMLA”   –  تنها دخترم در آن زمان – با این کلمات مونتاژ کنم ؛

“بهترین چیز های زندگیم . همین و بس ” !

گویی مارادونا کاری را بدون تمرین انجام نمی دهد ، بنظر می رسد تنش بین بریتانیا و آرژانتین بر سر فالکلند ( مالویناس) در سال ۱۹۸۲ هنوز از ذهن مارادونا پاک نشده بود. اما خوب برای مقابله با انگلستان می بایستی تمرین کرد. گل ” دست خدا  ” حاصل تمرین او در بازی ناپولی و اودینزه ( جدال زیکو و دیگو ) در سال ۱۹۸۵ بود ، جایی که زیکو در حال رهبری تیمش برای برد بود  اما مارادونا مانع شد. دقیقه ۸۸ زمان رونمایی دیگو از اسلحه جدیدش برای گلزنی بود  ، دستش! مارادونا عادت ندارد وقتی با دست گل می زند یک گل فوق العاده نزند چون در مقابل اودینزه هم این کار را انجام داد. !!  بله ” دست خدا ”  اتفاقی نبود ، اسلحه ی جدید مارادونا قبلا روغن کاری شده و مورد آزمایش قرار گرفته بود. جواب آزمایش مثبت بود . پس چه بهتر که در یک مقیاس بسیار بزرگتر و در برابر رقیبی که مارادونا نسبت به آن کینه داشت مورد استفاده قرار بگیرد.

اما آیا گل قرن هم قبلا توسط مارادونا امتحان شده بود؟ بله و خیر .

مارادونا باید برای کامل کردن کارش  حرف های “برادرش”  را مو به مو اجرا می کرد . ریشه گل خارق العاده مارادونا به بازی دوستانه بین آرژانتین و انگلستان در سال    ۱۹۸۰ در ورزشگاه “ومبلی”  بر می گشت . آن بازی با باخت ۳بر ۱ آرژانتین همراه بود. اما مارادونا در حال آزمون و خطا بود . او داشت برای گلی که ۶ سال بعد قرار بود زده شود تمرین می کرد. در یکی از صحنه های این بازی مارادونا از پشت محوطه جریمه توپی را برداشت ۴ مدافع  انگلیسی را جا گذاشت . اما به جای ادامه دادن حرکتش و دریبل کردن دروازه بان توپ را به سمت دروازه زد و توپ با اختلاف بسیار اندکی از کنار تیرک دروازه عبور کرد ، این حرکت باعث رنجش “برادر” دیگو  شده بود.

مارادونا در این مورد می گوید :

برادرم TURCO بعد از بازی از من انتقاد کرد و گفت باید دروازه بان را نیز دور می زدی و دریبلش می کردی. می توانم بگویم ، تکه ای از ذهنم را به او دادم . مثل اینکه آسان بود.  خوشبختانه خداوند در مکزیک راه را به من نشان داد و چیزی را که باید انجام می دادم به یاد آوردم .

تقابل دیگو مارادونا و پیتر شیلتون

در آن بازی ” سر بابی رابسون ” سرمربی انگلستان  ” گری استیونز ” را مامور مهار مارادونا کرده بود . اما در صحنه ی گل قرن ” خبری از “استیونز”  نبود . او “ پیتر بردسلی ، ” پیتر رید ” ، ” تری بوچر” ، تری فنویک ، دوباره “بوچر” و در نهایت دروازه بان انگلستان ، ” پیتر شیلتون ” را قربانی کرد .

هر چند گل ” دست خدا ” جوانمردانه نبود ، اما ” گل قرن ” هیچ حرفی را باقی نمی گذاشت .

” سر بابی رابسون ” سرمربی انگلستان در آن بعد از ظهر ورزشگاه ” آزتکا”  ، این گل را چنین توصیف می کند.

چنین گل هایی را در هنگام بازی بچه ها در پارک میبینید، اما مارادونا اینکار را در یک چهارم نهایی جام جهانی انجام داد.

گری لینکر”  گلزن انگلستان در این بازی به قدری تحت تاثیر این گل بود که در این مورد می گوید :

برای اولین بار در طول دوران  حرفه ای فوتبالم حس کردم باید گل زده شده توسط حریف را مورد تحسین قراردهم.

با وجود تحسین انگلیسی ها یک آرژانتینی از زدن این گل ناراضی به نظر می رسید . ” خورخه والدانو” هم تیمی  مارادونا .

 من یورش او را از سمت دیگر میدان دنبال می کردم .  در رختکن دیگو بخاطر پاس ندادن توپ به من ، از من عذر خواهی کرد . من ایستادم و چند حرف توهین آمیز به او زدم. چون گمان می کردم او دارد به من به عنوان یک فوتبالیست ، بی احترامی می کند. می توانید باور کنید؟ او همه آن کار ها را انجام داده بود و با این وجود هنوز وقت داشت مرا ببیند ؟ این غیر ممکن است.فقط بازیکنی در سطح او می توانست آن کار را بکند.

نمایش مارادونا در جام جهانی ۱۹۸۶ خارق العاده بود، اما هرگز نباید توانایی های مارادونا را به آن جام محدود کرد. او در ناپلی و در حضور بزرگان فوتبال  ایتالیا درخشید اما عاقلانه نیست که مارادونا را فقط به خاطر درخشش در این تیم ستود.مارادونا رکورد های قابل توجه و دست نیافتنی  در امر گلزنی و دادن پاس گل ندارد  اما محدود کردن او به رکورد ها ظلم است به توانایی هایش .

دیگو مارادونا تافته ای جدا بافته در فوتبال است. همتا ندارد . در تاریخ ماندگار است نه به خاطر رکورد ها به خاطر فرم بازی ، به خاطر استعداد و توانایی جنون آمیز . دیگو مارادونا “ذات فوتبال”  است ، اگر نخواهم  از لفظ  “خدای فوتبال ” استفاده کنم.

 گمان می کنم ، مارادونا جایی بر فراز دنیای فوتبال بر روی مبل معروفش  ( مبلی که در بازی خیمناستیا لاپلاتا و نیولز اولدبویز روی آن نشسته بود.)   لم داده در حال گاز زدن یک سیب ، با لحن خاص خودش و رک گویی همیشگیش ، جمله ای را به فوتبال می گوید ، جمله ای که  مانند بسیاری از جملاتش منطقی هم بنظر نمی رسد .

” هی فوتبال !!  اگر من بخواهم ذات  تیمی بودنت را زیر سوال می برم و به چالش می کشم ! باور نداری ؟ به جام جهانی  ۱۹۸۶ نگاهی بینداز.”

4
دیدگاه بگذارید

برای نظر دادن لطفا وارد شوید
2 رشته نظرات
2 پاسخ های رشته‌ای
3 دنبال کنندگان
 
نظر با بیشترین واکنش
داغ‌ترین رشته نظر
3 نویسندگان نظر
دانیال وفائیمحمدرضا مهربانی فرجواد محمدپور نظردهندگان اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
به من اطلاع بده از
جواد محمدپور
عضو

عالی بود

محمدرضا مهربانی فر
مدیر

فوق العاده بود
امیدوارم مطالبی از این دست نوشته بشه توسط شما چون واقعا لذت بخش و خاطره انگیز بود