امیر مهدی زاده: موظفم در مورد عملکردم توضیح دهم

0
305
امیر مهدی زاده

مجله ورزشی– امیر مهدی زاده نسبت به جو کاراته انتقاد دارد. او می‌گوید به جامعه کاراته احترام می‌گذارد و می‌خواهد در خصوص عملکردش توضیح دهد. او معتقد است این شجاعت را دارد که برای جامعه کاراته صحبت کند.

مصاحبه امیر مهدی زاده با تسنیم را می‌خوانید:

تا قبل از سال جاری همیشه بهترین و خوشرنگ‌ترین مدال‌ها را کسب کردم

وی در خصوص عملکرد خود در سال‌های حضور در تیم ملی گفت: بعد از قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۲ زانوی خود را جراحی کردم و در سال ۲۰۱۳ در هیچ مسابقه‌ای شرکت نکردم. در سال ۲۰۱۴ موفق به کسب طلای بازی‌های آسیایی، طلای دانشجویان جهان و برنز مسابقات جهانی شدم. در سال ۲۰۱۵ قهرمان آسیا و در سال ۲۰۱۶ مجددا قهرمان جهان شدم. در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۷ یک بار دیگر قهرمان آسیا شدم و در سال ۲۰۱۸ نیز مدال برنز بازی‌های آسیایی را کسب کردم. این عملکرد نشان می‌دهد هر سال بهترین و خوشرنگ‌ترین مدال‌ها را کسب کردم.

مهدی‌زاده هیچ تغییری نکرده است

ملی‌پوش کاراته ایران خاطرنشان کرد:

حضور  ۷،۶  ساله روی سکوی قهرمانی آسیا و جهان توقعات را از من بالا برده است و همه دوست دارند امیر مهدی‌زاده همیشه با خوشرنگ‌ترین مدال از مسابقات بازگردد، اما با تغییر وزن من شرایط تفاوت کرده است  و نیاز به زمان دارم. امیر مهدی‌زاده هیچ تغییری از لحاظ ورزشی و تمرینی نکرده است و می‌توان صحت ادعایم  را از مربیان تیم ملی جویا شد. هنوز در اردوها  سختی‌ و زحمت زیادی می‌کشم تا شرایطی که در وزن  ۶۰ کیلوگرم داشتم را در وزن ۶۷ کیلوگرم نیز به وجود بیاورم.

فشار و توقعات از من زیاد است

امیر مهدی‌ زاده با اشاره به فشارها و توقعات از خود عنوان کرد:

حضور در لیگ برتر کارته وان  ژاپن، دومین حضور من در وزن ۶۷- کیلوگرم در مسابقات لیگ‌های برتر کاراته وان بود. در مسابقات قهرمانی آسیا که آن اتفاقات افتاد و نتوانستم مبارزه کنم. احساس می‌کنم بعد از تنها حضور در دو مسابقه، فشار و توقعات از امیر مهدی‌زاده زیاد است. باید واقع‌بینانه‌تر در خصوص عملکرد من صحبت کرد و نمی‌شود با دو مسابقه انتظار داشت همان عملکرد وزن ۶۰- کیلوگرم را در وزن جدید داشته باشم.

دوست دارم مجددا به جمع بهترین‌ها بازگردم

وی خاطرنشان کرد:

ما حرفه‌ای ورزش می‌کنیم و باید حرفه‌ای نیز فکر کنیم و احساسی تصمیم نگیریم. در حال حاضر ۱۰ کیلو وزن من تغییر کرده است و نیاز به زمان دارم تا در این وزن شرایط گذشته را به وجود بیاورم. مطمئن باشید انگیزه‌های من نه تنها کمتر نشده است بلکه با حضور در وزن جدید انگیزه مضاعفی پیدا کردم. اولین نفری که دوست دارد مهدی‌زاده مجددا به جمع بهترین‌های دنیا بازگردد خودم هستم. با تمام وجود نیز تلاش می‌کنم، اما نمی‌شود از برخی واقعیت‌ها چشم پوشی کرد. نباید برای موفقیت عجله کرد و نیاز به فرصت دارم.

از انتقادات مغرضانه برای تمرین بیشتر استفاده می‌کنم

دارنده دو مدال طلا و یک برنز جهان در خصوص انتقادات اخیر از عملکردش گفت:

تمام انتقادات را می‌شنوم و سعی می‌کنم برای پیشرفت از انتقادات سازنده استفاده کنم. از انتقادات مغرضانه که جهت تخریب من و تیم ملی کاراته مطرح می‌شود نیز برای انگیزه گرفتن و بیشتر تمرین کردن استفاده می‌کنم. در کاراته به تجربه‌ای رسیدم که بتوانم شرایط را مدیریت کنم. نباید روی خود فشار و بار ایجاد کنم و می‌دانم با گذشت زمان از این شرایط خارج می‌شوم. در حال حاضر صبوری، تلاش و زحمت مضاعف بهترین کار خواهد بود. صبر کردن بعد از تغییر وزن و شکست خودن، در حالی که المپیک را نیز پیش رو دارم کار بسیار سختی است. اینکه صبور باشم و فقط تمرین کنم واقعا شرایط سختی است، اما مطمئنم پیروز و سربلند از این شرایط بیرون خواهم آمد.

اینکه نباید به مسابقات کاراته وان اعزام شوم، انتقاد مغرضانه‌ای است

مهدی‌ زاده با اشاره به برخی انتقادات مغرضانه در خصوص تیم ملی گفت:

در طی سالیان سال حضور و افتخارآفرینی  در تیم ملی هیچ پاداشی از فدراسیون کاراته نگرفتم. فدراسیون کاراته در طی این سال‌ها برای رشد من هزینه و سرمایه‌گذاری زیادی کرده است. میلیاردها تومان خرج امیر مهدی‌زاده در طی این سال‌ها شده است تا موفق به کسب جایگاه جهانی و آسیایی بشود. به عنوان دارنده دو مدال طلای جهان، قهرمان بازی‌های آسیایی و قهرمان آسیا، در حال حاضر سرمایه فدراسیون کاراته هستم. اینکه برخی عنوان می‌کنند نباید در وزن ۶۷- کیلوگرم بازیکنی به مسابقات کاراته وان اعزام شود انتقادات مغرضانه و به جایی نیست. هیچ کشوری را در دنیا سراغ نداریم که بخواهد سرمایه خود را از بین ببرد.

اظهارات برخی کارشناس‌نماها قلب ملی‌پوشان و کادرفنی را به درد آورده است

وی با تاکید بر عدم توجه به دستاوردهای ملی‌پوشان در سالیان اخیر عنوان کرد:

دستاورد ما در طی قهرمانی‌های سال‌های اخیر هیچ وقت دیده نشده است. تمام بچه‌ها پاداش‌های قهرمانی فرانسه، اتریش، آلمان و اسپانیا را از فدراسیون کاراته دریافت نکردند و هیچ کجا نیز صحبتی نکردند، چون فدراسیون را درک  و در کنار آن بودند.در این شرایط از هجمه‌ای که علیه ملی‌پوشان و عدم اعزام آنها تنها به دلیل یک شکست به راه افتاده است واقعا متاسفم. کارشناس واقعی کسی است که حق را بگوید، اما عده‌ای کارشناس نما بحث هزینه اعزام را مطرح می‌کنند.این نفرات نمی‌گویند برای امثال مهدی‌زاده هزینه شده است تا به این جایگاه برسد.

امیر مهدی زاده افزود:

روی قهرمانانی مانند سجاد گنج‌زاده، ذبیح‌الله پورشیب و بهمن عسگری سرمایه‌گذاری شده است  تا آنها رشد کنند، آنوقت در این شرایط حرف کسانی که به راحتی می‌گویند اعزام ملی‌پوشان هزینه‌بر است را متوجه نمی‌شوم. مطرح کردن اینکه ما روی دست  فدراسیون هزینه گذاشتیم اجحاف در حق قهرمانان ملی است که کاراته و کشور خود را در تمامی این سال‌ها دوست داشتند و با تمام وجود برای موفقیت آن زحمت کشیدند. این اظهارات قلب تمامی بچه‌ها و کادرفنی تیم ملی را بعد از افتخارآفرینی سالیان اخیر به درد آورده است. این همه سال افتخارآفرینی و مدال‌آوری من دیده نشده است، اما یک شکست را به راحتی بزرگ جلوه می‌دهند. این صحبت‌ها برای ورزشکار از شکست در یک مسابقه دردآور‌تر است.

تصور دوستان در خصوص کسب سهمیه المپیک اشتباه است

ملی‌پوش کاراته ایران در خصوص شیوه کسب سهمیه المپیک گفت:

در کشور ما برخی تصور می‌کنند تنها راه کسب سهمیه المپیک از طریق رنکینگ است و  این یک تصور غلط است. از طریق رنکینگ تنها دو نفر برتر هر وزن می‌توانند کسب سهمیه کنند، این در حالی است که یک مسابقه در فرانسه برگزار خواهد شد که در آن سه نفر برتر هر وزن مستقیم موفق به کسب سهمیه می‌شوند.

امیر مهدی زاده تصریح کرد:

تمام ورزشکاران دنیا در مراحل مختلف لیگ‌های جهانی شرکت می‌کنند تا خود را به مسابقات کسب سهمیه در فرانسه برسانند. واقعا برای من عجیب است که چرا که از فدراسیون بابت اعزام ملی‌پوشان به لیگ‌های جهانی انتقاد می‌شود؟ انتقاداتی که نشان از عدم اطلاعات کافی دوستان است. کسانی که لب به انتقاد باز می‌کنند باید یک مقدار اطلاعات خود را در خصوص نحوه کسب سهمیه المپیک بیشتر کنند. ما نیاز داریم در لیگ‌های جهانی حضور داشته باشیم تا در مسابقات فرانسه حضور داشته باشیم.

عده‌ای به دنبال حضور در المپیک هستند و فکر می‌کنند راه آن تخریب کادرفنی و ملی‌پوشان است
امیر مهدی‌ زاده با اشاره به دستاورد موفق کاراته ایران در سالیان اخیر، عنوان کرد:

به شخصه دوست دارم از کادرفنی تیم ملی بابت تلاشی که برای موفقیت ملی‌پوشان انجام می‌دهد تشکر می‌کنم. این کادرفنی در سالیان اخیر توانسته موفقیت‌های زیادی را کسب کند و اینکه هر مرحله لیگ جهانی، وسیله‌ای برای انتقاد از کادرفنی و فدراسیون شده واقعا ناراحت کننده است. ما در کوران مسابقات هستیم و باید هر دو هفته در مسابقات لیگ‌های جهانی شرکت کنیم.

او افزود:

ملاک ما برای ارزیابی عملکرد کادرفنی و یک تیم موفق باید مسابقات جهانی باشد که تیم ملی در مسابقات جهانی سه دوره اخیر موفق و قهرمان بوده است. تیم ما در حال حاضر در فشار است و هر ماه در یک مسابقه شرکت می‌کند و بچه‌ها مجبور به تحمل کم کردن وزن و استرس هستند. به نظر می‌رسد عده‌ای در کاراته به دنبال حضور در المپیک هستند و فکر می‌کنم راه آن تخریب کادرفنی و ملی‌پوشان است. این موضوعات برای تیمی که قهرمان دنیا است و ملی‌پوشان که همیشه در میان بهترین‌های جهان حضور داشتند، ناراحت کننده است.

دیدگاه بگذارید

برای نظر دادن لطفا وارد شوید
  اشتراک  
به من اطلاع بده از